niedziela, 31 stycznia 2016

Węgierska droga do zwycięstwa. Czego możemy nauczyć się od Węgrów - spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem



Studenci dla Rzeczpospolitej zorganizowali spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem na temat Węgier. Pretekstem była nowa książka prof. Nowaka „Węgierska droga do zwycięstwa”. W spotkaniu uczestniczył Sebastian Kęciek ze Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej, który studiował na Węgrzech, a prowadził je Dawid Helsner. Dyskutowano o patriotyzmie Węgrów, drodze Orbana do zwycięstwa, podobieństwach i różnicach między sytuacją na Węgrzech i w Polsce, Rosji, Unii Europejskiej, MFW, Chinach, gospodarce, polityce, lustracji, mediach, Jobbiku, pragmatyzmie rządów Orbana.


P1260184m

Studenci dla Rzeczpospolitej zorganizowali spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem na temat Węgier. Pretekstem była nowa książka prof. Nowaka „Węgierska droga do zwycięstwa”. W spotkaniu uczestniczył Sebastian Kęsik ze Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej, który studiował na Węgrzech, a prowadził je Dawid Helsner. Dyskutowano o patriotyzmie Węgrów, drodze Orbana do zwycięstwa, podobieństwach i różnicach między sytuacją na Węgrzech i w Polsce, Rosji, Unii Europejskiej, MFW, Chinach, gospodarce, polityce, lustracji, mediach, Jobbiku, pragmatyzmie rządów Orbana.

P1260164m


Zarówno prof. Nowak, jak i Sebastian Kęciek docenili patriotyzm Węgrów i politykę Orbana działającą w tym kierunku. Sytuacja gospodarcza i polityczna z początków rządów Orbana była gorsza niż sytuacja Polski. Orban cieszy się wsparciem kościołów węgierskich (katolickiego, ale też protestanckich), zaś „konstytucja węgierska, którą przyjęto jest najbardziej patriotyczną i chrześcijańską konstytucją Europy.”

Nawiązując do związków Wiktora Orbana z Polską prof. Nowak powiedział: „Orban pisał magisterkę z polskiej Solidarności, w 79 roku wraz z grupą przyjaciół przyjechał do Gdańska w związku z pielgrzymką Jana Pawła II. [...] Nie przypadkowo Orban po zwycięstwie w 2010 roku pierwszą wizytę odbył symbolicznie do Polski, ale napotkał zamknięte drzwi ze strony Platformy. Cieszę się, że to spotkanie Orban - Kaczyński pokazało możliwość wielkiego zbliżenia.”

O drodze Orbana do zwycięstwa: „Po porażce (a raczej oszustwie wyborczym w 2002 roku) Orban wyciągnął wnioski. Przez 8 lat od 2002 do 2010 robił to co Duda przez 8 miesięcy - jeździł po całym kraju na spotkania, nieraz po 3-4 godziny. Była otwarta dyskusja, czasem jeździł do wrogich miasteczek i je pozyskiwał, a na koniec stworzył Kluby Patriotyczne, otwarte dla wszystkich patriotów. Ile jest klubów Gazety Polskiej? (lubię kluby, są bardzo otwarte) - 410. Na Węgrzech tych klubów powstało przez 8 lat 12 tysięcy, z tego 2 tysiące wśród mniejszości węgierskiej poza graniami kraju. To stworzyło ten narybek dla Fideszu.

Orban otworzył się też na współpracę z węgierskimi przedsiębiorcami, którym obiecał działania wspierające rodzimy biznes i ochronę przed nieuczciwą konkurencją „i od przedsiębiorców dostał pieniądze na stworzenie opozycyjnych stacji telewizyjnych, dzienników, i dzięki temu procent w mediach z 5 [początkowo 95% mediów było w rękach postkomunistów i liberałów] wzrósł do 40. A w internecie całkowicie.”

O scenie politycznej na Węgrzech prof. Jerzy Robert Nowak powiedział: „Wcale najważniejszy nie jest podział na lewicę i prawicę. Przeciwnie - Orban potrafił przyciągnąć bardzo wielką część elektoratu lewicowego agitując przeciw czerwonym miliarderom. Na Węgrzech jest widoczny główny podział na patriotów i na zdrajców, patriotów i targowiczan.”

P1260179m

Sebastian Kęciek podkreślił pragmatyzm rządów Orbana, a odnosząc się do węgierskiej drogi stwierdził: „Kluczowe jest spojrzenie, jak buduje się partię, poparcie, zaplecze polityczne. [...] Po porażce [zwycięstwo, ale bez możliwości utworzenia rządu] Wiktor Orban się nie poddał, tylko tego samego tygodnia zaczął budować zaplecze polityczne [...] zaczął budować think tanki, powołał ekspertów, zaczął tworzyć nowe ustawy. Żeby nie ta praca, którą wykonywali 8 lat, nie byłoby możliwości, żeby potem przez kolejne 4 wnieść 700 nowych ustaw, a pierwsze 360 w ciągu jednego roku. [...] Przygotował poprzez kluby obywatelskie, poprzez zaangażowanie zwykłych ludzi.”

W działaniach Orbana ważne były wielkie manifestacje poparcia dla jego rządów oraz styl komunikacji ze społeczeństwem (częste wystąpienia w telewizji i radiu). Po przejęciu władzy przez Orbana obniżono emerytury katom z czasów komuny, a tak zaoszczędzone środki przeznaczono na wsparcie dla byłych więźniów systemu komunistycznego. Rozliczono też odpowiedzialnych za brutalne pacyfikacje manifestacji przeciw Gyurcsánemu (degradacje, wyrzucenia z policji, odszkodowania dla poszkodowanych).

Odpowiadając na pytanie z sali o porażki Orbana, prof. Nowak zwrócił uwagę na wymiar sprawiedliwości i przewlekłe procesy osób poprzedniej władzy odpowiedzialnych za nadużycia i korupcję. Sławomir Kęsik zaś odniósł się do braku transparentności niektórych decyzji - zięć Orbana dorobił się dużych pieniędzy, realizując różne kontrakty, brakuje przejrzystości w przydzielaniu dotacji (budowa Akademii Sportu w wiosce z której pochodzi Orban). Innym przykładem są konkursy na zarządzanie sklepami tytoniowymi (w supermarketach sprzedaż tytoniu jest zakazana).

Dyskutowano o pragmatyzmie rządów Orbana, postawie względem Rosji, Unii Europejskiej, Międzynarodowego funduszu Walutowego, Chin. A także o gospodarce, polityce, lustracji, Jobbiku. Wielkich Węgrach, Antalu, Gonczu, Gyurcsánym, Sorosu i jego stypendystach, złodziejskiej prywatyzacji, MFW, podatkach od marketów, blokadzie GMO i Euro w węgierskiej konstytucji, energetyce, Polsce jako możliwym liderze regionu, o wstrzymaniu nagród dla urzędników państwowych, zmniejszeniu liczby ministrów i parlamentarzystów, wprowadzeniu 98% podatku od odpraw oraz węgierskim Trybunale Konstytucyjnym.



Relacja: Bernard


P1260181m

P1260173m

P1260175m

P1260166m


Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/sets/72157663529151960