wtorek, 13 grudnia 2016
W 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezentujemy koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka poświęcony Solidarności
2 listopada 2016 w Klubie Ronina odbył się koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka poświęcony Solidarności "Zapiski walki, zdrady i męczeństwa". Prezentujemy ten koncert w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i zdławienia Solidarności.
2 listopada 2016 w Klubie Ronina odbył się koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka poświęcony Solidarności "Zapiski walki, zdrady i zwycięstwa". Prezentujemy ten koncert w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i zdławienia Solidarności.
Jak pisaliśmy już wcześniej w notce poświęconej wcześniejszemu koncertowi bardó na płycie pt. "Zapiski walki, zdrady i zwycięstwa" znajduje się 21 piosenek poświęconych ludziom „Solidarności” i tym drugim ludziom, tym którzy na „Solidarność” donosili, aktywnie ją zwalczali i wreszcie tym którzy ją zdradzili, czyli ludziom „nieSolidarności”.
Jest jedna Polska, a więc i jedna walka o Polskę. - twierdzą autorzy płyty.
Jak symbolicznie ilustruje to ogromny plakat (dzieło Wojciecha Korkucia) złożony z banerów, który towarzyszył artystom, „Solidarność” była kontynuacją podejmowanej przez poprzednie pokolenia walki o Wolną Polskę. Na plakatach są widoczni powstańcy warszawscy, robotnicy grudnia 1970 roku, stoczniowcy Gdańska 1980, Żołnierze Wyklęci, nie zabrakło sylwetki samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem oraz sceny z pogrzebu płk. Szendzielarza "Łupaszki".
Tytuły utworów umieszczonych na płycie mówią najlepiej o jej tematyce i przesłaniu: "Marsz pokoleń", "Kolejka", "Zabawa w wojnę", "Ksiądz kapelan", "Spotkanie z ZOMO", "Żona konspiratora", "Emigrant", "Ojciec i syn z UB", "Kapuś", "Rozmowa z katem II". Wśród utworów jest także piosenka poświęcona posłaniu 1 Zjazdu NSZZ Solidarność do narodów Europy Wschodniej.
Artyści śpiewają o tych, którzy związali swój los z „Solidarnością”, poświęcili jej swoje życie, siły i często – kariery. Prawdziwym ludziom Solidarności, takim jak tytułowy "Pan Sławek".
Autorem wszystkich piosenek jest Leszek Czajkowski.
Relacja: Bernard i Margotte
Więcej zdjeć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157673918795923