wtorek, 28 czerwca 2016

Dyskusja wokół książki Ewy Polak-Pałkiewicz "Powrót pańskiej Polski"

W Centrum Prasowym Foksal odbyła się promocja książki Ewy Polak-Pałkiewicz. W dyskusji uczestniczyli: poeta i publicysta Waldemar Żyszkiewicz, komentator polityczny i członek redakcji „Kultury Liberalnej” Tomasz Sawczuk oraz prof. Andrzej Zybertowicz, który spotkanie prowadził. Fragmenty książki czytał Józef Polak-Pałkiewicz.
IMG_6923m



"Powrót pańskiej Polski" to książka, w której postacie Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta, powstańców warszawskich i Żołnierzy Wyklętych zestawione są z postaciami współczesnych żołnierzy Rzeczypospolitej, Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Andrzeja Dudy. Autorka przypomina, że historia Polski nie zaczęła w 1945 roku i że dziś, w roku 2016 rozgrywa się jedna z najważniejszych – być może najbardziej heroicznych – jej kart. W rocznicę Chrztu Polski mówi, że mamy być z czego dumni patrząc na przeszłe i współczesne dzieje naszej walki – zarówno zbrojnej, jak intelektualnej, czyli politycznej, duchowej, kulturowej – walki o suwerenne państwo między Niemcami a Rosją. Państwo, które szanuje prawdę o Chrystusie, jako jedyną prawdę, dla której warto żyć i za którą warto umierać.
http://multibook.pl/pl/p/Ewa-Polak-Palkiewicz-Powrot-panskiej-Polski/6925

„Ewa Polak-Pałkiewicz jest politykiem” – stwierdził na wstępie prof. Andrzej Zybertowicz„...ponieważ uprawia politykę historyczną i politykę edukacyjną”. Jej książki są, jak powiedział prowadzący, formą „dialogu z przodkami”, co jest raczej niecodziennym sposobem opisywania historii, a poza tym autorka „...zachęca naszych przodków, żeby brali odpowiedzialność także za nas.”

IMG_6917m

Rzeczywistość należy rozumieć z punktu widzenia celu życia, powiedziała na wstępie Ewa Polak-Pałkiewicz. Jak stwierdziła, chciała pokazać swoich bohaterów nie tylko przez teksty o nich, ale też przez pokazujące ich ilustracje, malarstwo i fotografię. Jednym z ważniejszych źródeł w prezentowanej książce były listy i to zarówno korespondencja bardzo prywatna, jak list Traugutta do żony pisany „spod szubienicy”, jak też np. listy Herberta do przyjaciół, przemyślane i niosące głębszą treść.

Jako wprowadzenie w treść książki, syn autorki, Józef Polak-Pałkiewicz przeczytał fragment dotyczący podróży Dnieprem odbytej przez Katarzynę II wskazujący na podobieństwa we współczesnej Polsce z tamtymi czasami.

IMG_6939m

Jako kontrapunkt, jak zapowiedział Andrzej Zybertowicz, dla tez stawianych przez Ewę Polak-Pałkiewicz, wystąpił Tomasz Sawczuk z Kultury Liberalnej. Sam o sobie powiedział, że gdyby czytać książkę „Powrót pańskiej Polski” dosłownie, to mógłby być zaprezentowany nie jako kontrapunkt, ale jako barbarzyńca, gdyż autorka prezentuje w książce jednoznaczną wizję polityczną, do której według niej powinniśmy dążyć w Polsce. Jest to, jak stwierdził, „...jednoznaczna akceptacja znaczenia Boga osobowego jako pewnej idei przewodniej dla prowadzenia aktualnej polityki”.

IMG_6955m

Waldemar Żyszkiewicz, po krótkim odniesieniu się do wystąpienia Tomasza Sawczuka, przeszedł do oceny prezentowanej książki. Określił ją w pierwszych słowach jako martyrologium, „...autorski poczet kandydatów do Panteonu Polskiego”. Wśród tych kandydatów sporą część stanowią kobiety. Jak stwierdził „...jest to książka w lekturze piękna, ale wymagająca”. Książka ta mówi o ludziach, którzy byli wychowywani, a potem sami wychowywali potomków. Porównując tamte czasy ze współczesnością stwierdził, że w tej ostatniej mamy do czynienia bardziej z hodowlą niż wychowywaniem.

Po interesującej dyskusji oraz serii pytań do autorki, Józef Polak-Pałkiewicz przeczytał kolejny fragment książki, opisujący ucieczkę Józefa Piłsudskiego z więzienia.

Podsumowując dyskusję, Ewa Polak-Pałkiewicz powiedziała: „Wszystko zaczyna się i kończy na myśleniu, praca umysłu człowieka pozwala na zrozumienie jaki jest cel i sens życia i że człowiek nie stworzył sam siebie, i że rzeczywistość nie jest konstruktem myślowym, i że rzeczywistości nie można w związku z tym dowolnie poukładać.”



Relacja:
Michał KK, Bernard i Margotte

IMG_6928m


IMG_6958m

IMG_6948m

IMG_6964m

IMG_6977m


IMG_6990m

IMG_6987m


Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157669365089002