środa, 8 lipca 2015
Przegląd tygodnia w klubie Ronina - po konwencji Prawa i Sprawiedliwości
W Przeglądzie tygodnia uczestniczyli: Paweł Badzio, Artur Dmochowski, Maciej Świrski, spotkanie prowadził Marcin Wolski. Najważniejszym tematem była trzydniowa konwencja PiS która odbyła się w Katowicach. Dyskutowano również o taśmach prawy i podejrzeniach wobec ministra Siemoniaka, greckim kryzysie i czczeniu przez Bronisława Komorowskiego polako- i żydożercy Stauffenberga.
W Przeglądzie tygodnia uczestniczyli: Paweł Badzio, Artur Dmochowski, Maciej Świrski, spotkanie prowadził Marcin Wolski. Najważniejszym tematem była trzydniowa konwencja PiS która odbyła się w Katowicach. Dyskutowano również o taśmach prawy i podejrzeniach wobec ministra Siemoniaka, greckim kryzysie i czczeniu przez Bronisława Komorowskiego polako- i żydożercy Stauffenberga.
Zastanawiano się, czy Siemoniak podzieli los innych polityków Platformy, którzy musieli zrezygnować ze stanowisk
Artur Dmochowski: „To się wiąże z kolosalnymi wydatkami na zbrojenia, które nam zafundował prezydent Komorowski.[...] 200 mld zł - proszę sobie wyobrazić jakie deale mogą być... przysłowiowe 10% - ile z tego można wykroić... Kto się zajmuje zakupami sprzętu wojskowego? - dawni ludzie WSI!” Dmochowski zauważył, że mimo pozorów, Siemoniak jest z twardego jądra Platformy.
Omawiając konwencję Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach Marcin Wolski uznał, że było to najciekawsze wydarzenie polityczno-intelektualne naszego 25-lecia. Zarówno Marcin Wolski (panel poświęcony kulturze) jak i Maciej Świrski (prowadzący panel o polityce historycznej) byli panelistami konwencji i oglądali ją od kuchni. W czasie konwencji odbyło się 36 paneli specjalistycznych + 13 paneli stanowiskowych (głównych), na sali zasiadało 3.5 tys. ludzi. Panelistami i ekspertami byli również ludzie niezwiązani z PiS, z najróżniejszych środowisk.
Marcin Wolski: „Zobaczyłem nową, wspaniałą Polskę, racjonalną, pragmatyczną, patriotyczną i przygotowującą się do tego mam nadzieję historycznego zwrotu.”
Maciej Świrski podsumowując konwencję podkreślił, że pokazała ona zaplecze intelektualne partii, która idzie po władzę, zwrócił tez uwage na liczne organizacje społeczne, które miały swoje „stoiska”. Mówiąc o kulisach kilkumiesięcznych przygotowań, tematów paneli, ucieraniu poglądów, wybieraniu panelistów: „Ta praca była czynnikiem wyciszającym naturalne wśród polityków spory, konkurencję, zapanowała atmosfera pracy a nie konkurencji politycznej.”
Paweł Badzio zaś omówił echa jakimi odbiły się na portalach ekonomicznych tematy poruszane na panelach gospodarczych „wszystkie zauważyły tę konwencję, traktowały ją bardzo poważnie, pojawiły się cytaty”.
Zastanawiano się czy temat konwencji przebije/przebił się do mediów i opinii publicznej.
Kolejnym tematem była Grecja
Marcin Wolski: „Mainstream na ten temat oszalał, uwierzył we własne zaklęcia. [...] Jest to pewien istotny precedens, nie przesądzam jak to się na krótką metę rozegra” a cytując spotkanego ekonomistę: „Grecja miała do wyboru dwa rozwiązania - przyjąć warunki Europy i mieć zagwarantowane, że jeszcze przez 10- lat się z tego nie wygrzebie, lub zaryzykować i i za rok wyjść na swoje z drahmą. [...] Jest to drugi po Węgrzech przykład, że można postawić się Europie.” A oceniając kryzys: „To była wspaniała, na skalę światową, metoda przekładania pieniędzy budżetowych z państw które się na to zrzucają do kieszeni prywatnych banków.”
Maciej Swirski poruszył też bulwersująca i sprawę planowanej wizyty Bronisława Komorowskiego na uroczystościach upamiętniających Kalusa von Stauffenberga, polakożercy i żydożercy, który dokonał nieudanego zamachu na Hitlera. „Stuaffenberg nienawidził Polaków, był rasistą, uważał nas za podludzi, pochwalał pracę niewolniczą na rzecz Niemiec. Był wierny Hitlerowi do 44 roku. [...] Polski prezydent jedzie czcić człowieka, który brał udział w napaści na Polskę w 1939 roku, był dowódcą wojskowym w Wehrmachcie w tym czasie. To jest skandal niebywały. Dlatego wystosowaliśmy list otwarty do prezydenta Komorowskiego z wezwaniem by zaniechał tych hańbiących planów, a jeżeli tam pojedzie to zhańbi także nas.”
Czy to początek końca Unii Europejskiej jaką znamy? Czy na kryzysie greckim zyskamy w przyszłości? Te i inne tematy w filmie poniżej:
Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157655561176701
Relacja: Bernard i Margotte