czwartek, 1 stycznia 2015

Koncert Niepodległości i Gala wręczenia nagród Towarzystwa Patriotycznego

W przeddzień Święta Niepodległości odbył się koncert zorganizowany przez Towarzystwo Patriotyczne - Fundację Jana Pietrzaka, w hołdzie wszystkim Polakom, którzy odzyskali dla nas niepodległość". W czasie koncertu wręczono nagrody laureatom Wielkiej Matury z Historii, a Nagrodę Towarzystwa Patriotycznego "Żeby Polska była Polską" przyznano prof. Andrzejowi Nowakowi. Z minirecitalami wystąpili: Karol Radziwonowicz, Leszek Długosz, Ewa Dałkowska, Ryszard Makowski, Marcin Wolski, Leszek Czajkowski i Jan Pietrzak.
P1310090n

Już po raz trzeci, a po raz drugi w Domu Dziennikarza w Warszawie, odbył się Koncert Niepodległości zorganizowany przez Towarzystwo Patriotyczne - Fundację Jana Pietrzaka.

Na widowni zasiedli politycy, ludzie nauki i kultury, biznesmeni i sympatycy tej tak potrzebnej i ważnej patriotycznej inicjatywy. Koncert prowadzili: Katarzyna Pietrzak - prezes zarządu Towarzystwa Patriotycznego i oczywiście Jan Pietrzak.

P1310079m

Jak podkreśliła pani Katarzyna Pietrzak, koncert jest organizowany "w hołdzie wszystkim Polakom, którzy odzyskali dla nas niepodległość".
"To było szczęśliwe pokolenie" - dodał Jan Pietrzak. -
"100 lat temu udało się temu pokoleniu odzyskać niepodległość. Bądźmy z nich dumni, kochajmy ich, pamiętajmy o nich. Różne rewizjonistyczne są pomysły co do tych bohaterów II RP, trzeba więc takie koncerty urządzać, żeby wspominać to co dobrego zrobili dla Polski, a zrobili bardzo wiele. Im zawdzięczamy dwadzieścia pięknych lat i piękne pokolenie wychowane w tamtych latach."

Koncert rozpoczął wybitny pianista Karol Radziwonowicz - przewodniczący Towarzystwa Ignacego Jana Paderewskiego. Zagrał m.in. słynnego "Menueta" - utwór Paderewskiego, który "wysłuchały wszystkie koronowane głowy ówczesnego świata". Jak zaznaczył artysta z żalem, wciąż nie ma w Warszawie ulicy tego wielkiego polskiego kompozytora.

P1310081m

IMG_8866m

Po tym minirecitalu fortepianowym przed scenę wyszła husaria, która zapewniła uroczystą oprawę wręczeniu nagród przyznanych przez Towarzystwo Patriotyczne.

IMG_8475m

Po raz pierwszy w tym roku zorganizowana została Matura z Orłem Białym. Uczestnicy tego konkursu historycznego przysyłali prace pisemne na wybrany przez siebie temat. Wyłoniono najlepszych, którzy wzięli udział w ustnym egzaminie finałowym, stając przed komisją w składzie: prof. Andrzej Nowak, mgr Jarosław Schabieński, dr Andrzej Wroński, prof. Jan Żaryn. W finale tej Wielkiej Matury z Historii - to wydarzenie relacjonowaliśmy na naszym portalu - znalazło się 13 osób, z tego grona wyłoniono trzech laureatów, przyznano także dwa wyróżnienia.

IMG_8470m

W czasie Koncertu Niepodległości zostały wręczone nagrody finansowe i rzeczowe tym pięciu laureatom: były to m.in. 3-dniowe wycieczki do Brukseli z pobytem w Centrum Polskim im. Ignacego Paderewskiego i zwiedzaniem miasta. Pierwszą nagrodę zdobyła licealistka 17-letnia Helena Kocur, uczennica Liceum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej z miejscowości Rydułtowy; pozostałe nagrody otrzymali: Mariusz Solecki, nauczyciel języka polskiego z Katowic, Karol Rozenberg ekonomista, analityk kredytowy z miejscowości Sztum, Wanda Głażewska, technolog żywienia z Ostrołęki oraz Urszula Barczyk z Szalowej, asystentka zarządu, absolwentka kierunku: język i kultura Rosji na Uniwersytecie Jagiellońskim.

IMG_8493m

IMG_8502m

IMG_8505m

IMG_8523m

IMG_8556m

IMG_8530m

Nagrody laureatom wręczała prezes Katarzyna Pietrzak oraz indywidualni fundatorzy: senator Grzegorz Bierecki (w jego zastępstwie Jarosław Bierecki), prezes Kasy Krajowej SKOK-u Rafał Matusiak, red. nacz. "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, przedstawiciele Polonii z USA: Józef Małobęcki i Leszek Pawlik oraz poseł Janusz Śniadek. Fundatorem wycieczek do Brukseli był Zenon Łupina - dyrektor Centrum Polskiego im. Ignacego Paderewskiego w Brukseli. Specjalną nagrodę przyznali także Olga i Wiesław Johannowie.

"Kiedy patrzymy na naszą młodzież, na to jak wielu z nich kultywuje pamięć Żołnierzy Wyklętych, jak wielu wspaniałych ludzi uczestniczyło w egzaminie maturalnym i zdało go z tak znakomitymi wynikami, zaczęła mi wracać nadzieja, że ten łańcuch ludzkich istnień połączonych myślą prostą... nie zostanie przerwany, że będzie trwał".
- mówił Janusz Śniadek.

W imieniu laureatów głos zabrał Mariusz Solecki, który powiedział:
"Historia Polski to dla mnie jest wielka księga, którą czytam z wypiekami na twarzy. Księga, z której kart mówią do mnie przodkowie, bohaterowie i antybohaterowie. (..) To księga o czasach, które umarły, ale jednak zmartwychwstają w każdym tekście historycznym. Kolejny rozdział tej księgi piszemy właśnie teraz".

IMG_8543m


Kapituła Nagrody Towarzystwa Patriotycznego, w składzie: Wiesław Johann, Jan Żaryn i Józef Orzeł przyznała za rok 2014 główną nagrodę "Żeby Polska była Polską" profesorowi Andrzejowi Nowakowi za "pasjonującą, prowadzoną niestrudzenie, na wielu polach, w różnych formach opowieść o dziejach Polski, za działalność naukową, publicystyczną i społeczną zgodną z najlepszymi wzorami rzetelności i troski o Polskę".

IMG_8677m

IMG_8732m

"Andrzej Nowak to najwybitniejszy polski historyk Anno Domini 2014".
- mówił w laudacji prof. Jan Żaryn.-
"Biografia pana profesora jest jednocześnie biografią wielkiego indywidualisty i wspaniałego człowieka. Jest to też biografia wpisująca się w pokolenie Polaków, urodzonych na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. (..) Łączy ze sobą Warszawę i Kraków - te dwa wielkie filary polskości".
Profesor Andrzej Nowak jest bowiem wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN w Warszawie.

Jego życiorys to życiorys historyka i wielkiego patrioty. W latach 1980-81 był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, współtwórcą podziemnego "Wolnego Uniwersytetu Jagielońskiego" (były to wykłady dla grup robotniczych), współpracownikiem Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego. Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego był wielokrotnym uczestnikiem organizowanych przez prezydenta seminariów w Lucieniu.
"Należał do bardzo wąskiego grona osób, które Lech Kaczyński tam zawsze zapraszał".
- podkreślił prof. Żaryn. Wynikało to, jego zdaniem, z głębokiej wiedzy prof. Andrzeja Nowaka na temat Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku.

"Andrzej Nowak pokazuje, jak pracą, działaniem, zachowaniem można zostać niezależnym autorytetem, który, jak widać po tej sali, jest powszechnie uznany".
- dodał Józef Orzeł.


IMG_8749m
Statuetkę wręczał Wiesław Johann.

IMG_8767m

"Patriotyzm może być wielką przyjemnością, nie musi być martyrologią, choć czasem musi nią być".
- powiedział prof. Andrzej Nowak. -
"Ja tej przyjemności właśnie dziś doświadczyłem, słuchając tego koncertu. I za to chciałem podziękować wszystkim państwu, a najbardziej gospodarzowi tego spotkania, Janowi Pietrzakowi i jego małżonce".

"Historia, oprócz tych wspaniałych rzeczy, które zostały ujęte w słowach laureata Matury z Historii, daje nam nam przyjemność odkrywania czegoś, czego się nie spodziewaliśmy".
- mówił prof. Andrzej Nowak i zacytował wiersz Jana Jurkowskiego "Lech wzbudzony":

"Swawola się rozrosła, krzywda ząb zaostrzyła,
Płacz szczyrości cnotliwej potwarz zastąpiła;
Wstyd swe oczy utracił, niewola w wolności
Prawu ręce odcięła i sprawiedliwości.
Pożytek sam jest w wadze, uczciwe szło w śmieci,
Cnota kąty podpiera, łotr wysoko leci.
Bogactwa zbyły uszu, nie ma swych nóg rada,
Siła serce straciła, wszędy rządzi zdrada.
Złość się w szatę ubrała niewinnej dobroci,
Zazdrość pyskiem jaszczurczym sprawy mądrych szpoci.
Zasługa cierpi guzy, kłamstwo niesie dary,
Głowy mózgu nie mają, własne z nich maszkary.
Prawdzie język uroniono, mądrość głupstwo depce,
Ateuszowie mnodzy Boga ważą lekce…"


"Czy to jest obraz z 2014 roku?".
- zapytał laureat Nagrody Towarzystwa Patriotycznego. -
"Nie, tak pisał Jan Jurkowski, poeta, który mógł oglądać na własne oczy Jana Kochanowskiego. Napisał ten tekst w 1606 roku, rok wcześniej husarze odnieśli pierwsze, niesamowite, błyskotliwe zwycięstwo pod Kircholmem. Tak źle się działo wtedy w Rzeczypospolitej. Rok później wybuchła wojna domowa. A cztery lata później Polacy byli na Kremlu. I tego sobie życzymy".

W czasie Koncertu Niepodległości z minirecitalami wystąpili: Leszek Długosz, a także artyści Kabaretu pod Egidą: Ewa Dałkowska, Ryszard Makowski i Marcin Wolski.

IMG_8616m

IMG_8628m

IMG_8825m

IMG_8829m

Bard Leszek Czajkowski oprócz piosenki "Wierzę w Solidarność" (powstałej w 20-lecie Solidarności) oraz "Cokoły" (która jest obecnie nieformalnym hymnem akcji "Goń z pomnika bolszewika"), zaprezentował nowy utwór skomponowany specjalnie na tę okazję pt."Dobry plan czyli triumfalny łuk Pietrzaka", propagujący najnowszą inicjatywę Towarzystwa Patriotycznego czyli budowę Łuku Triumfalnego upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 r.

IMG_8794m

IMG_8790m

Nie mogło zabraknąć także piosenek Jana Pietrzaka.

IMG_8855m

W finale zabrzmiał Polonez As-dur Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza oraz pieśń: "Żeby Polska była Polską".

"W takim gronie, jak dziś, w obecności laureata głównej nagrody, prof. Andrzeja Nowaka, w obecności młodych ludzi, którzy pięknie się nauczyli historii Polski oraz wszystkich zgromadzonych będzie nam tym bardziej serce rosło, że będziecie z nami śpiewać. I rodzi się ta nadzieja, że Polska znowu stanie się Polską, w takim gronie i z takim zapałem". - mówił na zakończenie Jan Pietrzak, dziękując wszystkim za przybycie i udział w koncercie.


Relacja filmowa z koncertu:




Uroczystą asystę husarzy zapewnił właściciel browaru "Ciechan" - Marek Jakubiak, przebrany na tę okoliczność w strój staropolski.

IMG_8637m

IMG_8563m

IMG_8634m

IMG_8663m

IMG_8534m

IMG_8398m


Relacja: Margotte i Bernard

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157648999720770/