czwartek, 10 października 2019

Prof. Andrzej Zybertowicz - Antypolonizm, polonofobia i co Polonia może z tym zrobić

Z BLOGU NADESŁANE
"Antypolonizm nosi pewne cechy rasizmu i bazuje na rasistowskich stereotypach". 29 września w Berlinie w ramach Dyskusyjnego Klubu Niedzielnego odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Zybertowiczem, socjologiem, analitykiem procesów społecznych.
AZ_1


Prof. Zybertowicz w czasie wykładu rozróżnił dwa omawiane pojęcia.

"Antypolonizm nosi pewne cechy rasizmu i bazuje na rasistowskich stereotypach".- mówił socjolog.

Z kolei polonofobia to "przejawy antypolonizmu nieuświadomionego ideologicznie albo nie zinstytucjonalizowanego". Socjolog zaznaczył: "Ktoś może nie być świadomy tego, że jest zwolennikiem jakiejś antypolskiej ideologii, że nasiąkł jakimiś antypolskimi teoriami i stereotypami, wizjami, ale w jego instynktownych reakcjach, schematach myślenia pojawia się niechęć do Polaków, do polskości, do naszej historii, do naszych postaw, do naszych ambicji w Unii Europejskiej".

Socjolog podkreślil:
"Wprowadzenie w obieg międzynarodowej debaty pojęcia polonofobii może być ważnym instrumentem, za pomocą którego będziemy namierzali i wskazywali takie postawy i zachowania, które są niedopuszczalne. Skoro nie wolno ulegać innym fobiom, to tak samo nie wolno ulegać polonofobii".

Jak zauważył profesor: "Zachowania o charakterze antypolskim są tolerowane. W społeczeństwach wolnego Zachodu istnieje duże społeczne przyzwolenie na takie zachowania. Naszym zadaniem jest to przyzwolenie zmniejszyć".

AZ_2

Jeśli chodzi o środki zaradcze, to według socjologa należy:
- przypominać, że byliśmy ofiarą II wojny światowej,
- wprowadzić do obiegu międzynarodowego termin antypolonizm,
- piętnować i zwalczać przypadki antypolonizmu,
- dążyć do tego, żeby przypadki antypolonizmu były ścigane z mocy prawa i nagłaśniane jako forma nienawiści.

Socjolog zauważył, że sprawa reparacji wojennych jest "potężnym orężem narracyjnym", ta sprawa jest podnoszona przez polskich polityków, "przypomina na poziomie strat materialnych proporcje między ofiarą a sprawcą". "Wszędzie trzeba sprawę reparacji powtarzać, nie epatując się sumami (..) trzeba pokazywać, że w sensie moralnym nam się to należy".

Podsumowując prof. Andrzej Zybertowicz podkreślił:
"Polska potrzebuje ofensywy moralnej, w której przypominamy, kto był ofiarą a kto sprawcą cierpień wielu narodów, w tym narodu żydowskiego i narodu polskiego, każdy z nas może w sposób inteligentny przypominać tę prawdę, bo żyjemy w takich czasach, że pokazywanie prawdy naszych cierpień służy naszemu bezpieczeństwu, i gospodarczemu i kulturalnemu, a nawet militarnemu".

Drugim gościem Niedzielnego Klubu Dyskusyjnego był dr Marek Błażejak.



Organizatorem spotkania był Marek Wasag.

Cytaty wybrała: Margotte