Jak co roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Towarzystwo Patriotyczne zaprosiło warszawiaków oraz licznie przybyłych do stolicy Polski turystów do wspólnego odtańczenia poloneza na placu Zamkowym.
Na plakacie reklamującym to wydarzenie, wykonanym tradycyjnie przez Wojciecha Korkucia, to twórca Niepodległości Polski - Marszałek Józef Piłsudski zapraszał damy do tańca. Jednak w czasie tegorocznej zabawy taneczny korowód prowadziły w barwnych strojach z epoki oraz regionalnych Zespoły Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej, "Chodowiacy" i "Kasztelanka", pod kierunkiem choreagraf Anny Skalskiej-Toho.
Spotkanie zainaugurował pomysłodawca tego wydarzenia Jan Pietrzak, który przypomniał, że tradycja tańczenia poloneza w tym miejscu z Towarzystwem Patriotycznym sięga 2013 roku.
Dlaczego ten taniec a nie mazurek czy oberek? Jak wyjaśnił: "Polonez ma pewne dostojeństwo. To rdzenny taniec polski, tańczony na dworach, pałacach, ale później schodził do świetlic, do domów prywatnych i stał się bardzo popularny".
Nawiązując do słynnego poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny", Jan Pietrzak zapowiedział, że Towarzystwo Patriotyczne w tym roku ogłosi konkurs na "Poloneza Odzyskania Ojczyzny", bo "nam się udało, obchodzimy stulecie odzyskania Niepodległości, ale tą niepodległość jeszcze po drodze traciliśmy, bo nasi wrogowie nie śpią, i ponownie udało się ją odzyskać. Moim zdaniem taka datą odzyskania niepodległości są wybory 2015 roku. I to jest dobra okazja, żeby napisać, a później zatańczyć tutaj za rok nowego poloneza - "Odzyskanie Ojczyzny".
"To szczególny dzień, jubileusz Konstytucji 3 maja. Dzięki tej konstytucji wiele pokoleń Polaków wiedziało, że stać nas na własne państwo. Dla wielu pokoleń powstańców to była bardzo ważna sprawa. Trzeba tę konstytucję przypominać". - zaznaczył. A po odczytaniu preambuły podkreślił: "Precyzyjne jasne myśli. Gdyby ta konstytucja zadziałała w praktyce,mielibyśmy piękną Rzeczpospolitą. Niestety, nasi wrogowie odwieczni, ze wschodu i z zachodu rzucili się na nas, zauważyli, że to może się dla nich źle skończyć, jak Polska urośnie w siłę".
Jan Pietrzak osobiście zachęcał warszawiaków do odtańczenia wspólnego poloneza, tańcząc w parze z żoną Katarzyną Pietrzak. Nic dziwnego, że do zabawy dołączali spontanicznie kolejni obecni na warszawskiej Starówce spacerowicze.
Sekwencje wspólnego tańca przedzielone były występami artystycznymi. Gośćmi Towarzystwa Patriotycznego byli: Kasia Nova, Ryszard Makowski oraz duet z wrocławskiej grupy Świt.
Nie zabrakło oczywiście występu Jana Pietrzaka.
Jan Pietrzak przypomniał inicjatywę Towarzystwa Patriotycznego budowy Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
"Liczę na państwa. Czas najwyższy postawić triumfalny łuk polskiego zwycięstwa. Dopóki go nie ma, to możemy się wstydzić, że jesteśmy tacy niemrawi, że nam się to nie udaje. A to jest absolutnie konieczne. (..) Polskie zwycięstwo, a pomnika w Warszawie nie ma. Dopóki tej władzy obecnej warszawskiej nie zmienimy, to chyba tego nie zrobimy".
Na zakończenie spotkania nie zabrakło pieśni "Żeby Polska była Polską".
Relacja filmowa:
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157690895330430
Przypominamy wcześniejsze edycje Poloneza 3 maja:
2013:
http://blogpress.pl/node/16542
2014:
http://blogpress.pl/node/19062
2015:
http://blogpress.pl/node/21041
2016:
http://blogpress.pl/node/22721
2017:
http://blogpress.pl/node/23973