poniedziałek, 25 stycznia 2016
Co Polska dała światu? Promocja "Słownika biograficznego polskich uczonych" (foto i wideo relacja)
W Klubie Ronina miała miejsca promocja "Słownika biograficznego polskich uczonych" pod redakcją prof. Bolesława Orłowskiego. W spotkaniu uczestniczył również prof. Sławomir Łotysz z Instytutu Pamięci Narodowej, autor wielu biogramów oraz prowadzący spotkanie prof. Jan Żaryn.
W Klubie Ronina miała miejsca promocja "Słownika biograficznego polskich uczonych" pod redakcją prof. Bolesława Orłowskiego. W spotkaniu uczestniczył również prof. Sławomir Łotysz z Instytutu Historii Nauki PAN , autor wielu biogramów oraz prowadzący spotkanie prof. Jan Żaryn.
Pełny tytuł tego dzieła brzmi: "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki".
Prof. Żaryn podkreślił zasługi Polaków w kształtowaniu się nowoczesnych państw np. w Ameryce Południowej, gdzie Polacy nie tylko prowadzili różne przedsięwzięcia techniczne, ale zakładali pierwsze wyższe uczelnie techniczne w tych krajach. Polacy byli szczególnie aktywni na polu naukowym w wieku XIX i XX, gdy polskie państwo nie istniało. Polscy naukowcy i wynalazcy, którzy zasłynęli zagranicą, często byli zmuszeni do opuszczenia polskich ziem, ponieważ byli powstańcami, konspiratorami, prowadzili działalność patriotyczną.
„Byliśmy niezwykle zdolnym narodem, który miał olbrzymią potencję, a bardzo często beneficjentami tego potencjalnego polskiego żywiołu intelektualnego, technicznego, wynalazczego stały się inne narody. Bo myśmy państwa nie mieli.”
Taką osoba był np. Edward Habich - założyciel pierwszej w Ameryce Łacińskiej politechniki w Limie, co przyczyniło się do uczynienia z Peru kraju niemal europejskiego.
Prof. Orłowski w niezwykle barwnie przedstawił kilka postaci wymienionych w słowniku. Podkreślił też, że słownik pokazuje inne oblicze osób znanych ze swej działalności politycznej, filozoficznej czy niepodległościowej - kim był Domejko, czym zajmował się Gabriel Narutowicz, co wynalazł Ignacy Mościcki, co w Turcji wybudował Karol Brzozowski?
Prof. Orłowski wspomniał też o Polakach, których wynalazki przyczyniły się do zwycięstwa aliantów w czasie II Wojny Światowej: Rudolf Gundlach – wynalazca peryskopu czołgowego, Józef Kosacki – konstruktor elektromagnetycznego wykrywacza min, Zygmunt Jelonek - konstruktor radiostacji wykorzystywanej w czasie lądowania w Normandii, czy Wacław Struszyński, którego wynalazek wykorzystano przy konstrukcji anteny namiarowej UB-otów,
Więcej w filmie poniżej:
więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/sets/72157663917226225