W piątek, 8 stycznia 2015 roku odbył się pierwszy w historii tweetup rządu. Na spotkanie z internautami przybyła premier Beata Szydło, trzej wicepremierzy oraz prawie wszyscy ministrowie rządu. To ważne wydarzenie medialne odbyło się w gmachu Kancelarii Rady Ministrów w sali im. Anny Walentynowicz.
W piątek, 8 stycznia 2015 roku odbył się pierwszy w historii tweetup rządu. Na spotkanie z internautami przybyła premier Beata Szydło, wicepremierowie: Piotr Gliński, Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Mariusz Błaszczak, Dawid Jackiewicz, Krzysztof Jurgiel, Konstanty Radziwiłł, Anna Strężyńska, Elżbieta Rafalska, Krzysztof Tchórzewski, Anna Zalewska, a także Elżbieta Witek, Beata Kempa i Henryk Kowalczyk. To ważne wydarzenie medialne odbyło się w gmachu Kancelarii Rady Ministrów w sali im. Anny Walentynowicz.
Premier Beata Szydło podkreśliła: „Chcemy kontynuować tę tradycję, którą rozpoczęliśmy już w kampanii wyborczej, komunikowania się poprzez nowoczesne media i w nowoczesny sposób. [...] Jest to pierwszy światowy tweetup rządowy. I na pewno będziemy urządzać takich tweetup jeszcze więcej.”
Premier Szydło podziękowała za współpracę w 2015 roku i złożyła noworoczne życzenia. Zapowiedziała też zmianę struktury KPRM, nacisk będzie położony na informacje, stworzenie komórek, które będą zajmowały się informowaniem, planowaniem i strategią.
Premier Beata Szydło obiecała internautom:
"Już niebawem każdy z was będzie mógł zadać pytanie, które zostanie postawione na konferencji premiera polskiego rządu. Zapraszam na #zapytajpremiera. Tam przysyłajcie pytania. Zawsze ostatnie pytanie na konferencji prasowej to będzie pytanie, które zostanie postawione na twitterze"
Pytaniu powinien towarzyszyć hasztag #ZapytajPremiera
Minister Cyfryzacji Anna Strężyńska mówiła: „To sprawy bardzo ważne dla rządu, dla naszej drużyny, bo to sprawy które będą decydowały o naszej przyszłości.”
Streżyńska wymieniła 5 głównych filarów rządu, „tygrysów rozwoju”: „Powszechny dostęp do sieci, nie tylko internetu, ale sieci wymiany informacji - biznesowej, naukowej, szkolnej, rozrywkowej. E-usługi czyli przyjazne państwo, komfortowe dla obywateli, które w łatwy sposób nas obsługuje, które zapewnia nam szybkie dostarczenie żądanych usług czy to publicznych, czy administracyjnych. Cyberbezpieczeństwo, czyli bezpieczeństwo w sieci, bezpieczeństwo naszych transakcji, danych osobowych. E-kompetencje, czyli kompetencje cyfrowe które potrzebne są zarówno młodym pokoleniom, żeby mogły konkurować z młodzieżą z innych krajów, żeby mogły się rozwijać, tworzyć coraz bardziej innowacyjną gospodarkę, ale także e-kompetencje które dotyczą nas, którzy nabyli te doświadczenie internetowe z wiekiem. [...] Zwiększenie efektywności wydatkowania środków na usługi publiczne i cyfryzację kraju. Cyfryzację pojmujemy jako mechanizm transformacyjny, który zmieni naszą rzeczywistość, który da nam nowe rozwojowe szanse."
Anna Streżyńska powiedziała też o pozytywnym odzewie rządu na „sygnały pochodzące ze środowiska internautów, z organizacji pozarządowych związanych ze zmianami w ustawie policyjnej i pozostałych ustawach związanych z zapisami które zaniepokoiły środowisko, a dotyczyły kontroli treści w internecie, gdzie z przyjemnością możemy zapowiedzieć że będziemy pracować nad modelem docelowym, zgodnym w pełni z polskim i unijnym orzecznictwem i ustawodawstwem, ale już teraz udaje się nam ten projekt poprawiać.”
Wicepremier Mateusz Morawiecki przyznał się, że jeszcze nie ma konta na Twitterze, ale ma ten brak nadrobić.
Mateusz Morawiecki zaznaczył: „Nie ma prostego algorytmu na nowoczesną gospodarkę, chcemy pozostawić po sobie silny odcisk palca jak najbliższej współpracy biznesu i państwa. Nie widzimy tych dwóch wymiarów jako wrogich sobie, uważamy, że jest i musi być pełna spójność pomiędzy tym jak biznes płaci na państwo i wymaga od tego państwa, ale państwo powinno umożliwiać biznesowi i nowoczesnej gospodarce jak najlepsze warunki do funkcjonowania. To mit, że nowoczesność i innowacje rodzą się w garażu. Jak się głęboko wejdzie w sukcesy wysokoinnowacyjnych, wiedzochłonnych gospodarek, czyli tego co chcemy stworzyć u nas w Polsce to widać, że kluczem do sukcesu jest stworzenie odpowiedniego ekosystemu, współpracy pomiędzy różnymi ministerstwami, ale przede wszystkim pomiędzy biznesem i państwem.”
W czasie spotkania przedstawiony został nowy rzecznik prasowy rządu: Rafał Bochenek. Dotychczasowa rzecznik, Elżbieta Witek pozostanie szefową gabinetu politycznego premier. Rafał Bochenek jest prawnikiem, ma doświadczenie w pracy samorządowej, poznano go szerzej w tym roku, gdy prowadził konwencje wyborcze Prawa i Sprawiedliwości oraz Andrzeja Dudy.
"Poprzeczka profesjonalizmu, sprawności komunikacyjnej i rzetelności przez moją poprzedniczkę, panią minister Elżbietę Witek została postawiona bardzo wysoko". - powiedział nowy rzecznik prasowy rządu Beaty Szydło. - "Mam nadzieję, że choćby w niewielkim stopniu uda mi się sprostać nowemu wyzwaniu".
Po części oficjalnej przyszedł czas na rozmowy bezpośrednie twitterowców z członkami rządu.
Relacja filmowa:
Galeria zdjęć:
Nie zabrakło dziennikarzy, Marcin Wikło
Kamila Biedrzycka-Osica
Michał Szułdrzyński
Łukasz Warzecha
Tomasz Wróblewski w rozmowie z Pawłem Lisickim
Samule Pereira i Piotr Pałka
Eryk Mistewicz
Michał Rachoń, jak zwykle ze swoim telefonem:
Przybyli ministrowie
I pani premier
Powszechne tweettowanie:
Hasło na dziś:
Wicepremier Piotr Gliński z nową rzeczniczką prasową
Minister Witold Waszczykowski, jego rzecznik Artur Dmochowski oraz Sylwia Ługowska-Bulak, doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Spraw Zagranicznych
Nikt nie odmawiał wspólnych zdjęć:
Wicepremierowie Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin w towarzystwie pań
Oblegany minister Antoni Macierewicz
Nie zabrakło osób duchownych, ksiądz Józef Kloch:
Rozmowy przy stoliku z szefową rządu
A później przyszedł czas na zwiedzanie gmachu KPRM:
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157663279063866