W piątek 13 października, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie wręczona została po raz ósmy nagroda imienia Jacka Maziarskiego, przyznawana od 2010 roku za wybitne osiągnięcia publicystyczne i artystyczne poszerzające naszą wiedzę o rzeczywistości.
Galę wręczenia nagrody, która miała miejsce w siedzibie SDP, prowadził, jak co roku, red. Witold Gadowski.
Anna Maziarska, przewodnicząca Zarządu Fundacji Jacka Maziarskiego mówiła na wstępie o nowym projekcie Fundacji czyli "Akademii Wspólnoty", szkoleniu adresowanym do młodych liderów społeczności lokalnych.
W skład Kapituły Nagrody im. Jacka Maziarskiego, której przewodniczy prof. Jan Żaryn, wchodzą: dr Izabella Galicka, prof. Zofia Zielińska, Anna Maziarska, prof. Krzysztof Dybciak i red. Witold Gadowski.
Przewodniczący kapituły senator Jan Żaryn przedstawił sylwetki nominowanych.
Decyzją Kapituły do nagrody w 2017 r. zostali nominowani:
- Łukasz Adamski, krytyk filmowy, eseista i publicysta tygodnika „Sieci” oraz portalu „wPolityce.pl”, w Radiu Olsztyn prowadzi autorską audycję "Okno na kulturę",
- Piotr Bernatowicz, wykładowca historii sztuki nowoczesnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, były dyrektor Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu, autor głośnej wystawy "Strategie buntu",
- Redbad Klijnstra-Komarnicki, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser i animator kultury, prowadził magazyn „Republika Kultury” w TV Republika; obecnie współautor cyklu dokumentalnego Nienasyceni" prezentowanego w TVP Kultura,
- Marcin Kwaśny, polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta,
- Krystyna Śliwińska, organizatorka "Przystanku Niepodległość" w Dusznikach, jedynego w swoim rodzaju spotkania wybitnych publicystów, historyków i polityków, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami i refleksjami na temat Polski.
Nagrodę im. Jacka Maziarskiego za rok 2017 otrzymał Piotr Bernatowicz. W uzasadnieniu werdyktu jury napisano: "Za odwagę, bezkompromisowość i kompetencję w takim popularyzacji takiej sztuki współczesnej, która przemawia do widza i łączy ważne wartości uniwersalne z nowoczesną ekspresyjną formą".
Sylwetkę laureata przedstawiła i laudację wygłosiła dr Izabella Galicka.
Przypomniała o dwóch ważnych wystawach, których twórcą i kuratorem był Bernatowicz.
Pierwsza z nich, pt. "Strategie buntu", przygotowana w poznańskim "Arsenale" "przedstawiała kształt polskiego konserwatyzmu w sztuce i wartości do których się on się odwołuje i które odrzuca w oparciu o ginący już etos".
Prezentowała sztukę, którą można odczytywać jako wyraz sprzeciwu i buntu wobec współczesnych nurtów społecznych i kulturowych. Swoje prace wystawiali na niej tacy artyści, jak: Jacek Adamas, Wojciech Korkuć, Grupa The Krasnals, Jerzy „Jurry” Zieliński i Zbigniew Warpechowski.
Po tej wystawie kuratora wystawy zaatakowało środowisko lewicowe, mimo tego, że został wskazany przez komisję konkursową na dyrektora poznańskiej galerii miejskiej Arsenał, Prezydent Poznania wybrał na to stanowisko innego kandydata.
W maju 2017 roku Piotr Bernatowicz zrealizował kolejną wystawę, tym razem w Warszawie, pt. „Historiofilia. Sztuka i polska pamięć”, która była próbą ukazania alternatywnej postawy i nurtu w sztuce polskiej ostatnich lat. Zaprezentowano prace i dokumentacje głośnych działań artystycznych takich twórców, jak: Jacek Adamas, Ignacy Czwartos, Michał Fierek, Piotr Drozdowicz, Jacek Lilpop, Andrzej Kalina, Jerzy Kalina, Marcin Kędzierski, Jakub Kijuc, Wojciech Korkuć, Grzegorz Królikiewicz, Zenona Olejniczak, Eugeniusz Rudnik, Michał Szlaga, Zbigniew Warpechowski, Jerzy Ryszard JURRY Zieliński i Akcja Alternatywna „Naszość”.
Uroczystość wręczenia Nagrody im. Jacka Maziarskiego stała się dla Piotra Bernatowicza okazją do dyskusji nad kondycją polskiej sztuki współczesnej, o czym w relacji filmowej:
Relacja: Margotte i Bernard
prof. Krzysztof Dybciak, prof. Zofia Zielińska i dr. Izabella Galicka
Anna Maziarska
Laureat, Piotr Bernatowicz
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157662112426818