piątek, 23 listopada 2018

Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej – prezentacja książki Roberta Frosta

W Centrum Edukacyjnym IPN – Przystanek Historia – 7 listopada odbyła się promocja pierwszego tomu książki prof. Roberta Frosta pt.: „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej”. Książ≤ka wydana została przez Dom Wydawniczy REBIS. Robert Frost kieruje katedrą historii na uniwersytecie w Aberdeen i interesuje się zawodowo dziejami Polski i Litwy, a także historią wojskowości epoki nowożytnej. Spotkanie poprowadził Tomasz Bohun, redaktor pisma „Mówią Wieki”.

2018.11.07_Frost08m

Podczas spotkania Autor podkreślił wagę unii polsko-litewskiej, zwrócił uwagę, że przez trzysta lat była ona największą potęgą Europy Wschodniej, była też najdłużej trwającą unią polityczną w dziejach Europy.

Książka (I Tom) wielowymiarowo pokazuje historię Polski, Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, od późnego średniowiecza do Unii Lubelskiej


2018.11.07_Frost00m

Robert Frost opowiedział jak się narodziła idea książki, skąd się wziął pomysł i koncepcja ukazania związków Korony Polskiej z Wielkim Księstwem Litewskim. Książka ta stanowić ma część serii Oxford History of Modern Europe” wydawanej przez wydawnictwo Oxford University Press.


2018.11.07_Frost02m

W dalszym ciągu spotkania Autor wyjaśnił ideę unii, scharakteryzował oba państwa i narody wchodzące w jej skład, porównał też czym różniła się od podobnych wspólnot, czy też aktów politycznych w ówczesnej Europie.

W rozmowie z publicznością Robert Frost wyjaśniał zawiłości polityki litewskiej i powody, dla których znaleziono sprzyjającą dla powstania unii atmosferę, zarówno na Litwie jak i w Polsce. Dalej omawiał korzyści jakie wypływały dla obu narodów z połączenia ich unią, a także tło historyczne i dotychczasowe stosunki polsko-litewskie.


Jak powiedział Tomasz Bohun, teza książki jest taka, że unia polsko-litewska nie była żadną inkorporacją, żadnym przymusem, był to partnerski związek dwóch równorzędnych podmiotów.



Relacja: Michał KK

2018.11.07_Frost07m