czwartek, 11 stycznia 2018

Nasza droga naprawy Rzeczpospolitej, dobrej zmiany, czasem ze względu na okoliczności jest kręta

"Ufajcie, że idziemy drogą w tym samym kierunku, że on nie ulegnie najmniejszej zmianie, że dojdziemy do celu, że będziemy mieć nową, prawdziwie niepodległą, godną, silną Polskę". - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w czasie 93. miesięcznicy smoleńskiej, dzień po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego i odwołaniu dotychczasowego szefa MON Antoniego Macierewicza.
P1010027m

10 stycznia, jak co miesiąc upamiętniono ofiary tragedii smoleńskiej.
W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona została msza święta. W liturgii uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, w tym Ewa Błasik i Andrzej Melak oraz członkowie rządu i parlamentarzyści. Ze Śląska przybyli górnicy. Obecne były poczty sztandarowe, w tym poczet sztandarowy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Homilia (Tv Trwam):


Homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Sowa, który powiedział:
"Jak nie zbudowano świetlanej przyszłości na kłamstwie katyńskim, tak nie zbuduje się przyszłości naszej Ojczyzny na kłamstwie smoleńskim. Na niewinnej krwi ofiar. Św. Jan Paweł II mówił, że naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. Dlatego modlimy się o prawdę, o godną pamięć tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, o poszanowanie daru życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o Ojczyznę wolną od przemocy, kłamstw, o jedność, pojednanie, szacunek do człowieka, choćby miał inne poglądy, przekonania. I wołamy słowami staropolskiej kolędy - podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą..."

Po mszy św. Krakowskim Przedmieściem przeszedł Marsz Pamięci. Uczestnicy śpiewali pieśni religijne i odmawiali różaniec.

P1010019m

P1010031m

P1010036m

Od dwóch lat uroczystościom towarzyszy asysta wojskowa.

P1010041m

P1010064m

Przed Pałacem Prezydenckim do zgromadzonych zwrócił się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

To pierwszy marsz w 2018 roku. Roku, w którym - jestem o tym przekonany - dojdziemy do celu, roku, w którym te marsze przestaną już być potrzebne. Już niedługo czas podsumowania tego wszystkiego, co uczestnicy tych marszów uczynili dla sprawy, dla prawdy, dla Polski, dla jej siły i godności, dla pamięci tych, którzy polegli, dla pamięci prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, Jego małżonki, prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i tych wszystkich, którzy zginęli pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

To było, i w dalszym ciągu jest, wielkie dzieło, jeszcze nie dokończone, ale sądzę, że już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że ten finał nastąpi.
Idziemy drogą naprawy Rzeczpospolitej i te marsze, to wszystko, co przez prawie osiem lat czynimy, to nic innego, jak wpisywanie się w tę drogę, tworzenie jej bardzo ważnej części, bo nie mogliśmy przejść do porządku dziennego nad tym, co stało się w Smoleńsku.

Chwała tym wszystkim, którzy specjalnie, nadzwyczajnie przyczynili się do tego, by ta sprawa nie znikła, by - jak to chciał ówczesny prezydent Komorowski, wtedy jeszcze pełniący obowiązki prezydenta - emocje opadły, cała tragedia została zapomniana.
Nie została zapomniana. I powtarzam: Chwała tym, którzy stali tutaj z krzyżem! Chwała tym, którzy walczyli o prawdę, na czele z Antonim Macierewiczem!

Uczestnicy zgromadzenia na Krakowskim Przedmieściu zaczęli skandować: "Antoni! Antoni!". W grupie polityków stał Antoni Macierewicz, odwołany dzień wcześniej ze stanowiska ministra obrony narodowej.

Jarosław Kaczyński kontynuował:
Nasza droga naprawy Rzeczpospolitej, dobrej zmiany, czasem ze względu na okoliczności jest kręta. Ale to, o co was dzisiaj proszę i proszę wszystkich tych, którzy nas widzą i słuchają w telewizji i radiu, to zaufanie. Ufajcie! Ufajcie, że idziemy drogą w tym samym kierunku, że ten kierunek nie ulegnie najmniejszej zmianie, że dojdziemy do celu, że będziemy mieć nową, prawdziwie nową, prawdziwie niepodległą, prawdziwie godną, prawdziwie silną Polskę.

Przed nami jeszcze trzy takie marsze, one przejdą do polskiej historii i będą zapisane złotymi zgłoskami. I wy wszyscy będziecie tak zapisani.

Przemówienie:


Apel w imieniu klubów Gazety Polskiej odczytała poseł Anita Czerwińska, którą podziękowała organizatorom, służbie porządkowej i policji, a także Komendzie Garnizonu Warszawa.
Modlitwę na zakończenie poprowadził o. Zdzisław Tokarczyk.

P1010075m

P1010093m

P1010051m

Marsz i Apel Pamięci:


Relacja foto i wideo: Bernard
Tekst: Margotte

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157689296058552