piątek, 6 lipca 2018

"To książka o tym czym się różnimy nie tylko od Niemców ale i od innych narodów"

"Niemcy nie wykorzystali szansy, aby przyznać się do popełnionego zła i za nie przeprosić. Neomarksistowska ideologia nowej lewicy narzucona Niemcom zamieniła poprzednią ideologię. Jedno zło próbowano wyleczyć drugim". 2 lipca w klubie Ronina gościła publicystka Ewa Polak-Pałkiewicz, autorka książki "Czego chcą od nas biedni Niemcy", wydanej przez Oficynę Wydawniczą Volumen. Z autorką rozmawiał Adrian Stankowski.
EPP8


"Wbrew tytułowi to nie jest książka o Niemcach" - stwierdził Adrian Stankowski. - "To jest książka o nas, o Polakach, o tym czym się różnimy nie tylko od Niemców ale i od innych narodów".

"Historia nowożytna Europy jest wielkim nieodkrytym obszarem znaków, przez który człowiek myślący ma obowiązek przejść, obserwując te znaki i starając się zrozumieć ich znaczenie. Historia polityczna zawiera tylko ułamek prawdy. Na historię trzeba patrzeć jako na historię ludzkiego umysłu. Wiara jest rzeczą bardzo ważną, to nie jest kwestia uczuć religijnych". - zaznaczyła publicystka. I podkreśliła:
"Ta książka została napisana po to, aby pokazać ukryte albo bardzo mało znane fragmenty naszej historii która jest niczym innym jak historią ludzkiego umysłu. Moi bohaterowie to są ludzie bardzo serio, (..) niezależnie od tego jak byli słabi, wypełniali swój obowiązek, wykonywali swoje powinności. Bardzo chciałabym, żeby wróciła do obiegu publicznego kategoria racji stanu, obowiązku stanu. Każdy z moich bohaterów to człowiek traktujący na serio obowiązki stanu i rację stanu, jeśli był władcą".

A w książce "Czego chcą od nas biedni Niemcy" zostają przywołane takie postaci, jak Mieszko I, Jan III Sobieski, ks. Ignacy Skorupka, św. Andrzej Bobola, Zofia Kossak-Szczucka czy rotmistrz Witold Pilecki.

EPP2

Adrian Stankowski nawiązał do interesującej tezy zawartej w jednym z rozdziałów książki Ewy Polak-Pałkiewicz, że nowoczesne państwo, o którym marzył Roman Dmowski jest uderzająco bliskie ideom i wizjom, jakie przyświecają politykom Platformy Obywatelskiej.

Jak podkreśliła autorka, jej opinia na temat Romana Dmowskiego to nie jest teza ideologiczna, gdyż jest poparta głębokimi studiami życia i publicystyki współzałożyciela Narodowej Demokracji.

"Roman Dmowski był człowiekiem osadzonym bardzo mocno w rzeczywistości swojego czasu. W II połowie XIX wieku przez Europę przetoczyła się fala modernizmu, filozofia była kształtowana przez odkrycia naukowe, Darwina, jego prekursorów i naśladowców, którzy starali się pokazać ściśle materialistyczny wzorzec rozwoju świata. (...) Darwinizm z dziedziny przyrodniczej przedostał się do sfery społecznej".

Jak zauważyła, myślenie Romana Dmowskiego i jego formacji "zatrzymywało się na etapie interesu narodowego. (..) nieważna jest nasza przeszłość, nieważna jest nasza tradycja, nieważna jest nasza historia, nieważny jest honor, nieważne jest to co reprezentuje polska kultura. (..,) Rzeczpospolita Obojga Narodów była dla niego ideą całkowicie obcą".

Odnosząc się do tytułu książki Ewa Polak-Pałkiewicz zauważyła, że tym co decyduje o powstawaniu takich dzieł niemieckiej kultury, jak film "Nasze matki, nasi ojcowie" jest "wielka moralna i duchowa bieda Niemców". Według niej antidotum na denazyfikację ma być dla Niemców filozofia nowej lewicy, neomarksistów.
"Jedno zło próbowano wyleczyć drugim, Niemcy nie wykorzystali szansy, aby przyznać się do popełnionego zła i za nie przeprosić. Tej szansy Niemcom nie dano, nowa ideologia im narzucona zamieniła poprzednią ideologię".

W dalszym ciągu spotkania o tym, co ma św. Rita do polsko-ukraińskich stosunków, jaki był cel listu biskupów polskich do biskupów niemieckich i dlaczego należy wybaczać.



Relacja: Margotte i Bernard

P7020033m

P7020031m

P7020043m

P7020055m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157692938336180

Warto przypomnieć, że na portalu Blogpress publikowaliśmy relację z premiery jej wcześniejszej książki "Powrót pańskiej Polski::
http://blogpress.pl/node/22865
a także z premiery "Czego chcą od nas biedni Niemcy":
http://blogpress.pl/node/24819

IMG_4974m