niedziela, 13 stycznia 2019

Noworoczny Przegląd Tygodnia Józefa Orła (Klub Ronina)

"Facet pisze tweeta i przewraca geopolitykę całego świata".
JO_1



Na początku spotkania Agnieszka Battelli przedstawiła wydane pamiętniki swojego pradziadka, Stanisława Pomian-Srzednickiego, twórcy Sądu Najwyższego w porozbiorowej Polsce.

Pierwszym tematem przeglądu tygodnia poruszonym przez Józefa Orła była kwestia zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa wycofania wojsk amerykańskich z Syrii. „Facet pisze tweeta i przewraca geopolitykę całego świata. Wycofanie tych wojsk to takie wyjęcie szpuntu z beczki i wszystko się wylewa, w dodatku na wszystkie strony. Nagle się okazuje, że Kurdowie, sojusznicy Ameryki, zostają wystawieni przez Amerykanów przez wyjście z Syrii i to nie 100 tys. żołnierzy, jak z Iraku, ale 2,5 tys. Zostają na łaskę, i to pytanie - czyją zostawieni... Zaraz na nich napadną Turkowie, Turcja o tym jasno mówi. I oni muszą sięgać po jakieś krzywe sojusze, na pewno z bardzo niewygodnej pozycji, bardzo niekorzystne, z Assadem, czyli szefem morderczego rządu... Na łaskę Rosji, na łaskę Iranu, tylko po to, żeby obronić się przed Turcją. Żadnych szans z armią turecką Kurdowie nie mają. Trump zostawił Rosję jako pana Bliskiego Wschodu, bo w tym momencie Rosja zaczyna być tym krajem, który razem z Iranem, trochę z Turcją, zaczyna dyktować co się będzie działo na Bliskim Wschodzie.”

Kurdowie byli najtwardszymi przeciwnikami Państwa Islamskiego i ponieśli wielkie ofiary wojny z nimi. Trump pozostawia też Iranowi drogę przez Syrię do Izraela.

„Taka przewrotka dokonuje się za pomocą jednego tweeta jednego prezydenta o wycofaniu 2,5 tys. żołnierza czyli drobiażdżek. Nagle się okazuje, że całe zaufanie do Ameryki legło w gruzach.” - zaznaczył szef klubu Ronina.

„Opozycja wobec Trumpa cały czas mówiła, że to nieodpowiedzialny człowiek, ignorant, amator w polityce... Nagle patrzymy - zgadza się. To nie była decyzja Białego Domu, partii republikańskiej, większości republikańskiej w Senacie... Główny negocjator amerykański w Syrii podał się do dymisji, podał się minister obrony narodowej gen. Mattis, bardzo twardy i myślący człowiek.”

Wpływowy senator republikański zjadł z prezydentem Trumpem śniadanie i namówił go do reinterpretacji tego tweeta - Amerykanie wycofają się z Syrii kiedyś w przyszłości, gdy Państwo Islamskie zostanie pokonane.

„To znaczy, że ten tweet jest nieprawdziwy, nieprzygotowany albo, że można go odwrócić, wystarczy porozmawiać z prezydentem Trumpem, albo zjeść z nim śniadanie i już można uzyskać inną treść tego telegramu.”

„To jest niesłychanie ważne dla Europy, w tym oczywiście dla Polski, bo jeżeli można wycofać wojska jednym tweetem z Syrii, to można je wycofać i z Polski, bo może jakieś ważne, biznesowe powody się znajdą... W tym momencie trudno budować logiczną planową politykę, opartą na jakichś racjonalnych przewidywaniach.”

P1550706m

Orzeł oceniał też politykę Niemiec, zwłaszcza w kontekście gospodarczej ekspansji Chin. Przemysł samochodowy jest podstawowym przemysłem eksportowym Niemiec. Być może niedługo zagrożeniem dla niemieckiego przemysłu samochodowego staną się Chiny, które wchodzą w przemysł ekologiczny, również ekologiczny przemysł samochodowy.

„Od 10 lat Chiny weszły ostro na drogę budowy przemysłu ekologicznego, także samochodowego. Teraz jest tak, że połowa, 50% światowych inwestycji w OZE jest w Chinach. To Chiny będą niedługo liderem ekologii, a jeśli dodadzą zachodnią ideologię klimatyczną, to będą liderem świata...” - mówił Orzeł.

Kolejnym ważnym tematem były ceny prądu. „Najpierw się dowiedzieliśmy, że nie będzie podwyżek prądu, potem, że muszą być, potem, że tylko dla firm, potem, że firmy dostaną też rekompensaty, potem, że mieszkańcy nie odczują tego wszystkiego, po czym rekompensaty mają być później, po czym uchwalono nową ustawę, nowelizację poprzedniej, po czym oświadczono, że do tej nowelizacji potrzebna jest nowa nowelizacja...". - stwierdził szef klubu Ronina.

„Najgorsze jest to, że rząd nie ma jednej, normalnej polityki energetycznej. Przed konferencją COP24 w Katowicach, w której Polska miała prezydencję, ministerstwo energii musiało na tę konferencję wyprodukować z siebie dokument pt. Polska Polityka Energetyczna, bo taki wymóg mieliśmy od dawna. [...] Wydaje się, że narobiono maksymalną ilość błędów. W dodatku jest tak, że jeśli chodzi o rekompensaty, to będziemy o tym wiedzieć na wybory euro, i wtedy część ludzi nie będzie miała pewności, że na pewno te rekompensaty dostanie. Tu zabrakło lidera polityki energetycznej, który by twardo powiedział, z takich a takich powodów koszty prądu rosną, a rząd ma pieniądze na te rekompensaty.”

„Dlaczego w roku wyborczym, ten obóz dobrej władzy nie może zarządzać takim trudnym problemem, bardzo dla ludzi ważnym, jakoś bijącym ich po kieszeni, w sposób prosty, jasny i przejrzysty? I to jest według mnie najważniejsze pytanie w Polsce w tym roku wyborczym.” - zaznaczył Józef Orzeł.

Więcej o Nowej Hanzie, Holandii, ultimatach stawianych Białorusi przez Rosję, której grozi wchłonięcie przez wschodniego sąsiada, Wielkiej Brytanii, gender i prześladowaniach chrześcijan w filmie poniżej.


Relacja: Bernard

P1070069m

P1550702m

P1550708m