piątek, 14 sierpnia 2020

Prof. Andrzej Nowak: Klęska Imperium Zła. Rok 1920

"Historia się nie skończyła, historia trwa". Przypominamy spotkanie autorskie prof. Andrzeja Nowaka w klubie Ronina z 22 czerwca b.r. dotyczące jego najnowszej książki poświęconej wojnie Polski z Rosją bolszewicką w 1920 roku. Na początku spotkania z prof. Andrzejem Nowakiem dr Justyna Chłap-Nowak zaprezentowała książkę "Nie zginęła. Antologia współczesnej polskiej poezji patriotycznej od roku 1918 po wiek XXI" i przedstawiła kulisy powstania tej publikacji. Kleska imperium zla1 "Pierwsza próba walki o niepodległość przyszła w 1920 roku i o tym jest ta książka." - mówił historyk. - "To jest z jednej strony w pierwszej części popularnie opowiedziana historia wojny bolszewicko-polskiej od jej początku 1 stycznia 1919 roku, kiedy Armia Czerwona zajmuje Wilno bronione przez oddziały polskiej Samoobrony, połączone wkrótce z wojskiem polskim, [..] aż do końca roku 1920, a właściwie do traktatu ryskiego zawartego w marcu roku następnego". Prof. Nowak zauważył, że mamy do czynienia z tyloma mitami, uproszczeniami i manipulacjami w opowieści o tych wydarzeniach, że należy wciąż przypominać o rzeczywistym ich przebiegu. Jednym z takich mitów jest obarczanie Polski winą za wybuch tej wojny, co ostatnio zrobił Władimir Putin w artykule opublikowanym w "National Interest" - amerykańskim magazynie spraw międzynarodowych.
"Zło z którym Polak musiała się zmierzyć w 1920 roku nie polegało tylko na sile militarnej, która szła ze Wschodu"
- mówił prof. Nowak. -
"To zło polegało na zdolności całkowitego zaprzeczenia prawdzie,całkowitego zmanipulowania rzeczywistości, tak aby przedstawić obraz odwrócony o 180 stopni i pozyskać do tego obrazu miliony wiernych jego odbiorców. Ta manipulacja obrazem rzeczywistości połączona z terrorem, zastraszaniem, pokazem siły".
"Doświadczenie bolszewizmu jako szczególnie groźnej mutacji marksizmu jest przedstawione przeze mnie jako przedmiot refleksji polskiej od wieku XIX". - wyjaśnił historyk.- "Osobną część tomu stanowią teksty, które przypominają tradycje polskiego antykomunizmu". Jak zauważył autor, w swojej książce "Imperium zła" przywołuje także tradycje polskiej walki antyimperialnej, "sojuszu słabszych", którego współczesnym przedłużeniem jest inicjatywa Trójmorza. Przyponina także o stosunku mocarstw zachodnich, głównie Francji do wojny 1919-1920 roku. Prof. Andrzej Nowak zwrócił uwagę na to, że w 1920 roku udało się Polakom zachować niepodległość, ocalić duchową tożsamość Polski. Ale chodziło nie tylko o Polskę.
"Stawką była wtedy Europa, duża część Europy Środkowo-wschodniej została na 20 lat uratowana przed perspektywą sowietyzacji, pozbawienia możliwości własnego rozwoju".
Ale czy komunizm naprawdę przegrał? Jak zauważył historyk, nawiązując do współczesności:
"Komunizm jako ideologia nie jest martwy. Wygrał batalię o dominację w ośrodkach intelektualnych na największych uniwersytetach, w największych centrach kształtowania umysłów za pośrednictwem wielkich, najbardziej wpływowych mediów świata zachodniego. To nie jest już komunizm siermiężny w wykonaniu Lenina. To komunizm przetrawiony przez Gramsciego, komunizm w nowych mutacjach, ale reprezentujący tę samą istotę - budowę nowego, udoskonalonego człowieka, który będzie mógł żyć bez Boga, przekreślając go, i realizując swoją istotę gatunkową przez spełnienie swoich ekonomicznych materialnych tylko celów. Człowiek zredukowany tylko do instynktów".
- podkreślił prof. Andrzej Nowak. -
"Ten ideał nowego wspaniałego człowieka w zdumiewający sposób połączył się z ewolucją liberalizmu".
Relacja: Margotte i Bernard Książka prof. Andrzeja Nowaka zwraca na siebie uwagę także w bogatej warstwie ilustracyjnej. Umieszczono w niej blisko 50 nigdy dotychczas nie publikowanych zdjęć frontowych z lat 1919–1921, autorstwa uczestnika walk kpt. Paulo de Silva. Cenne uzupełnienie stanowią inne zdjęcia (ponad 70), przedstawiające tło historyczne epoki oraz jej najważniejszych aktorów. Słowem, dzieło godne obchodzonego właśnie Roku Bitwy Warszawskiej, z okazji jej 100-lecia. ksiazki Z kolei dwutomowa antologia poezji wybranej przez Justynę Chłap-Nowak "Nie zginęła. Antologia współczesnej polskiej poezji patriotycznej od roku 1918 po wiek XXI" (krakowskie Wydawnictwo AA). jest rozpisaną na głosy poetycką wizją, opowieścią o tym, co wydarzyło się w Polsce po roku 1918 potem, od owego zarania wolności, aż po teraźniejszość. Zgromadzono tu poezję patriotyczną ostatnich czterech pokoleń. To dopełnienie wielkiego przekroju naszej historii i liryki, przedstawionego w pierwszym tomie (Jeszcze Polska... Klasyka polskiej poezji patriotycznej, Kraków 2015), o zapis dramatycznych doświadczeń XX wieku i świadectwa teraźniejszości. Od odzyskania niepodległości, aż po ostatnie dekady.