środa, 17 lipca 2013

Atak na abp. Hosera wstępem do ataku na Jana Pawła II? - Przegląd tygodnia w Klubie Ronina

Przegląd tygodnia w Klubie Ronina tradycyjnie poprowadził Rafał Ziemkiewicz, a towarzyszyli mu Cezary Gmyz i Łukasz Warzecha. Dyskutowano o „matce małej Madzi w sutannie”, uboju rytualnym, Trybunale Konstytucyjnym i prokuratorze Seremecie.
IMG_3564m


Zdaniem Rafała Ziemkiewicza, historia „matki małej Madzi w sutannie”, czyli ks. Lemańskiego była swoistą przykrywką, dlatego pierwszym tematem poruszonym w czasie Przeglądu był niemal niezauważony wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podniesienia składki rentowej, którego tryb wprowadzenia został zaskarżony. Trybunał uznał takie działania za zgodne z konstytucją, stosując się do „dyrektywy” wygłoszonej jakiś czas temu ustami przewodniczącego Trybunału, że stabilność budżetowa jest również wartością konstytucyjną. Pan Rzepliński powiedział, że Trybunał Konstytucyjny musi orzekając brać pod uwagę, jakie skutki dla budżetu niosą jego orzeczenia”, spuentował Ziemkiewicz. Publicyści nie mogli jednak doszukać się w konstytucji stosownych artykułów podtrzymujących tę tezę.

Przechodząc do sprawy ks. Lemańskiego, Łukasz Warzecha powiedział: „Nie zgadzam się z tym, że to jest temat zastępczy. [...] To jest ta sama metoda, którą się stosuje od bardzo dawna. Wyłuskuje się z Kościoła jakąś osobę, która się nadaje, żeby ją podpompować, potem się ją pompuje ponad miarę i przedstawia jako tego szlachetnego. [...] Schemat jest doskonale znany, to jest kolejna próba i mam wrażenie, że ta jest wyjątkowo intensywnie ciągnięta i wyjątkowo długo jak na ubóstwo substancji, która w tej całej sytuacji tkwi.”

Publicyści zwrócili uwagę na nietypową biografię arcybiskupa Hosera – lekarza, misjonarza, człowieka posługującego się wieloma językami, w tym afrykańskimi.

Rafał Ziemkiewicz komentując coraz bardziej kuriozalne, nieprawdziwe zarzuty pod adresem abp. Hosera, m.in. o odpowiedzialność za ludobójstwo w Rwandzie, powiedział: „Takie oskarżenie padło – że jest winien ludobójstwa, bo mógł powstrzymać, ale arcybiskup Hoser jest tylko, mówiąc językiem policyjnym, wyjściem na Jana Pawła II, którego oskarżono i to zupełnie niedwuznacznie w radiu Tok FM przy okazji zapowiadanej kanonizacji, że właściwie to on jest odpowiedzialny za to ludobójstwo w Rwandzie.”

Cezary Gmyz: „To jest tak naprawdę efekt zawiedzionej miłości Gazety Wyborczej do abp. Hosera.[...] Wyborcza na początku liczyła, że on będzie troszeczkę przeciwwagą dla Wielgusa, który miał obejmować stanowisko metropolity warszawskiego.”

IMG_3575m

Przechodząc do bieżącej polityki, Ziemkiewicz zauważył: „Jednego dnia mieliśmy w Sejmie trzy głosowania, w których Platforma Obywatelska głosowała inaczej niż koalicyjny PSL. [...] Pojawiła się nowa koalicja rządząca – Platformy Obywatelskiej z SLD i Ruchem Palikota.”

Jedną z tych spraw było głosowanie nad ubojem rytualnym. Publicyści opowiedzieli się za ubojem, uznając blokadę tej formy zabijania zwierząt za skuteczną formę lobbingu, która jest na rękę pozostałym krajom Unii, które mogą zastąpić Polskę na rynku tego typu mięsa. Zdaniem Cezarego Gmyza, ubój rytualny w porównaniu z ubojem gospodarczym (np. tzw. świniobicie) jest metodą humanitarną.

Łukasz Warzecha: „Jeżeli przyjmujemy taki lewacki argument, że zwierzątka.., że nie można... to równią pochyłą jest zakazanie nie tylko wszelkich sytuacji, w których zwierzę doznaje jakiegoś cierpienia, albo zostanie zabite, ale też zakazanie wszelkich budzących jakiekolwiek wątpliwości rytuałów religijnych.”

Zdaniem publicystów, zaangażowanie się PiS-u po stronie zakazu uboju rytualnego było błędem politycznym. Rafał Ziemkiewicz: „otwierała się możliwość przejęcia znaczącej grupy elektoratu PSL-u. Elektorat rolniczy jest bardzo rozczarowany PSL-em.” a taka postawa Prawa i Sprawiedliwości, według niego, może być źle przyjęta przez mieszkańców wsi.

Ostatnim tematem była zmiana podejścia rządzącej PO do tzw. niezależności prokuratury.
Rafał Ziemkiewicz pytał: „Co sprawiło, że prokurator Seremet jako prokurator „niezależny” był dobry jeszcze rok temu (mimo że sprawozdanie z jego działalności było identyczne jak w tym roku), a w tym roku okazało się, że musi odejść?”.

Znany z zamiłowania do teorii spiskowych Cezary Gmyz znalazł powód, potwierdzony przez prokuratorów, z którymi redaktor miał kontakt: „Platforma Obywatelska planowała wskrzeszenie sprawy Barbary Blidy i od połowy czerwca trwały nieformalne naciski na prokuraturę. [...] Chciano znaleźć wsparcie w prokuraturze dla tej nowej koalicji PO-SLD, a konkretnie dla Kalisza, który był przewodniczącym komisji do zbadania śmierci Barbary Blidy i usiłowano na Andrzeju Seremecie wywrzeć nacisk, żeby wznowił umorzone już postępowanie.” Seremet jednak nie chciał się na to zgodzić, opierając się na ekspertyzach wykluczających takie działania.


O niekorzystnych dla ofiar przestępstw planowanych zmianach w KPK, komendancie drogówki z Torunia i 17 mandatach „na łeb”, Obirku, Bartosiu, przemysłowym tuczu gęsi, filmie „Układ”, dwuznacznej postawie niektórych bohaterów „Niepokonanych”, wpadkach Komorowskiego, incydencie z jajkiem, BOR-ze, i jego byłym szefie - inżynierze ceramiku (bez magistra) Janickim w filmie poniżej.




IMG_3543m

IMG_3545m

IMG_3587m

IMG_3622m

IMG_3597m

IMG_3537m

IMG_3598m

IMG_3569m

IMG_3619m

P1440615m

IMG_3556m

Relacja: Bernard i Margotte