21 kwietnia w gmachu warszawskiej PAST-y odbył się panel historyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza. O chrzcie Polski, w jego 1050. rocznicę, dyskutowali: prof. Marek Barański i prof. Tomasz Panfil. Spotkanie prowadził dr Andrzej Wroński.
"Gdyby nie chrzest, to zachodnie części naszej Ojczyzny stałyby się Niemcami, południowe - Czechami, a wschodnie - Rusią. Ponieważ Mieszko się ochrzcił, stworzył państwo, którego nie dało się zlikwidować". - stwierdził mediewista, prof. Marek Barański. - "Dzięki temu, że Mieszko się ochrzcił, weszliśmy w krąg kultury chrześcijańskiej, ale i kultury zachodniej".
Prof Tomasz Panfil, nawiązując do tego dodał:
"Koncepcja cywilizacji Feliksa Konecznego przeciwstawia cywilizację łacińską, do której dzięki decyzji Mieszka I należymy, dwóm innym cywilizacjom: bizantyjskiej i turańskiej. Istotą tych dwóch cywilizacji jest wola władcy albo prymat państwa nad jednostką. Tylko w cywilizacji łacińskiej wolność i godność jednostki jest rzeczą najważniejszą. Cywilizacja łacińska jest zbudowana na wolności. Dzięki temu, że Mieszko mógł przeprowadzić swoją wolę, zgodnie ze swoim najlepszym rozeznaniem, jesteśmy w obrębie cywilizacji łacińskiej".
Prof. Barański przypomniał, że już w 968 roku Mieszko otrzymał swojego biskupa, i był to biskup misyjny, zależał tylko od papieża. To było ogromne osiągnięcie Mieszka.
"Biskupstwo misyjne nie ma granic". - zaznaczył prof. Panfil. - "Tam dokąd dojdą misjonarze, dokąd poniosą chrzest, tam sięga władztwo biskupa misyjnego, co otwiera drogę Mieszkowi do następnych krain słowiańskich".
Kim byli Piastowie, skąd przybyli? Czy wiemy jakie było prawdziwe imię Mieszka I? Kiedy przybyła Dobrawa? Gdzie i kiedy Mieszko został ochrzczony? W Pradze, Poznaniu, Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim, a może w Ratyzbonie? Dlaczego przyjął chrzest? Z powodów politycznych czy może z miłości? Dlaczego w przeciwieństwie do władców ościennych państw, którzy przyjęli chrzest, nie został kanonizowany?
Na te pytania próbowali odpowiedzieć zaproszeni do panelu historycy, przedstawiając różne koncepcje wydarzeń, które rozegrały się w tamtym czasie.
Relacja: Margotte
Prezentacja prof. Tomasza Panfila (wersja pdf):
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157667510816695