sobota, 12 marca 2016

Nie dajmy się zdemobilizować. Idźmy dalej! - obchody 71. miesięcznicy smoleńskiej

IMG_2783m "Musimy dbać o to, także przychodząc tutaj co miesiąc, by uczczenie pamięci tu w centrum Warszawy, nastąpiło. To bardzo ważne. O to zabiegaliśmy, o tym marzyliśmy, dzisiaj wydaje się to realne.". - mówił prezes Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim, w czasie Apelu na zakończenie Marszu Pamięci. We mszy św. odprawionej w warszawskiej katedrze, oprócz rodzin ofiar i przedstawicieli władz państwowych, uczestniczyli członkowie smoleńskiej komisji: przewodniczący dr Wacław Berczyński, prof. Wiesław Binienda i prof. Kazimierz Nowaczyk.

IMG_2783m

W czwartkowy wieczór odbyły się obchody 71. miesięcznicy smoleńskiej tragedii. Do archikatedry warszawskiej przybyły rodziny ofiar, w tym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Małgorzata Wassermann i Magdalena Merta. W stellach zasiedli parlamentarzyści, ministrowie i politycy. Z Mysłowic przybyli, jak co miesiąc górnicy. We mszy św. uczestniczyli także, skromnie stojąc w bocznej nawie, naukowcy - członkowie powołanej przez ministra Antoniego Macierewicza smoleńskiej komisji: przewodniczący dr Wacław Berczyński, prof. Wiesław Binienda i prof. Kazimierz Nowaczyk.

IMG_2646m

IMG_2627m

IMG_2625m

IMG_2656m

Wśród pocztów sztandarowych, wyróżniały się dwa poczty mundurowe: Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz, po raz pierwszy, Biura Ochrony Rządu.

P3100065m

P3100003m

Obecny był także szef tej formacji - płk Andrzej Pawlikowski.

P3100030m

Licznie zgromadzonych wiernych powitał ks. Bogdan Bartołd, proboszcz katedry.

IMG_2652m

To już prawie sześć lat, jak gromadzimy się na eucharystiach, by modlić się za tych wszystkich, którzy do końca swojego ziemskiego życia służyli Bogu i Ojczyźnie. Pragniemy polecać miłosiernemu Bogu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. profesora Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię, śp. Prezydenta na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i wszystkich, którzy zginęli w tej straszliwej katastrofie
- mówił ks. Bogdan Bartołd, proboszcz katedry warszawskiej, rozpoczynając mszę św. -
W przemówieniu, które miało zostać wygłoszone przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Katyniu profesora Lecha Kaczyńskiego, znalazły się słowa, że tragedia katyńska i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków, to część naszej historii, naszej pamięci, naszej tożsamości. To jednak także część historii całej Europy i świata. To przesłanie dotyczące każdego człowieka i wszystkich narodów, dotyczące przeszłości i przyszłości ludzkiej cywilizacji.

Jeden z polskich biskupów zauważył, że może trzeba było tej śmierci, aby to przesłanie dotarło ze zdwojoną siłą do narodów Europy i świata, aby objawiła się jego aktualność. Ze smoleńskiego pobojowiska od szczątków rozbitego samolotu popłynęło w świat przesłanie o sile kłamstwa, które potrafi zatruć dusze ludzkie i przesłanie to drugie – o zwycięskiej sile prawdy, która zawsze pozostaje na służbie wolności, o zwycięskiej sile miłości w służbie prawdy. Tej miłości, o której mówi Chrystus: „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. I Chrystus sam oddał swoje życie na krzyżu. Oni wszyscy oddali swoje życie za swoją miłość do Ojczyzny, za swoje miejsce we wspólnocie naszego narodu, za służbę w szeregach obrońców polskiej wolności.

W wielu polskich sercach trwa żywa pamięć o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Pamięć pełna powagi, zadumy i wdzięczności. Ogarniamy modlitwą ofiary smoleńskiej tragedii, ale także kierujemy naszą modlitwę ku przyszłości, ku nadziei na zwycięstwo prawdy w naszym życiu politycznym, społecznym, wspólnotowym w naszej Ojczyźnie. Polacy pamiętają, pragną utrwalić także z myślą o tych, co przyjdą po nas, imiona patriotycznej elity narodu, która zginęła w pobliżu katyńskich mogił w służbie prawdy i wolności. Pragniemy ich wszystkich w tym świętym czasie Wielkiego Postu oddać miłosiernemu Bogu, aby przyjął ofiarę ich życia i darował im życie, które już nigdy się nie kończy.



Liturgii, którą koncelebrowało kilkunastu księży przewodniczył ksiądz prałat Alojzij Oberstar, prezbiter Archidiecezji Lubljana, rektor Seminarium Redemptoris Mater.

IMG_2637m

IMG_2621m

IMG_2632m

IMG_2725m

IMG_2710m

IMG_2736m

IMG_2752m

Po mszy św. Krakowskim Przedmieściem, jak co miesiąc, przeszedł w modlitewnym skupieniu Marsz Pamięci do miejsca, gdzie w 2010 roku gromadzili się Polacy i gdzie stał krzyż smoleński.

IMG_2764m

IMG_2773m

IMG_2794m

Przed Pałacem Prezydenckim przy portrecie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego poległego w Smoleńsku wartę pełnili żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

IMG_2809m

Do zgromadzonych przemówił prezes PiS Jarosław Kaczyński

IMG_2834m

Szanowni państwo, wydaje się, że jesteśmy teraz bliżej zwycięskiego końca naszej drogi, drogi tego comiesięcznego marszu. Pracuje już nowa komisja, która bada od strony technicznej katastrofę smoleńską, to kolejna zasługa Antoniego Macierewicza. Sądzę, że za chwilę rozpocznie się też porządne śledztwo w tej sprawie.

Za miesiąc staną tutaj prowizoryczne, ale jednak instalacje, które będą upamiętniały wydarzenia już sprzed już prawie 6 lat. Za miesiąc to już będzie 6 lat. Krótko mówiąc, idziemy już we właściwym kierunku.

Ale to nie oznacza, że wszystko jest już załatwione. Jest sprawa dwóch pomników, pomnika katastrofy smoleńskiej i jej ofiar, i pomnika śp. prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. I musimy dbać o to, dbać także przychodząc tutaj co miesiąc, by te pomniki powstały, by to uczczenie pamięci tu w Warszawie, w centrum Warszawy, nastąpiło. To bardzo ważne, to potrzebne. O to zabiegaliśmy, o tym marzyliśmy, dzisiaj wydaje się to realne. Nie dziś, nie jutro, ale w stosunkowo nieodległym czasie, ale musimy tego pilnować, musimy to w wielkiej mierze brać we własne ręce, bo inaczej może być różnie. Diabeł nie śpi i często przeszkadza w najlepszych przedsięwzięciach.

I stąd potrzeba kontynuacji tego marszu, kontynuacji tego wszystkiego, co zostało przedsięwzięte w tej sprawie już prawie 6 lat temu. Zostało podjęte przez ludzi dobrej woli, polskich patriotów, przez ludzi, którzy przeżyli prawdziwie szczerze to wielkie narodowe nieszczęście, które zdarzyło się 10 kwietnia 2010 roku, i wyciągnęli z niego wnioski. Różnie bywało, Państwo o tym świetnie wiedzą. Były momenty, kiedy wydawało się, że nie ma szans, ale wiara zwyciężyła. Wola zwyciężyła i musi zwyciężać nadal. Musimy iść i musimy zwyciężać. Musimy doprowadzić do tego, by prawda wyszła na jaw, by została wymierzona sprawiedliwość, by nastąpiło upamiętnienie. I nie dajmy się zdemobilizować, nie dajmy nikomu przekonać się, że to już jest załatwione, że nasze zadania są spełnione, że wszystko jest za nami. Idźmy dalej. Za miesiąc rocznica, mam nadzieję, że będzie naprawdę wielka, ale później, także w tych zwykłych miesiącach, jeszcze raz to powtarzam, powinniśmy tu być. Powinniśmy przypominać, powinniśmy ciągle dążyć do tego, by nasze cele zostały ostatecznie zrealizowane. By polska godność została przywrócona.



P3100127m

IMG_2866m

Nasza walka o wolność i sześcioletnie starania o wyjaśnienie przyczyn śmierci elity narodu zostały połączone we wspólnym wysiłku. Ale ta bitwa jeszcze nie jest ostatecznie wygrana. Zarówno wrogowie Polski za granicą, jak i skorumpowane elity poprzedniej władzy chcą zdestabilizować nasze państwo
- apelowała posłanka Anita Czerwińska. -
Musimy stanąć w obronie odzyskanej wolności. Musimy walczyć, by nie przeszkodzono w zmianach, które mogą doprowadzić do pełnego wyjaśnienia tragedii w Smoleńsku. Niech nasza obecność 10 kwietnia będzie wyrazem solidarności z tymi, którzy zginęli ale także z tymi, którzy dzisiaj szukają prawdy.

IMG_2841m

Na zakończenie uroczystości modlitwę poprowadził ks. Zdzisław Tokarczyk. Odśpiewano pieśń "Boże coś Polskę", ze słowami "Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie".

IMG_2879m



IMG_2855m

P3100129m

IMG_2887m


Relacja: Margotte i Bernard

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157663469205724