poniedziałek, 9 kwietnia 2018

W Panteonie Bohaterów w Ossowie odsłonięto popiersie śp. Zbigniewa Wassermanna

W sobotę, 7 kwietnia 2018 roku w Panteonie Bohaterów w Ossowie odsłonięte zostało kolejne popiersie ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku: śp. Zbigniewa Wassermanna, ministra do spraw służb specjalnych w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
P1010204m


Uroczystości poprzedziła msza św. odprawiona w ossowskim Sanktuarium Narodowym, którą relacjonowaliśmy;
http://blogpress.pl/node/24939

Główna część ceremonii odbyła się w Dolince 96 Dębów Smoleńskich. Tworzący się w tym miejscu Panteon Bohaterów jest objęty patronatem abp. Henryka Hosera oraz premiera Jarosława Kaczyńskiego, a jego budowę realizuje Ryszard Walczak, prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki i kapituły medalu "Zło dobrem zwyciężaj", wspierany przez ks. dziekana Jana Andrzejewskiego, kustosza sanktuarium.

P1010251m

W uroczystości w Ossowie wzięli udział oficjalni goście, w tym przedstawiciel rodziny Zbigniewa Wassermanna, obecne były poczty sztandarowe, asystę wojskową stanowili kadra i studenci Wojskowej Akademii Technicznej.

P1010191m

List Prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Andrzej Dera:
"Pochylam głowę na znak hołdu dla ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Ich misja została nagle przerwana, ale wierzę, że my, Polacy, zawsze będziemy przechowywać w pamięci ich drogi życiowe i osiągnięcia, a w naszych sercach będziemy pielęgnować wierność tym najwyższym wartościom, którymi oni kierowali się w pracy państwowej. I jestem przekonany, że naszymi wytrwałymi wysiłkami kontynuować będziemy ich dzieło. Dzisiaj w sposób szczególny wspominamy jednego z nich: śp. Zbigniewa Wassermanna - posła na Sejm trzech kadencji, członka Rady Ministrów, prokuratora, znawcę i doświadczonego praktyka prawa, człowieka o wielkich zasługach w budowaniu służb specjalnych wolnej Polski. Niech będzie mi wolno z tej okazji wyrazić głęboki szacunek dla jego dokonań, a zarazem radość, że zostają one godnie upamiętnione dzięki odsłanianemu teraz pomnikowi".

P1010225m

Prezydent nawiązując do miejsca gdzie znajduje się Sanktuarium i Panteon Bohaterów oraz dziękując jego twórcom i opiekunom, podkreślił:
„Głęboko poruszająca jest jego symbolika, łącząca wiktorię oręża polskiego w roku 1920 ze współczesnym doświadczeniem najtrudniejszych, najbardziej dramatycznych chwil z lat odbudowywania suwerennej Rzeczypospolitej. Wierzę, że ossowska Dolina 96 Dębów Smoleńskich, wraz z nekropolią poległych w Bitwie Warszawskiej, będzie dla obecnych i następnych pokoleń naszego narodu widomym znakiem tego, do jak chwalebnych czynów i jak wielkich poświęceń wzywa nas miłość Ojczyzny. Niechaj będzie to miejsce dumy i chwały, refleksji i zadumy nad dziejami najnowszymi naszego państwa. Niech tutaj Polacy znajdują inspirację do codziennej rzetelnej pracy dla dobra wspólnego, a młodzież niech umacnia się w dojrzałych patriotycznych postawach i uczuciach. Cześć i chwała obywatelom wolnej Rzeczpospolitej. Wieczna pamięć poległym”.

P1010245m

Obecny na uroczystości minister Jacek Sasin - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów powiedział: "Już za kilka dni pomnik poświęcony wszystkim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej stanie w stolicy naszej Ojczyzny, w Warszawie, w centralnym miejscu, przy placu Piłsudskiego. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że ta pamięć zyskała właściwy wymiar. To miejsce [tj. Panteon Bohaterów - przypisek red.] torowało drogę do tego, żeby również w Warszawie to upamiętnienie mogło nastąpić".

Minister Jacek Sasin odczytał listy, które do uczestników uroczystości skierowali premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS napisał w liście: "Jak co roku w pierwszej połowie kwietnia pogrążamy się w bólu, wspominając 96 ofiar narodowej tragedii pod Smoleńskiem. Dziś w Ossowie kierujemy nasze pełne smutku myśli ku wybitnemu politykowi, zasłużonemu działaczowi państwowemu, znakomitemu prawnikowi oraz wspaniałemu człowiekowi, jakim był śp. Zbigniew Wassermann. Do polityki i służby państwowej trafił stosunkowo późno, bo po 50-ce, ale odcisnął na niej swoje niezapomniane piętno. Kiedy wspominamy poległych pod lotniskiem Sieviernyj, tu w ossowskim Sanktuarium, robi nam się w pewnym sensie lżej na duszy, bo widzimy, że w Dolinie Dębów Smoleńskich wyrósł już ponad 20 monument. To wspaniałe osiągnięcie i wielkie dzieło wielu ludzi dobrej woli i szlachetnego serca".

Odczytano także listy od Marszałka Sejmu i Ministra Obrony Narodowej.

P1010264m

Ceremonii odsłonięcia pomnika dokonali: przedstawiciel rodziny Zbigniewa Wassermanna, prezes Ryszard Walczak, ministrowie Andrzej Dera i Jacek Sasin, a także szef SKW Maciej Materka.

Popiersie poświęcił arcybiskup Henryk Hoser, który odmówił modlitwę:
"W swoim niepojętym miłosierdziu wejrzyj na poległych w katastrofie smoleńskiej, a dziś szczególnie na tego, którego popiersie odsłaniamy i poświęcamy Zbigniewa Wassermanna i wszystkich, którzy zginęli będąc w służbie Ojczyzny, obdarz nagrodą nieśmiertelności i chwały. Niech ten pomnik przypomina wszystkim, że dobre czyny mają niezaprzeczalną wartość niezależnie od upływu czasu czy zmian systemów politycznych. Błogosław nam, którzy dziś wspominamy poległych w katastrofie, abyśmy potrafili bronić wiary i ojczyzny. Natchnij nas, Ojcze, duchem wyrzeczenia i ofiary. Wspieraj nas w walce z egoizmem i wszelkim zniewoleniem ".

Odczytano Apel Pamięci, zabrzmiały salwy honorowe, a potem delegacje złożyły wieńce pod odsłoniętym tego dnia popiersiem i pozostałymi pomnikami.

P1010361m

P1010418m

P1010503m


Wśród uczestników uroczystości znaleźli się m.in. posłowie Andrzej Melak, Paweł Lisiecki i Piotr Uściński, rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, sędzia Bogusław Nizieński.




Relacja: Bernard
Margotte - tekst

P1010641m

P1010615m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157694668414074/with/26443701987/