poniedziałek, 22 stycznia 2018

Gen. bryg. Wiesław Kukuła: Wojska Obrony Terytorialnej tworzą ludzie tacy jak wy

IMG_4359m
"Formacja ma charakter otwarty, powszechny, obywatelski, miejsce dla wielu z was zainteresowanych służbą w jej szeregach na pewno się znajdzie". 16 stycznia w Kampusie Głównym UW studenci spotkali się z gen. bryg. Wiesławem Kukułą, dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, byłym dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów. Generał mówił o nowych wyzwaniach, które należy podejmować w obliczu współczesnych zagrożeń, obecnej strukturze Sił Zbrojnych RP i roli jaką mogą w niej odegrać Wojska Obrony Terytorialnej. Dowódca WOT wyjaśniał na czym polega służba w tej formacji, obalał także obecne w mediach mity na jej temat.


Spotkanie, w którym obok dowódcy WOT wzięli udział: starszy chorąży sztabowy Andrzej Wojtusik, reprezentujący korpus podoficerski oraz szeregowy Maria Kołtunowska, żołnierz WOT, zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.


"WOT nie tworzy generał, porucznik czy chorąży. WOT tworzą ludzie tacy jak ty" - mówił generał Kukuła. - "Formacja ma charakter otwarty, powszechny, obywatelski, miejsce dla wielu z was zainteresowanych służbą w jej szeregach na pewno się znajdzie".

Dowódca WOT w swojej prezentacji zatytułowanej "Miejsce Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie bezpieczeństwa państwa", mówił o powodach decyzji o utworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych, obok tradycyjnie istniejących Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. M.in. chodzi o konflikt na Ukrainie, kryzys migracyjny w Europie i terroryzm.

Nawiązując do nowych wyzwań podkreślił: "Efektem postępu technologicznego jest fakt, że jest bardzo łatwy dostęp do świadomości każdego z nas. (...) Nie jesteśmy obojętni na treści, które dzięki smatfonom są nam przekazywane. Media mają bezpośredni dostęp do głowy każdego z z nas. Są narzędzia globalnego oddziaływania na indywidualną świadomość. (..) Dziś strategią nie musi być walka zbrojna, może nią być potęgowanie słabości, osłabianie mocy środkami pozamilitarnymi". - zaznaczył dowódca WOT.

IMG_4350m

Gen. Wiesław Kukuła mówił o nowych typach konfliktów zbrojnych do których należą: konflikt szarej strefy oraz wojna hybrydowa, które będą stanowiły część każdego konfliktu. "Świadomość populacji jest środowiskiem operacyjnym". - podkreślił. - "To jest konflikt, który rozgrywa się bezkrwawo, ale jego ofiarami są nasze umysły, a później nasze serca".
Celem jest doprowadzenie do erozji zaufania do władzy i autorytetów oraz niszczenie więzi państwotwórczych, więzi społecznych w skali makro i w skali micro, podważanie systemu wartości.

"Najlepszym sposobem przeciwstawienia się takim konfliktem są silnie zintegrowane i związane z państwem społeczności lokalne". - zaznaczył dowódca WOT. Należy uczynić społeczeństwo odpornym na ataki informacyjne, o charakterze hybrydowym.

IMG_4360m

Wojska Obrony Terytorialnej jako nowy rodzaj sił zbrojnych funkjonują od 1 stycznia 2017 roku, są podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej, a ich środkiem działania jest ląd. Służba wojskowa w WOT jest realizowana w dwóch formach czynnej służby wojskowej: zawodowej i terytorialnej. 10% formacji stanowią żołnierze zawodowi. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Każdy kto ma zdolności psychofizyczne do pełnienia służby wojskowej - a ma je prawie 90% populacji - może zostać żołnierzem WOT. - wyjaśnił gen. bryg. Wiesław Kukuła. System ma charakter ochotniczy.

WOT w dużej mierze budują młodzi, wykształceni ludzie, tak wynika z badań statystycznych. Średnia wieku to 31 lat.

IMG_4361m

Dowódca WOT mówił także o systemie szkolenia w tej formacji.
Zaznaczył: "System, który przyjęliśmy stanowi wypadkową doświadczeń krajów bałtyckich, amerykańskiej Gwardii Narodowej, formacji, która funkcjonuje w Szwecji, a także doświadczeń polskich sił specjalnych z z budowy i szkolenia formacji od Ukrainy, przez Irak aż po Afganistan".
Autorem tego systemu szkolenia w dużej mierze była grupa oficerów z Jednostki Wojskowej Grom i z Jednostki Wojskowej Komandosów.
"Nie budujemy wojsk specjalnych-bis, czerpiemy tylko z doświadczeń wojsk specjalnych, implementujemy z tych doświadczeń to, co jest potrzebne lekkiej piechocie". - zaznaczył dowódca WOT.

Cykl szkolenia jest trzyletni. Łącznie w ciągu 3 lat służby w WOT minimum stanowi 124 dni szkoleniowe.

Gen. Kukuła mówił także o tym, w jaki sposób zostać oficerem WOT, jakie są założenia dyslokacji Wojsk Obrony Terytorialnej.
Przedstawiał również plan budowy formacji. Liczebność docelowa to 53 tysiące.

IMG_4363m

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. Wiesław Kukuła odpowiadał na wiele pytań uczestników spotkania zainteresowanych służbą w tej formacje, ale także osób sceptycznych wobec nowego rodzaju sił zbrojnych.

IMG_4373m

O swoich doświadczeniach dotyczących pierwszego 16-dniowego szkolenia w WOT opowiadała także szer. Maria Kołtunowska.

"Służba wojskowa jest świetnym sposobem na życie" - podsumował gen. Wiesław Kukuła. - "Daje niesamowity power i satysfakcję, że można coś dobrego zrobić dla Ojczyzny i dla innych ludzi".



Relacja: Margotte i Bernard

IMG_4349m

IMG_4325

P1010010m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157692473567185