środa, 13 stycznia 2016
Twórzmy lokalne polskie media – Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina (Świrski, Wolski, Wierzejski)
Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina poprowadził Maciej Świrski, a towarzyszyli mu Marcin Wolski i Aleksander Wierzejski. W czasie przeglądu po sali kręciła się szwedzka telewizja publiczna SVT, która koniecznie chciała się dowiedzieć czy w Polsce kończy się demokracja. Głównymi tematami spotkania były media oraz zagraniczne, głównie niemieckie, ataki na Polskę.
Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina poprowadził Maciej Świrski, a towarzyszyli mu Marcin Wolski i Aleksander Wierzejski. W czasie przeglądu po sali kręciła się szwedzka telewizja publiczna SVT, która koniecznie chciała się dowiedzieć czy w Polsce kończy się demokracja. Głównymi tematami spotkania były media oraz zagraniczne, głównie niemieckie, ataki na Polskę.
„Szczególnie podziękujmy za zlikwidowanie Pałacu Kultury w telewizorze” rozpoczął Maciej Świrski.
Marcin Wolski: „Widzimy jak z godziny na godzinę, z minuty na minutę te media się zmieniają. Choć to nie jest noc wigilijna, to nasi "ulubieńcy" zaczynają mówić ludzkim głosem”. Wolski zauważył też nowe twarze komentatorów w telewizji publicznej (np. Olga Doleśniak).
„PiSkrieg trwa i doszło do strategicznego przełamania, w ciągu tych ostatnich paru dni zdarzyło się bardzo wiele, w rekordowym tempie, przy stosunkowo niewielkim oporze zostały odbite media publiczne. Drugi element - Trybunał Konstytucyjny odpuścił. Okazało się, że jednak sprawiedliwość jest po naszej stronie, że mieli rację nasi prawnicy, że Trybunał nie jest właściwy do oceniania konstytucyjności uchwał, bo jest od ustaw.”
„Daje szansę na przyszłość również ta ustawa w takim kształcie w jakim jest - tzn. to jest stan tymczasowy, to jest pewna próba, a w czerwcu przymierzymy się do tego ponownie i być może, gdy kurz opadnie, będzie można telewizję, media budować na zasadzie samorządnej i niezależnej.” pointował Wolski.
Zdaniem Aleksandra Wierzejskiego kurz nie opadnie: „Jeśli chodzi o Telewizję Polską to przyjęte są tylko półśrodki, telewizja składa się z olbrzymiej liczby pracowników, którzy nie są chętni do zmian w tej instytucji. Trzeba było zatrzymać w jakiś sposób ten fanatyczny atak na rząd, jaki prowadziła telewizja na wszystkich swoich kanałach. [...] Moim zdaniem przed telewizornią stoją wielkie zmiany polegające na całkowitej decentralizacji, na zmianie formuły produkcji, zmianie zasady myślenia o telewizji.” Zdaniem Wierzejskiego, będzie podążać w kierunku internetowej formy telewizji na żądanie.
Przechodząc do zagranicznych ataków przedstawicieli Niemiec na Polskę, Maciej Świrski zapytał: „Co dalej ma się wydarzyć, żeby spirala niechęci polsko-niemieckiej nie została rozkręcona do jakichś nieprzytomnych rozmiarów, bo przecież zależy nam na tym, żeby jednak mieć dobre stosunki z sąsiadem. Co musi zrobić strona niemiecka, żeby to zatrzymać.”
Aleksander Wierzejski jako prawdziwe przyczyny atakowania nowej władzy uznał plany gospodarcze rządu, takie jak podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, czy opodatkowanie banków. Taki atak może zagranicznemu kapitałowi się opłacić, jeśli rząd ustąpi.
Marcin Wolski zwrócił uwagę na fakty, które sprzyjają Polsce, lub które odwracają uwagę od naszego kraju: to spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Wiktorem Orbanem, i „sylwester w Kolonii”, który „pokazał prawdę o informacji i kulturze, gdzie są zawłaszczone media, gdzie dokonuje się manipulacja, pokazał rzeczywisty obraz lewicowego zachodniego mainstreamu.”
Świrski dodał, że Polska ma teraz swoje okno czasowe (Niemcy zajęci są imigrantami, a Rosja swoimi kłopotami gospodarczymi wywołanymi spadkiem cen ropy).
Jonasz Rewiński, syn Janusza Rewińskiego odczytał list swojego ojca do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viviane Reding z 2.03.2011, odnoszący się do zablokowania emisji programu, jaki Janusz Rewiński prowadził w telewizji publicznej, a w końcu usunięcia go z telewizji w czasach, gdy władzę sprawowała Platforma Obywatelska. Platforma obsadziła wówczas wszystkie możliwe stanowiska, począwszy od prezydenta, premiera, ministra kultury, a na szefie Parlamentu Europejskiego kończąc.
Czy szwedzkie więzienia są lepsze niż nasze osiedla, jak tworzyć polskie lokalne media i lokalne rynki. Dlaczego warto być Polakiem? A także o leasingowaniu pracowników TVP przez władze ustanowione przez Platformę oraz kiedy nastąpi rozbicie lokalnych układów - w filmie poniżej
Relacja: Bernard i Margotte
Więcej zdjeć: https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157661146241473