Dnia 6 listopada 2018 roku w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie – Przystanek Historia – odbyło się spotkanie z cyklu Tajemnice Wywiadu pt.: „Wywiad w służbie Niepodległej”. Gośćmi Witolda Gadowskiego byli dr Władysław Bułhak i dr Dominik Smyrgała.
Pierwszym poruszonym tematem była kwestia czy polskie służby wywiadu od 1918 do 1939 roku, a potem od 1989 do 2018 roku dadzą się porównać ze służbami francuskimi, niemieckimi czy brytyjskimi. Czy musimy mieć kompleksy, czy mamy osiągnięcia>
Dominik Smyrgała podkreślił na początku, że z tych stu lat od 1918 roku, tylko połowa czasu to była Polska niepodległa, a suwerenności nie było wcześniej co najmniej od 1795 roku. Zasugerował, że w związku z tak długim okresem braku suwerenności powinniśmy sobie postawić pytanie, czy możemy sobie pozwolić na to, żeby mieć służby specjalne, które nie są w stanie dorównać najlepszym na świecie.
Kolejnym tematem była sprawa: polskie służby a Izrael. Wywiad i służby specjalne Izraela uważane są za niezwykle sprawne i skuteczne. Zastanowiono się ile „inspiracji” dla izraelskich służb płynęło z Polski. Przypomniano szeroko rozumiany wkład Polski międzywojennej w powstawanie Państwa Żydowskiego, a także swoistego rodzaju „zasilanie” Izraela w specjalistów służb specjalnych w latach 50-tych i 60-tych.
Znaczącą część spotkania zajęły tematy interesujące publiczność.
Relacja: Michał KK