W Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie 26 czerwca 2018 roku w odbyło się cykliczne spotkanie z cyklu "Od niepodległości do niepodległości" pt.: "Kultura II Rzeczypospolitej". Spotkanie prowadził prof. Jan Żaryn, gośćmi byli prof. Jakub Lewicki i prof. Wojciech Roszkowski.
Spotkanie to zakończyło cykl comiesięcznych rozmów na tematy związane z Niepodległością Polski. Prowadzący Jan Żaryn zapraszał gości a po rozwinięciu przez nich tematu następowały pytania i dyskusja ze słuchaczami.
Na wstępie prowadzący przypomniał, że po trwającej kilka lat wojnie, jednym z istotnych zadań jakie podjęło Państwo Polskie była rewindykacja tego, co się Polsce i Polakom należało. Przykładem były dobra archiwalne, dokumentacyjne dotyczące Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.
„...ówczesna polska elita, która walczyła o Polskę odrodzoną, jednocześnie była tak wewnętrznie bogata i różnorodna, że nikt nie musiał zadawać tego zadania odgórnego, tylko sama ta polska elita doskonale wiedziała co należy czynić. Tak jak później w czasie Drugiej Wojny Światowej także nikt nie kazał Stanisławowi Lorentzowi, jako dyrektorowi Muzeum Narodowego, zajmować się katalogowaniem dzieł tegoż muzeum i sprawdzaniem, które zostały zniszczone, wywiezione, ukradzione, itd., itd.”
Jan Żaryn podkreślił, że ludzie ci „...byli wychowani w tym, że kultura, dobra tejże kultury, to jest coś co stanowi także definicję niepodległości. Niepodległości Polski i Polaków. Posiadanie kultury wymiernej w postaci dzieł malarstwa, rzeźby, dzieł poetyckich, powieściowych, ale też dokumentacji, archiwaliów, tego wszystkiego co wiąże się z pojęciem polskiej kultury.”
Jako temat do rozważań prof. Żaryn zaproponował kwestię: Co się zmieniło po odzyskaniu niepodległości, po uzyskaniu własnej państwowości, po tych 123 latach, dla ludzi kultury, dla inteligencji twórczej. Czy odzyskanie niepodległości wpłynęło pozytywnie na rozwój polskiej kultury i ludzi kultury? Czy Polskie Państwo ich podtrzymywało?
Po wypowiedziach gości prowadzący zaproponował, aby zastanowić się – a zaprosił do wypowiedzi wszystkich obecnych na sali – co uznajemy za największe osiągnięcia, jeśli chodzi o dzieła kultury szeroko pojętej, w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Pytanie obejmowało zarówno dzieła literatury, malarstwa, muzyki, rzeźby, architektury, nauki ale też kulturę masową; radio, film czy kabaret.
Do dyskusji szeroko włączyli się słuchacze, padały coraz to nowe przykłady dzieł, nazwiska, obiekty.
Na zakończenie Jan Żaryn zapowiedział kontynuację spotkań, od nowego roku akademickiego, w nowym już cyklu tematycznym.
Relacja: Michał KK
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157699381538475