czwartek, 4 kwietnia 2013

Buzek stworzył, Rostowski zlikwiduje, czyli OFE w rodzinie - Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina

Przegląd tygodnia poprowadził Rafał Ziemkiewicz, a towarzyszyli mu Joanna Lichocka i Stanisław Janecki. Mówiono m.in. o filmie Joanny Lichockiej o śp. Prezydencie Lechu Kaczyńskim, którego premiera będzie miała miejsce 8 kwietnia, likwidacji OFE, Europie Plus i państwie Kwaśniewskich.
IMG_1691m

Przegląd tygodnia poprowadził Rafał Ziemkiewicz, a towarzyszyli mu Joanna Lichocka i Stanisław Janecki. Mówiono m.in. o filmie Joanny Lichockiej o śp. Prezydencie Lechu Kaczyńskim, którego premiera będzie miała miejsce 8 kwietnia, likwidacji OFE, Europie Plus i państwie Kwaśniewskich.
IMG_1691m

Kilka godzin przed spotkaniem w Klubie Ronina Joanna Lichocka skończyła montaż filmu „Prezydent” o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim. Mimo tego, że od tragedii smoleńskiej minęło już trzy lata jest to pierwszy film, jaki powstał o śp. Prezydencie! Film będzie do nabycia od 10 kwietnia wraz z Gazetą Polską. Premierowy pokaz będzie miał miejsce w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia, w kinie Wisła o godzinie 18-tej, a kolejny - na Krakowskim Przedmieściu w trzecią rocznicę tragedii smoleńskiej.

Twórcy filmu nie koncentrowali się na przemyśle pogardy i „dzieciach Ostachowicza i Tuska”, lecz starali się pokazać, „o co Lechowi Kaczyńskiemu chodziło, kim był, skąd przyszedł. Staraliśmy się pokazać Lecha Kaczyńskiego jako człowieka „Solidarności”, tego który wyszedł ze stoczni, wyszedł z Wolnych Związków Zawodowych, który jako jeden z nielicznych ludzi ze szczytów „Solidarności” nie zdradził ideałów sierpnia.” - powiedziała Lichocka.

W filmie pokazane są skutki nagonki na prezydenta, również te które dotknęły naszą stronę: „byliśmy zablokowani tym huraganem nienawiści wobec Lecha Kaczyńskiego, nie byliśmy w stanie dać mu wsparcia gdy on grał o bardzo ważne dla Polski i Polaków sprawy.” gorzko podsumowała reżyserka. „Jest to film sentymentalny, o sentymentalnym panu S”

Publicyści poświęcili też sporo uwagi sprawom gospodarczym, kryzysowi cypryjskiemu, planom likwidacji OFE, gwałtownie rosnącemu bezrobociu, zwłaszcza wśród młodzieży skazanej na umowy śmieciowe, które nie zapewniają żadnego zabezpieczenia emerytalnego, i katastrofalnej w skutkach emigracji. Rafał Ziemkiewicz: „Nie wiem kto bardziej zasługuje na wtrącenia do więzienia czy Buzek za stworzenie OFE, czy Rostowski za likwidację.”

Stanisław Janecki podkreślił, że wypchnięte za granicę ponad dwa miliony Polaków tworzy dochód krajom gospodarzy. Joanna Lichocka zwróciła uwagę, że z punktu widzenia władz jest to sukces, ponieważ gdyby wszyscy ci ludzie pozostali w kraju, wywieraliby wielki nacisk na władze, a ich niezadowolenie mogłoby zmieść tę władze. Wyemigrowało „pokolenie, które buntuje się i walczy.”

Kolejnym tematem były okładki prorządowych tygodników – czyli Jolanta Kwaśniewska (i Henryka Krzywonos) żegnające się z Kongresem Kobiet. Przy okazji red. Janecki przypomniał historię z domem w Kazimierzu i docenił literacki talent byłej pierwszej damy, przypominając jej dialogi nagrane przez CBA, które bardziej przypominają rozmowy z filmów o mafii niż wysmakowany język instruktorki stylu. Zdaniem publicystów jest to argument, który pojawia się w aluzjach niektórych komentatorów czy polityków lewicy, że Kwaśniewski „z pewnych powodów nie zdecyduje się na to, by kandydować do Europarlamentu”.

Lichocka kibicuje inicjatywie byłego prezydenta: „nieustająco kibicuję Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i jego inicjatywie „Europa Plus”, życzę mu, żeby mu się udało wejść do Europarlamentu i odebrać głosy Platformie Obywatelskiej. Ta inicjatywa zagraża PO, ponieważ Tusk nie kontroluje Kwaśniewskiego. Tusk kontroluje w jakimś stopniu SLD i Leszka Millera, a lojalność Millera w najważniejszych głosowaniach i debatach jest bardzo dobrze widoczna.
Warto zwrócić uwagę, że wybory do EP rozpoczynają cały cykl wyborów, które będą odbywać się co pół roku, a przegrana Platformy w pierwszych z nich, czyli wyborach do EP może spowodować, że część wyborców PO zniechęci się do głosowania na tę partię w kolejnych.

Mowa była także o szkalowaniu bohaterów „Kamieni na Szaniec”, drugiej i pierwszej Irlandii, o tym czy Polska ma umowę ekstradycyjną z Nigerią, co ma wspólnego Kwaśniewska z żoną Mubaraka, czy i gdzie pieniądze pierwszej żony trzyma Palikot i dlaczego na Cyprze, co o majątku Kwaśniewskich mówił Oleksy; o XIX-wiecznych łódzkich kapitalistach, którzy budowali szpitale, żłobki i szkoły, o tym co Rostowski myśli o związkach zawodowych. Te i inne tematy w filmie poniżej.

W czasie spotkania poinformowano, że w najbliższą sobotę, 6 kwietnia o g. 12 na Mokotowie, na ul. Jarosława Dąbrowskiego 58, pod warszawską siedzibą niemieckiej stacji ZDF, która zrealizowała i wyemitowała antypolski film, odbędzie się demonstracja Reduty Dobrego Imienia.



IMG_1627m

IMG_1587m

P1390648m

IMG_1613m

IMG_1590m

IMG_1617m

IMG_1699m

IMG_1695m

P1390653m

IMG_1724m
Witek Zieliński dba o jakość dźwięku

Relacja: Bernard i Margotte