wtorek, 19 listopada 2019

Radykałowie Solidarności - promocja książki Katarzyny Wilczok

25 września w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia odbyła się promocja książki Katarzyny Wilczok "Radykałowie Solidarności.
Kierownictwo MKZ Katowice w sporze o program i taktykę działania NSZZ „Solidarność” w latach 1980–1981." W spotkaniu udział wzięli: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Andrzej Rozpłochowski i dr Katarzyna Wilczok – autorka. Dyskusje prowadził dr Jędrzej Lipski.
RS_3


MKZ Katowice NSZZ „Solidarność” powstał w wyniku strajku w Hucie Katowice we wrześniu 1980 r. Jego działacze doprowadzili do podpisania z komisją rządową porozumienia społecznego, czwartego po szczecińskim, gdańskim i jastrzębskim. Wkrótce MKZ Katowice stał się jednym z największych w kraju ośrodków regionalnych Związku. Jego przewodniczący Andrzej Rozpłochowski brał udział w pracach Krajowej Komisji Porozumiewawczej, której był współzałożycielem, a następnie został wybrany na członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność.

Autorka prezentuje koncepcje programowe i taktykę działania MKZ Katowice, ukazując zakres wpływu regionalnej struktury na przyjęte przez Związek rozwiązania. Podejmuje też analizę kwestii radykalizacji ośrodka katowickiego w perspektywie SB i władz PRL, w której jego działaczy zaliczono do tzw. ekstremy „Solidarności”, wyjaśniając, czym była twarda linia Katowic.

Jak zauważył prezes IPN Jarosław Szarek, porozumienie Katowickie (dąbrowskie) 1980 roku jest najbardziej zapomnianym porozumieniem, tymczasem było porozumieniem najdalej idącym, antykomunistycznym i antysowieckim. Porozumienie Katowickie z 11 września 1980 roku umożliwiło tworzenie niezależnego i scalonego ruchu związkowego w całej Polsce.

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/71623,Radykalowie-Solidarnosci-Kierownictwo-MKZ-Katowice-w-sporze-o-program-i-taktyke-.html



Relacja wideo: Michał KK