Przed Pałacem Prezydenckim już po raz szósty stanęła w dniu Święta Wojska Polskiego Warta Honorowa w hołdzie Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, generalicji oraz wszystkim delegatom narodu, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia, wystawiona przez grono osób uhonorowanych orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczypospolitej.
Inicjatorami Warty Honorowej jest grupa osób represjonowanych w okresie PRL i internowanych podczas stanu wojennego, rolę koordynatora spełnia mieszkający w Bytomiu Odrzańskim Andrzej Perlak, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Warto przypomnieć, że po raz pierwszy Warta Honorowa złożona z działaczy dolnośląskiej, lubuskiej, opolskiej i podkarpackiej Solidarności, stanęła w roku 2010 przed kordegardą Ministerstwa Kultury (z powodu otoczenia Pałacu Prezydenckiego blaszanymi zaporami).
Tym razem Warta została wystawiona na placu za barierkami odgradzającymi Pałac Prezydencki, a jej uczestników powitał sekretarz stanu Maciej Łopiński.
Mottem towarzyszącym wydarzeniu są wypowiedziane 3 maja 2009 roku słowa śp. Lecha Kaczyńskiego:
"BĘDĘ ROBIŁ WSZYSTKO, ŻEBY NASZ KRAJ SZEDŁ DROGĄ DEMOKRACJI, ABY POLSKIE PAŃSTWO BYŁO SILNE, ABY POTRAFIŁO CHRONIĆ SŁABSZYCH, ABY TRAKTOWAŁO SWOICH OBYWATELI RÓWNO, ABY ZWYCIĘŻAŁA UCZCIWOŚĆ, A NIE CYNIZM I DRAŃSTWO".
Gości powitał prof. Jan Żaryn - prezes Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza - organizatora wydarzenia.
Na początku uroczystości w imieniu uczestników wieniec pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego złożyła delegacja Stowarzyszenia z Wojciechem Boberskim na czele.
Przybyli z różnych stron Polski odznaczeni przeszli następnie przed Pałac Prezydencki i tam uformowani dwuszereg.
Do uczestników uroczystości zwrócił się sekretarz stanu Maciej Łopiński, który powiedział:
"Witam uczestników VI Warty Honorowej w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, Kancelarii i swoim. Przychodzicie tu Państwo od kilku lat, bo pamiętacie, bo chcecie pamiętać. Chcecie pamiętać o śp. Lechu Kaczyńskim, Prezydencie Rzeczypospolitej, o jego Małżonce Marii, o wszystkich ofiarach katastrofy smoleńskiej. Przychodzicie tutaj 15 sierpnia, w ten dzień ważny dla Polaków, w Święto Wojska Polskiego. To święto nie tylko żołnierzy, ale także święto ludzi, którzy położyli zasługi dla wolnej, suwerennej Rzeczpospolitej".
Po odegraniu hymnu narodowego, o 8:41 w godzinę śmierci Zwierzchnika Sił Zbrojnych śp. Lecha Kaczyńskiego i całej delegacji udającej się do Katynia, uczczono minutą ciszy pamięć ofiar tej narodowej tragedii.
Sędzia Bogusław Nizieński odczytał oświadczenie w imieniu osób wystawiających Wartę Honorową.
Wśród uczestników znaleźli się działacze antykomunistycznej konspiracji i NSZZ Solidarność, kombatanci II wojny światowej, żołnierze Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej, ludzie nauki i kultury.
Relacja filmowa
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157656884542358