"Będziemy naprawiać Polskę, będziemy nieśli Polskę dalej, ku sprawiedliwości, ku takim rządom, które będą odpowiadały Polakom, polskim patriotom. Żadne naciski i pohukiwania i słowa, które nigdy nie powinny paść, nie zawrócą nas z tej drogi". - mówił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości w 69. miesięcznicę tragedii smoleńskiej. W Katedrze Warszawskiej odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, a po jej zakończeniu Krakowskim Przedmieściem przeszedł Marsz Pamięci
W mszy świętej, odprawionej pod przewodnictwem księdza prof. Jan Miazka, uczestniczyli bliscy ofiar tej tragedii, a także przedstawiciele rządu oraz parlamentarzyści. Obecni byli górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła. Już po raz drugi uroczystości w świątyni oraz późniejszy Apel Pamięci odbyły się z honorową asystą wojskową.
"Wspomnijmy tu, w katedrze, te podniosłe słowa, które słyszeliśmy na sali sejmowej podczas pierwszego posiedzenia nowego parlamentu: Poniesiemy cię, Polsko, dalej. Jakże głębokie słowa, jak podnoszące na duchu. Słowa ukazujące nasze zadanie. Każde pokolenie niesie Polskę dalej. Takie jest prawo życia narodów czy państw. Tę Polskę nieść, przeżywać można w różny sposób. Kiedy czytamy naszą historię, z przyjemnością i radością zgłębiamy się w te piękne strony o pokoleniach, które były wyjątkowe. Ale z jakim smutkiem czytamy strony, kiedy pokolenia nie dorastały do wielkiej roli, jaka była im wyznaczona. To wszystko sobie dziś uświadamiamy na nowo. Przed nami niech się staje to wielkie zadanie". - mówił ks. prof. w homilii.
Fragmenty mszy świętej:
Po mszy świętej z placu Zamkowego wyruszył Marsz Pamięci. Uczestnicy modlili się i śpiewali kolędy.
Przed Pałacem Prezydenckim głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński
>
Spotykamy się jak co miesiąc. I jak co miesiąc, możemy - szczególnie ostatnio - mówić, że ta sprawa, dla której się spotykamy, postępuje. Jesteśmy coraz bliżej prawdy o Smoleńsku, prawdy o tym, co naprawdę wydarzyło się, jakie były przyczyny katastrofy.
Wiem, że nie mówi się o tym publicznie, że pewnie przez jakiś czas nie będzie się tym mówiło, ale kolejne kroki są wykonywane. I tutaj muszę wspomnieć o tym, który od prawie już sześciu lat jest na pierwszej linii walki o prawdę, o tą prawdę, o Antonim Macierewiczu. Ale oczywiście będą pracować i inni. Musimy tylko pewne sprawy jeszcze uporządkować.
Dojdziemy do tej prawdy, niezależnie od tego, jaka jest, jak jest trudna, bo być może jest trudna. I jest sprawa, o której mówiłem miesiąc temu, uczczenia tego miejsca, gdzie stał krzyż. Mówiłem o tablicy. Wierzę, że ta tablica nie tak długo już będzie, że to miejsce zostanie upamiętnione. Jestem przekonany, że to jest potrzebne. Jestem przekonany, że pan prezydent dotrzyma słowa.
Ale mamy dziś wiele innych spraw, które jeszcze przed nami.
Choćby dziś, rozmawiałem z przedstawicielami górników. Mówili o tych, którzy są winni różnego rodzaju nadużyć, są winni nawet śmierci górników, a którzy ciągle są w kopalniach, zjednoczeniach, w różnych urzędach. Powinni odejść i z całą pewnością odejdą.
Będziemy naprawiać Polskę, będziemy - jak to dziś powiedział ksiądz infułat - nieśli Polskę dalej, ku sprawiedliwości, ku takim rządom, które będą odpowiadały Polakom, polskim patriotom. I chcę mocno powiedzieć, że żadne naciski i pohukiwania i słowa, które nigdy nie powinny paść, a już w szczególności z niemieckich ust, nie zawrócą nas z tej drogi. Nie zawrócimy. Będziemy szli do przodu, będziemy rozwiązywali kolejne problemy. Będziemy czynili Polaków szczęśliwszymi, a Polskę silniejszą. Będziemy realizowali ten wielki program, który przedstawił kiedyś Polsce ś.p. Prezydent Lech Kaczyński. On nie zdążył go zrealizować, zginął, poległ, polegli jego współpracownicy, jego przyjaciele, poległo tylu innych. Ale ta droga została wyznaczona i dojdziemy nią do końca.
"Tysiące ludzi każdego miesiąca w wielu miastach w Polsce i na świecie upominało się o prawdę. Powstał dzięki temu ogromnych ruch obywatelski, który zorganizował najbardziej patriotyczną część Polaków. Wytrwaliśmy mimo szyderstw władzy i kontrolowanych przez nią mediów. Każdemu z Was należy się podziękowanie. Historia Wam przyzna rację". - podkreśliła posłanka Anita Czerwińska, honorowa członkini warszawskiego klubu Gazety Polskiej.
Na zakończeniu Apelu Pamięci modlitwę odmówił ks. Zdzisław Tokarczyk, a zebrani wspólnie odśpiewali pieśń "Boże coś Polskę.
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157663426643535
P.S. Wkrótce fragmenty mszy świętej i homilia