wtorek, 9 maja 2017

Nowa książka prof. Jana Żaryna pod patronatem Blogpressu. “Polska pamięć. O historii i polityce historycznej”

Wybitny historyk po raz kolejny zabiera nas w podróż po historii Polski – od chrztu Mieszka I, a tym samym całego państwa Polan, przez dyplomatyczną i militarną walkę o niepodległość „ojców założycieli” II Rzeczpospolitej po pokolenia Żołnierzy Wyklętych i „Solidarności”.

Wzorem swoich ideowych i duchowych mistrzów – m.in. Romana Dmowskiego i kardynała Stefana Wyszyńskiego – przypomina, że bycie biernym obserwatorem wydarzeń to za mało. Każdy z nas, jak przekonuje prof. Jan Żaryn, ma obowiązki wobec Ojczyzny – i tej niebieskiej, i tej nad Wisłą.

W publikacji przewija się nieustannie przekonanie Autora, że historia jest nauczycielką życia. Każdy naród – także, a może przede wszystkim polski – powinien odrobić lekcję ze swojej przeszłości. Znajomość historii, jak argumentuje prof. Żaryn, pozwala nam uzbroić się w wiedzę i mądrość, dzięki którym lepiej poradzimy sobie z problemami teraźniejszości i wyzwaniami przyszłości.

Jako zwolennik aktywnej polityki historycznej Autor odwołuje się do działalności śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako tego polskiego polityka po 1989 roku, który najpełniej zrozumiał wagę świadomości historycznej i pamięci wspólnej narodu. Profesor Żaryn analizuje politykę historyczną państwa polskiego, głównie w relacjach z sąsiadami – Rosją, Niemcami i Ukrainą. W tym swoistym audycie wskazuje na błędy i zaniechania, ale także postuluje konkretne działania.

Książkę wydało wydawnictwo Patria Media.

Polecamy nową książkę prof. Jana Żaryna, która ukazała się pod patronatem Blogpress.pl

30 maja o godz. 17.30 odbędzie się dyskusja wokół tej książki. W spotkaniu udział wezmą: dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Jan Żaryn (Senat RP, UKSW) - autor książki i dr hab. Mirosław Szumiło, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN. Prowadzenie: dr Rafał Łatka.
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne im. Janusza Kurtyki
ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa

Zapraszamy w imieniu wydawnictwa.

Polska pamięć

Print