niedziela, 21 stycznia 2018

Niemiecki przegląd tygodnia Michała Kuzia (Klub Ronina - 15.01.2018)



Polityce niemieckiej i sytuacji u zachodniego sąsiada Polski przyjrzał się uważnie w ramach Przeglądu Tygodnia dr Michał Kuź.

P1010025m

Polityce niemieckiej i sytuacji u zachodniego sąsiada Polski przyjrzał się uważnie w ramach Przeglądu Tygodnia dr Michał Kuź.

„Mam satysfakcję, ze moje prognozy sprzed dwóch lat, i prognozy poprzedzające wybory w Niemczech zaczynają się sprawdzać.”

Przewidywania Kuzia dotyczyły kryzysu migracyjnego i destabilizacji niemieckiej polityki jaką ten kryzys miał wywołać - ruchy odśrodkowe ze strony landów, wzrost siły Alternatywy dla Niemiec (AfD), a nawet możliwości utraty stanowiska kanclerza przez Angelę Merkel. Nawet jeśli nie wszystko spełniło się według przewidywań, to trend się potwierdził.

„Niemcy to jest taki system polityczny, który z zewnątrz wydaje się bardzo stabilny, ale stabilny jest dlatego, że pewne napięcia zamiast rozładowywać kumuluje. Co jakiś czas dochodzi do erupcji.” określił Niemcy Kuź.

W ostatnich wyborach SPD zanotowała bardzo słaby wynik, nie najlepiej wypadła CDU/CSU, natomiast trzecią siłą została AfD.

Z punktu widzenia Polski „koalicja jamajska” (CDU/CSU, FPD i Zieloni) byłaby korzystniejsza niż tzw. Wielka Koalicja CDU/CSU i SPD. Niestety spaliła ona na panewce, Zieloni nie zgodzili się na kompromisy.

Zdaniem Michała Kuzia „Zieloni to jedyna licząca się partia, która jest wyraźnie antyrosyjska.[...] Z punktu widzenia Polski taka jamajska koalicja zważywszy na to co mamy na stole, jakimi figurami gramy, nie byłaby rozwiązaniem najgorszym. Jamajska koalicja byłaby lepsza niż powtórka z Wielkiej Koalicji.”

P1010024m

SPD pod wodzą Martina Schultza opowiada się za federalizacją Europy, automatycznym rozdzielaniem uchodźców. SPD będzie też życzliwie patrzeć na Rosję. Ze strony SPD możemy oczekiwać silnej krytyki Polski i presji w związku z reformą sądownictwa. Angela Merkel, jeśli chce zostać kanclerzem (ostatni raz), musi pójść na duże ustępstwa w negocjacjach koalicyjnych.

„Mamy do czynienia z wstępnie zawiązującą się koalicją, która nie musi być przyjazna Polsce, chociaż będziemy z nią pracować.” - stwierdził Kuź.

W porównaniu z Niemcami polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych jest w tej chwili korzystna dla Polski - jest przewidywalna, żołnierze amerykańscy stacjonują w Polsce, Amerykanie nałożyli sankcje na Rosję, udało się zdywersyfikować dostawy gazu do Polski.

Pozostaje pytanie, na ile ostra antypolska retoryka Schultza była tylko retoryką kampanijną, a na ile przyszły rząd Niemiec będzie jej się trzymał.



Relacja: Bernard


P1010022m

P1010043m

P1010030m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/sets/72157664812178698