Przedstawiamy fotorelację z drugiego dnia warszawskiej części Kongresu Polska Wielki Projekt. W piątek w Centralnej Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu miały miejsce dwa panele: "Na co nas stać w rywalizacji międzynarodowej?" i "Koniec paradygmatu neoliberalnego?".
W panelu "Na co nas stać w rywalizacji międzynarodowej?" uczestniczyli: dr Piotr Naimski, dr hab. Tomasz Grosse, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski i red. Łukasz Warzecha. Ze strony współorganizatora tego panelu - Ośrodka Myśli Politycznej, dyskusję moderował Mirosław Samek.
Drugi panel nosił tytuł "Koniec paradygmatu neoliberalnego?". Uczestnikami byli: dr Łukasz Hardt, dr Maciej Bukowski, prof. Jadwiga Staniszkis, Jan Filip Staniłko, a spotkanie prowadził redaktor Marek Magierowski.
Pierwszy panel: Na co nas stać w rywalizacji międzynarodowej?
"Każde państwo dysponuje jakimś potencjałem. To są możliwe do wykorzystania zdolności, atuty, zasoby, które przez pewien czas pozostają na tym samym poziomie, ponieważ są powiązane z pewnymi immanentnymi cechami tego państwa. (..) Jeżeli się świadomie rezygnuje ze starania wypełnienia tego potencjału, otwiera się drogę partnerom, rywalom na arenie międzynarodowej do trwałego ograniczenia tych naturalnych możliwości".
"Nie ma polityki, która nic nie kosztuje, będziemy ponosić albo koszty zaniechań, albo koszty działań".
"Stać nas na utrzymanie wpływu na to, co będzie dziać się w Europie w kolejnych 15-20 latach. (..) stać nas na przekonanie sąsiadów, bliższych i dalszych, do współdziałania w tej sprawie. (..) stać nas na stworzenie realnej, polskiej siły zbrojnej. (..) i stać nas na aktywną politykę w obszarze postsowieckim.”
Drugi panel: Koniec paradygmatu neoliberalnego?
"Może kryzysu nie ma, może mamy do czynienia z przegrupowaniem w tych bardziej zaawansowanych gospodarkach, przeorientowania strumieni kapitałów, urealnienia sytuacji w takich krajach jak Włochy czy Hiszpania"
"Ekonomia jest jedyną nauką społeczną, której przedstawiciele dostają nagrodę Nobla. Ale jednocześnie ekonomia jest nauką, w której Nobla mogą dostać dwie osoby mówiące dwie różne rzeczy".
"Żeby były nowe technologie, to muszą być nowe firmy, nowe metody finansowania tych technologii, nowe wzorce przywódcze".
Pozostałe
Więcej zdjęć:
http://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157633344023333/
Relacja: Margotte, Bernard