wtorek, 16 kwietnia 2013

Trzecia rocznica tragedii smoleńskiej - Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina (Lichocka, Gmyz, Gociek)


Przegląd Tygodnia poprowadziła Joanna Lichocka, towarzyszyli jej Cezary Gmyz i Piotr Gociek. Najważniejszym tematem były obchody rocznicy tragedii smoleńskiej i manipulacje wypowiedzą Antoniego Macierewicza.


IMG_3678m

Przegląd Tygodnia poprowadziła Joanna Lichocka, towarzyszyli jej Cezary Gmyz i Piotr Gociek.

Najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia były obchody trzeciej rocznicy tragedii smoleńskiej. Joanna Lichocka zwróciła uwagę na histerię prorządowych mediów, która przejawiała się m.in. w zaniżaniu liczby uczestników uroczystości. Przy czym TVP Info czy Polsat News, w przeciwieństwie do TVN24, pokazywały tłumy zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu i widz mógł sam sobie wyrobić opinię.

Tematem związanym z obchodami Smoleńska była wypowiedź Antoniego Macierewicza o zeznaniach, że trzy osoby mogły przeżyć katastrofę. Mimo że takie informacje pojawiły się publicznie trzy lata temu, a Gazeta Polska przytaczała treść zeznań ok. roku temu, prorządowe media skorzystały z pretekstu i wypełniły się szyderstwami z tej wypowiedzi.

„Było to okropne i dało narzędzie mainstreamowi do zatrucia atmosfery 10 kwietnia. [...] To wszystko w zeznaniach złożonych pod przysięgą przed prokuratorem jest zapisane. [...] Jest pytanie, czy Antoni Macierewicz musiał akurat w okolicach 10-tego o tym mówić [...]” zastanawiała się Joanna Lichocka.

Cezary Gmyz odpowiedział: „Nie mam w ogóle pretensji do Antoniego Macierewicza, bo gdyby nie to, to znaleźliby w tym trzecim raporcie cokolwiek innego.”

Gmyz przypomniał, że informacja jakoby trzy osoby przeżyły znajduje się w zeznaniach Tomasza Turowskiego, który ją rozpowszechnił. Drugim źródłem informacji jest Jarosław Drozd, ówczesny konsul generalny w Sankt Petersburgu (jak się okazuje, również kadrowy oficer służb wojskowych). Są jeszcze dwie dalsze relacje.

Gmyz: „Mieliśmy do czynienia z typową manipulacją, wypowiedź Macierewicza nie została zacytowane dosłownie, a cytat był taki, że Macierewicz twierdzi, że trzy osoby przeżyły, a w niektórych mediach, że wręcz żyją. Podczas gdy wypowiedź Macierewicza mówiła tylko i wyłącznie o zeznaniach i informacji która pochodziła od oficera służby ochrony – Pawła Kozłowa.”

Zdaniem publicystów, przypomina to „manewr po trotylu”, a prokuratura również w tej manipulacji wzięła udział. „Prokurator Rzepa powiedział, że w toku postępowania nie zgromadzono materiału dowodowego mającego potwierdzać informacje, że trzy osoby przeżyły katastrofę. Przekaz jest zgodny z prawdą, rzeczywiście nie zgromadzono żadnego materiału dowodowego, bo go nigdy nie gromadzono. Nikt nigdy nie zweryfikował tej informacji.” - kontynuował Gmyz. Podobnej manipulacji dokonała prokuratura odnośnie informacji na temat badania próbek przywiezionych ze Smoleńska – szczegóły w filmie.

Piotr Gociek odnosząc się do zespołu Laska stwierdził: „Zespół Laska powstał po to, by zarządzać emocjami, by interpretować informacje ze śledztwa, to jest zespół propagandowy.”

Dziennikarze mówili też o rosyjskiej prowokacji „z dziesięcioma hektarami” jakoby wymaganymi przez stronę polską na pomnik w Smoleńsku, przytaczali jako przykład inne prowokacje z poprzednich rocznic.

Kolejnym tematem była sytuacja na lewicy, powstająca Europa Plus i sondażowe kłopoty Platformy. Joanna Lichocka odnosząc się do sondażu Homo Homini powiedziała: „Pojawienie się Aleksandra Kwaśniewskiego jest nadzieją dla centrolewicowych lemingów [...] To oznacza, że Platforma może mieć realne kłopoty w wyborach do Europarlamentu i może te wybory przegrać z PiS-em”.

Publicyści zastanawiali się, czy Palikot jest obciążeniem dla Kwaśniewskiego, czy też, w kontekście „filipińskich przypadłości Alkoholka” wręcz nie zależy mu na kompromitacji byłego prezydenta.

W przeglądzie była też mowa o uzupełniających wyborach w Rybniku, przegranym przez Platformę referendum w pomorskiej twierdzy partii rządzącej – Elblągu. Mówiono o pudrowaniu Jaruzelskiego, dżdżownicach Moniki Jaruzelskiej. Czy spotkanie Wąłęsy z Leszkiem Millerem i zaproszenie byłego przywódcy Solidarności na Kongres Lewicy jest wstępem do legitymizowania SLD jako przyszłego partnera koalicyjnego Platformy Obywatelskiej? O spadku nakładu GW, „hejtującym" Lasku, o tym kto dziś wydaje „Prawdę”, i dlaczego Agora? O premierze w Nigerii, donosie Tomasza Piątka na rysownika Andrzeja Krauze, memorandum Gazpromu na „eksterytorialną gazostradę”, moście energetycznym z Litwą.

Więcej w filmie:



IMG_3592m

IMG_3649m

IMG_3596m

IMG_3616m

IMG_3612m

IMG_3580m

IMG_3604m

IMG_3637m

IMG_3626m

P1400855m

P1400863m

Relacja: Bernard i Margotte

Więcej zdjęć:
http://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157633256187336/