niedziela, 4 listopada 2018

Przeszłość i przyszłość sądownictwa III RP (ks. Jan Sikorski, sędzia Barbara Piwnik, mec. Marek Markiewicz)

3 października 2018 roku w sali Urzędu Dzielnicy Bemowo odbyło się spotkanie z ks. infułatem Janem Sikorskim, sędzią Barbarą Piwnik i mecenasem Markiem Markiewiczem na temat sądownictwa III RP.
2018.10.03_Sądy09m


W czasie spotkania uhonorowano 60-lecia kapłaństwa ks. infułata Jana Sikorskiego. Życzenia w imieniu internowanych składał Jacek Szymanderski, wspominając bożonarodzeniową mszę św. odprawianą w 1981 roku na korytarzu więzienia Białołęce. Wspominał też zasługi ks. Sikorskiego dla opozycji, jak również Solidarności Rolników Indywidualnych.

2018.10.03_Sądy14m

Mec. Markiewicz wspominał pierwszy Zjazd Solidarności oraz fakt, że już wówczas wymiar sprawiedliwości był w zainteresowaniu działaczy opozycji (powstał zespół ds. wymiaru sprawiedliwości), a który to program, podobnie jak program "Samorządna Rzeczpospolita" czy kwestia mediów zniknął z historii. Wspominał też represje, jakie dotknęły sędziów należących do Solidarności. Odniósł się też do obecnej kondycji sądownictwa.

Sędzia Barbara Piwnik również rozpoczęła wypowiedź od wspomnień. Nawiązała do swojej znajomości z mec. Bednarkiewiczem, którego rocznica śmierci przypada 11 listopada.

2018.10.03_Sądy17m

Podając przykłady kontrowersyjnych spraw sądowych, podkreśliła rolę sędziego w czasie rozpraw, gdy sędzia poprzez osobisty kontakt i zaangażowanie może dojść do prawdy czy właściwej oceny czynów oskarżonych. Dlatego sędzia Piwnik stwierdziła - „zabrałabym asystentów i monitory z sali rozpraw". Zdaniem Barbary Piwnik potrzebne są zmiany i reforma wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o przebieg kwalifikacji i przygotowanie do zawodu. Młody wiek, zdaniem sędzi Piwnik, nie musi stanowić przeszkody w objęciu stanowiska sędziego, ale powinno zmienić się szkolenie aplikantów, również testowe egzaminy na studiach, czy nadmierne przywiązanie do zdobywania wiedzy teoretycznej. Przyszli sędziowie i prokuratorzy powinni więcej czasu spędzać w sądach.

Nawiązując do niezależności sędziowskiej, powiedziała: „Cóż obchodzi sędziego, wtedy kiedy wypełnia swoje sędziowskie obowiązki, kiedy wychodzi na salę rozpraw, kiedy ma rozstrzygać kto jest ministrem sprawiedliwości?”

Sposób dochodzenia do zawodu, droga zawodowa i awansowanie sędziów - nie powinno odbywać się w ten sposób, że zgłaszają się ochotnicy na określone stanowiska (również w przypadku Sądu Najwyższego). Wizytatorzy sądowi decydujący o ocenie sędziów aspirujących na wyższe stanowiska powinni pochodzić z innych rejonów kraju, by zapobiec sytuacji, że to sami sędziowie decydują z kim chcą pracować w przyszłości, a z kim nie. Barbara Piwnik docenia też ministra Ziobrę za to, że włożył kij w mrowisko.

Na widowni był obecny sędzia Wiesław Johann.

Spotkanie zorganizowała Akcja Katolicka i Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.


Relacja filmowa Michał KK
tekst - Bernard

2018.10.03_Sądy11m

2018.10.03_Sądy21m

2018.10.03_Sądy19m

2018.10.03_Sądy02m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157699947557812