środa, 16 stycznia 2013

Społeczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się konferencja prasowa w związku z powołaniem Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego. W tym roku przypada 150 rocznica tego powstania.

DSC_6761m
Powstanie Styczniowe było wydarzeniem szczególnym, jeśli chodzi o historię Polaków, narodu polskiego i Polski. Był to moment, który może być porównany do Konstytucji 3 Maja, zwłaszcza w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego.

W Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się konferencja prasowa w związku z powołaniem Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego. W tym roku przypada 150 rocznica tego powstania.

Niestety rządowa większość odrzuciła wniosek Prawa i Sprawiedliwości ustanowienia 2013 roku rokiem Powstania Styczniowego. Konsekwencją jest powołanie społecznego komitetu i organizacja niezależnych obchodów tej ważnej dla Polaków rocznicy. Honorowym Przewodniczącym Komitetu został Jarosław Kaczyński.




W konferencji prasowej udział wzięli: wicemarszałek sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski, Maryna Miklaszewska, prof. Marek Barański z SPJN, Andrzej Melak - Przewodniczący Kręgu Pamięci Narodowej, Andrzej Karykowski - przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika gen. Mariana Langiewicza w Wąchocku, posłowie Prawa i Sprawiedliwości - Mariusz Błaszczak, Włodzimierz Bernacki, Arkadiusz Czartoryski, Piotr Babinetz.

Konferencję rozpoczął Mariusz Błaszczak, który powiedział:
„Powstał Społeczny Komitet Obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Inicjatywa pojawiła się w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o to, by rok 2013 był rokiem Powstania Styczniowego. Niestety większość rządząca ten wniosek odrzuciła.”

DSC_6760m

Podkreślił, że Powstanie Styczniowe sprawiło, że jesteśmy nowoczesnym narodem, i że było ostatnim akordem trójnarodowej Rzeczpospolitej. Zaznaczył, że w społecznym Komitecie jest 250 organizacji i podmiotów, które lokalnie organizują różnorodne przedsięwzięcia upamiętniające Powstanie Styczniowe.

Prof. Włodzimierz Bernacki:
„Powstanie Styczniowe było wydarzeniem szczególnym, jeśli chodzi o historię Polaków, narodu polskiego i Polski. Był to moment, który może być porównany do Konstytucji 3 Maja, zwłaszcza w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego. O ile konstytucja dopuszczała do grona obywateli mieszczan, to Powstanie Styczniowe sprawiło, że do obywateli zaczęto zaliczać włościan, czyli, jak dzisiaj mówimy, chłopów. Był to moment przełomowy. Naród staje się narodem pełnym, zupełnym, całkowitym. To w tym momencie jest początek budowania zasady solidaryzmu społecznego.”

„Powstanie Styczniowe to nawiązanie do tradycji I Rzeczpospolitej, Unii Lubelskiej. Logo Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy PS zawiera w sobie trzy ważne symbole: Litwy, Korony i Rusi. To są tereny, na których toczone były walki powstańcze, na których budowana była tożsamość narodowa.” kontynuował Włodzimierz Bernacki.

DSC_6763m

„Celem Społecznego Komitetu Obchodów Roku Powstania Styczniowego jest koordynowanie wszystkich działań związanych z obchodami rocznicowymi. Komitet ma charakter całkowicie społeczny, ma na celu dotarcie do większości obywateli Rzeczpospolitej, dotarcie również na te tereny z historią Powstania na których powstania właściwie nie było.” - zakończył.

Andrzej Karykowski - przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika gen. Mariana Langiewicza w Wąchocku przypomniał historię budowy tego pomnika. Komitet powstał w 1997 roku z inicjatywy pułkownika, późniejszego generała Antoniego Hedy „Szarego”. Został reaktywowany w 2010 roku, w pracach komitetu miał brać udział Przemysław Gosiewski, spotkanie założycielskie odbyło się 9 kwietnia 2010... Pomnik udało się zbudować, odsłonięcie będzie miało miejsce 20 stycznia 2013 przy szkole im. Bohaterów Powstania Styczniowego.

Prezes Kręgu Pamięci Narodowej Andrzej Melak przypomniał znaczenie miejsca, w którym został stracony Rząd Narodowy 5 sierpnia 1864 roku. Tam przewidziane są główne uroczystości upamiętniające Powstanie Styczniowe. Andrzej Melak przedstawił też harmonogram obchodów.

Uroczystości rozpoczną się 20 stycznia. w Katedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie będzie poświęcony ryngraf przedstawiający Krzyż Niepodległości i order Virtuti Militari.

„22 stycznia o godzinie 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego będzie odprawiana uroczysta msza św. po zakończeniu której w szyku procesyjnym przy udziale grup rekonstrukcyjnych, Warszawiaków, młodzieży, do którego marszu serdecznie zapraszamy, udamy się pod Krzyż Traugutta, miejsce stracenia narodowego rządu. Tam będzie modlitwa za Ojczyznę, apel poległych, grupy rekonstrukcyjne, koncert. [...] Zapraszamy wszystkich ze zniczami, aby to morze ognia, które będzie tam świeciło, przypomniało wszystkim o wydarzeniach zarówno pięknych, chwalebnych, ale jakże tragicznych. O wolność trzeba walczyć. Pokazali nam to nasi przodkowie.”

DSC_6765m

Prof. Marek Barański w imieniu Stowarzyszenia PJN przedstawił inicjatywy Stowarzyszenia:
„Postanowiliśmy popularyzować wiedzę o Powstaniu Styczniowym.Planowane jest 15 wykładów, zaczynamy w lutym 2013, ostatni w czerwcu 2014, dotyczących Powstania Styczniowego. Prowadzić wykłady będzie 15 historyków zajmujących się tymi czasami. Wykłady mają odbywać się raz w miesiącu na terenie Sejmu. Przewidziane są też powtórzenia wykładów w innych miejscach. Drugą inicjatywą jest zorganizowanie gry miejskiej dotyczącej Powstania Styczniowego dla uczniów szkół średnich w Warszawie.Ta gra jest planowana na kwiecień tego roku.”

Dziennikarka i pisarka Maryna Miklaszewska przedstawiła osobiste doświadczenia z obchodami Powstania Styczniowego. Jako młoda dziennikarka została wyrzucona z radia w stanie wojennym. W styczniu 1983(120 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego) trafiła do podziemi kościoła św. Krzyża, gdzie grupa aktorów, która mogła występować w zasadzie tylko w kościołach prezentowała koncert poświęcony Powstaniu.
„Była to pierwsza rzecz, którą nagrałam i potem zaczęłam już nagrywać w nielegalnym obiegu, czyli w takim obiegu w jakim działali też spiskowcy Powstania Styczniowego. Stąd mój apel do dziennikarzy – są państwo pośrednikiem pomiędzy tymi wszystkimi działaniami, które podejmuje komitet a odbiorcami prasy, radia, telewizji. Bardzo proszę, żeby państwo jako ci pośrednicy i przekaźnicy tych informacji stanęli na wysokości zadania.”- apelowała.

Konferencję zamknął prof. Biernacki, przedstawiając planowaną konferencję 26 stycznia w Sejmie:
„Chciałem zaprosić na dzień 26 stycznia tutaj na g. 11 do Sejmu do Sali Kolumnowej. Społeczny Komitet organizuje konferencję, której będzie towarzyszyła wystawa. Referaty na tej konferencji będą wygłaszać prof. Bogdan Cywiński – o idei trojga narodów w Rzeczypospolitej i prof. Wiesław Wysocki który przedstawi ideę, koncepcję państwa podziemnego. Dwaj profesorowie, którzy są potomkami powstańców styczniowych – prof. Gliński i prof. Krajewski będą mówić, co to znaczy dzisiaj być potomkiem powstańców i jak żyje się z poczuciem pewnych powinności, czy pewnych obowiązków obywatelskich. Całość tej konferencji zostanie wzmocniona koncertem Jacka Kowalskiego.”

Społeczny Komitet ma również swój profil na Facebooku, który będzie zamieszczał aktualizowane informacje o obchodach. Do śledzenia tego profilu zachęcał poseł Arkadiusz Czartoryski.
https://www.facebook.com/pages/Spo%C5%82eczny-Komitet-Obchod%C3%B3w-150-Rocznicy-Powstania-Styczniowego/294294754007026


Krzyz Traugutta

Kamien 1863

IMG_5953m

Relacja: Bernard
video - Grzegorz Kutermankiewicz, Bernard
foto z konferencji prasowej - Grzegorz Kutermankiewicz.
foto uzupełniające - Bernard i Margotte