piątek, 29 czerwca 2018

Piotr Gursztyn w klubie Ronina: Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

11 czerwca gościem klubu Ronina był publicysta i historyk Piotr Gursztyn, który w tym roku wydał książkę stanowiącą polemikę wobec tezy niektórych autorów o możliwym sojuszu polsko-niemieckim w przededniu II wojny światowej.
P6110041m

Gursztyn, pisząc książkę "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?", opierał się na źródłach historycznych i dostępnej literaturze.

Jak stwierdził Bronisław Wildstein: "Publikacja jest skuteczną odtrutką na bałamutne tezy „rewizjonistów” rojących, że II Rzeczpospolita mogła porozumiewając się z Niemcami, uniknąć tragedii okupacji i odnieść zwycięstwo. To książka naukowa, ale nie sposób się od niej oderwać, choć, niestety, znamy zakończenie."

Inny z recenzentów historyk i publicysta Piotr Zaremba zaznaczył: "Książka Piotra Gursztyna to poważna odpowiedź na niepoważne zabawy historią. Autor pokazuje na dziesiątkach przykładów, że wiara w porozumienie z Hitlerem to złudzenie. A przy okazji barwnie opowiada historię zbliżania się świata i Polski do przepaści."

Piotr Gursztyn, nawiązując do genezy swojej książki powiedział: "to protest przeciwko swobodnemu traktowaniu historii, wygrywaniu bitew 100 lat później, siedząc w miękkim fotelu". Zauważył, że "mówienie, że Polacy nie mieli prawa do oporu, do sprzeciwiania się, prowadzi do krytyki naszej podstawowej cechy charakteru naszej wspólnoty narodowej - poczucia własnej godności, indywidualizmu, podmiotowości".

Zwrócił uwagę, że wizerunek Józefa Becka pojawiający się w publicystyce jest fałszywy, w rzeczywistości był on człowiekiem, który na zimno kalkulował i przegrał.

"Nikt na jego miejscu by nie wygrał. Każdy inny wybór spowodowałby, że los Polski byłby jeszcze gorszy".

Nawiązując do polskich ofiar II wojny światowej, Gursztyn zaznaczył: "Dzisiejsi rewizjoniści sugerują, że to wynik tego, że Polska stawiła opór. To typ myślenia, że ofiara jest sama sobie winna. Polscy autorzy przerzucają winę za nasze ofiary na nas samych. Jaka jest wina Polaków, że Hitler postanowił wymordować "podludzi" ze wschodu?"."
Przecież z Niemcami walczyły także inne narody, ale Niemcy ich nie mordowali na taką skalę.

Jak wyglądałby los Polski, gdyby skapitulowała w 1939 r. przed Niemcami? Według Gursztyna, nie było mowy o żadnym sojuszu. Polska byłaby protektoratem i mogłoby dojść do wojny domowej, gdyż część społeczeństwa by tego nie zaakceptowała.
Po II wojnie światowej dzięki temu, że się nie poddaliśmy Niemcom, nie można było nazwać nas narodem faszystowskim. Byliśmy w gronie zwycięzców wojny, dzięki naszemu wysiłkowi wojennemu uzyskaliśmy Ziemie Odzyskane.

Według autora książki "Ribbentrop-Beck", gdyby Polska była państwem przegranym, jako sojusznik Hitlera, stracilibyśmy być może Białystok i Chełm, a nie dano by żadnej rekompensaty w postaci Wrocławia, Opola, Szczecina i Olsztyna.

"Finalnie okazuje się, że heroizm nie jest rzeczą złą, to on tworzy narody, a nie je niszczy". - uznał Piotr Gursztyn.

Całość spotkania na filmie:


Relacja: Margotte i Bernard

IMG_7605m

IMG_7591m

IMG_7607m

IMG_7617m

IMG_7582m


http://multibook.pl/pl/p/Piotr-Gursztyn-Ribbentrop-Beck.-Czy-pakt-Polska-Niemcy-byl-mozliwy/9197