niedziela, 15 czerwca 2025
"Dwór. Pejzaż okaleczony" (Volumen, 2025)
"Każdy rozdział tego zbioru reportaży historycznych jest jak epitafium dla przedstawionego w nim dworu i jego mieszkańców". Oficyna Wydawnicza Volumen i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie mają zaszczyt zaprosić na rozmowę z Joanną Gliwą autorką książki „DWÓR. PEJZAŻ OKALECZONY”. Rozmowę poprowadził Piotr Szymon Łoś, dziennikarz Polskiego Radia RDC i Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. spotkanie odbyło się w 12 czerwca 2025 r. w Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.
Dwór. Pejzaż okaleczony to opowieść o historii polskiego ziemiaństwa i ziemiańskich siedzib. To również książka odkłamująca lewicową narrację dotyczącą historii formacji, która we współczesnej świadomości społecznej nieomal przestała istnieć: ziemiaństwa polskiego.
Ukazuje sugestywny zapis podróży odbywanych równolegle w dwóch przestrzeniach czasowych – współcześnie do pozostałości rezydencji szlacheckich rozsianych po obszarze dawnej Rzeczypospolitej, także tych znajdujących się w granicach dzisiejszej Białorusi. Jednocześnie autorka prowadzi czytelnika w przeszłość, przez historię – często tragiczną – rodów, zamieszkujących opisywane pałace, dwory, dworki.
Oto Cieńscy z podolskich Ossowców, Duszyńscy z Wyszpola na Ukrainie, Heydlowie z mazowieckiej Brzózy i Beremian na Ukrainie, Karscy z Włostowa w Świętokrzyskiem, Rejtanowie z Hruszówki, Skirmuntowie z Mołodowa na Polesiu, Ścibor – Marchoccy z nowogródzkich Korelicz i podlaskiego Krzeska, Wichlińscy z wielkopolskiego Tuczna, rodzina O’Brien de Lacy – spolonizowani Irlandczycy i patrioci polscy z podgrodzieńskiego Augustówka…
(notka wydawnicza)
Relacja wideo: Margotte