sobota, 17 marca 2018

Nie mam pojęcia jakie są kryteria redukcji wiceministrów - Przegląd Tygodnia Stanisława Janeckiego - Klub Ronina (12.03.2018)



Pierwszym tematem poruszonym przez Stanisława Janeckiego w czasie Przeglądu Tygodnia była redukcja wiceministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego.

„Nie mam bladego pojęcia jakie są kryteria tej redukcji. Nie wiem czy ktoś wie, łącznie z samym panem premierem Morawieckim. Wygląda to tylko na taką akcję, żeby zmniejszyć liczbę wiceministrów.”

Redukcje, zdaniem Janeckiego, następują tam gdzie pozycja wiceministrów jest najsłabsza, nie będzie ich zaś np. w ministerstwie finansów. Koszty funkcjonowania wiceministrów stanowią margines kosztów funkcjonowania państwa. Przykładem fikcji oszczędności była decyzja Waldemara Pawlaka, gdy jako premier postanowił jeździć polonezem. Po wyjechaniu za rogatki miasta przesiadał się do limuzyny.

P1540699m

„Nie jest kwestią to, ilu jest urzędników, na poziomie centralnym to nie jest jakieś horrendum, tylko żeby każdy robił coś, co można wyliczyć.”

Przykładem pozornych oszczędności, które mogą Polskę drogo kosztować i już kosztują są procesy związane z tzw. BIT-ami przed międzynarodowymi arbitrażami. Zostali zwolnieni etatowi prawnicy, ale na ich miejsce trzeba było zatrudniać drogie kancelarie, a przegrane w tych arbitrażach mogą Polskę bardzo dużo kosztować, co już zresztą się dzieje.

Drugim tematem było to co dzieje się na zewnątrz, czyli trwający konflikt z Izraelem ale też ze Stanami Zjednoczonymi.

P1540706m

„Skonfrontowaliśmy się ze sporą częścią świata i oberwaliśmy, bo jak ktoś podskakuje, to obrywa. Tylko chciałbym, żeby był konsekwentny scenariusz, co chcemy zrobić, nadstawiając policzek do ciosu. Czy chcemy nadstawić drugi czy się nauczyć obrony. Bo jeśli chodzi o to, żebyśmy byli nadal bici, to nie ma to sensu. Jeśli mamy się nauczyć obrony, to ma to oczywiście głęboki sens.”

„Szantaż moralny uprawiany w tej chwili wokół ustawy o IPN jest bardzo silnym środkiem nacisku, jeśli ktoś ma słabe nerwy.” Najspokojniej na to reaguje Jarosław Kaczyński i Leszek Miller, co wynika z ich doświadczenia politycznego.

Stanisław Janecki uspokajał też jeśli chodzi o ujawnioną przez Onet notatkę dyplomatyczną. Zdaniem Janeckiego Amerykanie tak łatwo nie zrezygnują z przyczółka, jaki zbudowali w Polsce. Z punktu widzenia strategicznego nic Polsce nie zagraża.

P1540703m

„Najważniejsi dla nas są szefowie amerykańskich koncernów zbrojeniowych. Nasza dyplomacja, nasz MON powinien rozmawiać przede wszystkim z nimi, a nie z politykami w Departamencie Stanu, bo nikt nie będzie tak bronił polskich interesów jak szefowie tych firm zbrojeniowych. Bo oni mają tu interesy, a my poruszamy się na poziomie pensjonarek.”

„Kwestia stosunków polsko-izraelskich jest wtórna wobec relacji polsko-amerykańskich. I jeśli strategicznie te amerykańskie są niezagrożone, to jest jasne że w relacjach z Izraelem można się znacznie dalej posunąć.”

Warto docenić sukcesy polskiej dyplomacji w stosunku do państw bałtyckich. Gorzej wygląda sytuacja w stosunkach z Niemcami. Zdaniem Janeckiego powinniśmy stosować szantaż zbiorową winą Niemców. Dotychczasowa wizja pojednania była budowana na gruncie fałszu, podobnie w przypadku Izraela.

P1540697m


Zdaniem Janeckiego nie chodzi o to, by zawsze się stawiać, ale należy zawierać sojusze, tak jak z państwami bałtyckimi, Trójmorzem, czy Grupą Wyszehradzką.

„Tam gdzie się nie obejdzie bez walki, to trzeba walczyć, a w kwestiach amerykańskich czy izraelskich zdaje się że bez walki się nie obejdzie.”

Janecki zwrócił też uwagę na niewykorzystany potencjał Polonii, której wpływy są wypierane nawet w takich miejscach, jak Chicago przez inne narodowości, np. Ukraińców.


Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/sets/72157664775729197
Wersja NA ŻYWO: https://youtu.be/5E__0iWktTg

Relacja: Bernard i Michał KK