Jakie miejsca są pod stałą obserwacją służb specjalnych, gdzie najbezpieczniej umawiać się z informatorami, do czego może służyć rower, jakich aut używa się do inwigilacji, jak rozpoznać tajniaka, co można znaleźć w bazach IPN - tego m.in. można się dowiedzieć z książki "Zawód: dziennikarz śledczy" Cezarego Gmyza, który w klubie Ronina odpowiadał na pytania czytelników.
W klubie Ronina odbyło się spotkanie z Cezarym Gmyzem oraz Piotrem Goćkiem, autorami książki „Zawód. Dziennikarz śledczy”, która ma formę wywiadu-rzeki.
Cezary Gmyz mówił o tym, czego można się dowiedzieć czytając materiały dotyczące funduszu operacyjnego Departamentu IV MSW. Odpowiadał na pytania osób uczestniczących w tej promocji. Dotyczyły one transformacji ustrojowej w Polsce po 1989 roku w porównaniu z innymi krajami postkomunistycznymi (Czechy, Niemcy), słynnej czarnej teczki Stana Tymińskiego, przyczyn śmierci Piotra Jaroszewicza, agentów działających w Polsce, sprawy Waldemara Chrostowskiego, ubeków współpracujących z opozycją, a także niemieckich akcji zniesławiania Polski i Polaków.
Odnosząc się do tej ostatniej kwestii powiedział: „Zbyt dobrze znam Niemcy, żeby wierzyć w przypadkowość tego typu działań. (…) Tam propaganda jest propagandą rządową. (...) To jak Niemcy dbają o swój PR od lat co najmniej 50., w sposób dobitny świadczy o tym, że to jest przemyślana i zorganizowana akcja”. I jest to zarówno PR zewnętrzny, jak i wewnętrzny – dodał.
Na pytanie dotyczące środowiska dziennikarskiego Gmyz odparł: „Bardzo często muszę rozmawiać z ludźmi, których droga życiowa, łagodnie mówiąc, nie jest bliska mojej drodze życiowej, gdyż bardzo często mam do czynienia z funkcjonariuszami służby bezpieczeństwa, którzy mają informacje, których nie ma w dokumentach, oczywiście trzeba je weryfikować, ale mam barierę nieprzekraczalną, nigdy w życiu nie dam się zaprosić do studia z Urbanem, Gadzinowskim czy Rozenkiem”.
Z książki „Zawód. Dziennikarz śledczy” dowiedzieć się można także, jakie miejsca są pod stałą obserwacją służb specjalnych, gdzie najbezpieczniej umawiać się z informatorami, do czego może służyć rower, jakich aut używa się do inwigilacji, jak rozpoznać tajniaka, ale także - co można znaleźć w bazach IPN, gdzie znajduje się kartoteka członków brygady Dirlewangera, kim był ostatni skazany w Polsce niemiecki nazista. Cezary Gmyz w rozmowie z Piotrem Goćkiem opowiada o swojej karierze zawodowej, a także o ujawnianych przez siebie aferach.
Do nabycia m.in. w księgarni internetowej Multibook
Relacja: Margotte i Bernard