sobota, 21 stycznia 2017

Wróblewski, Talaga i Mielnik: Ameryka po przejściach. Rekomendacje dla polskiego rządu

Na dzień przed zaprzysiężeniem 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Warsaw Enterprise Institute wraz z Klubem Ronina zorganizowało debatę na temat nowej geopolitycznej architektury świata i miejsca, w jakim znalazła się Polska. Podstawą do dyskusji była rozbudowa analiza, na którą składają się trzy niezależne opracowania kilku autorów, każda zakończona rekomendacjami dla polskiego rządu. Dokument przedstawili jego autorzy: Jakub Mielnik, Andrzej Talaga i Tomasz Wróblewski.
P1190134m



Zmiana w Białym Domu zbiega się w czasie z głębokimi przemianami społeczno-politycznymi w całej Europie. Wstrząs jakim będzie nowa, konserwatywna polityka USA może być katalizatorem głębokich przemian i zachwiania równowagi politycznej na całym świecie a zwłaszcza w Europie Środkowej.

P1190076m

Redaktor Tomasz Wróblewski, publicysta i szef wielu opiniotwórczych redakcji w ostatnich dekadach powiedział: „Myślę, że Stany Zjednoczone czeka największa transformacja ustrojowa od 70 lat. Prezydent Trump i obie izby parlamentu amerykańskiego – Republikanie, zapowiadają naprawdę głębokie zmiany systemowe”.
Czy Trump nadaje się na prezydenta, czy zostanie wcześniej odsunięty, czy System pozwoli mu na wprowadzenie zmian? - zastanawiał się Wróblewski. Dużo tu spekulacji, także na temat stosunku Trumpa do Putina i interesujących nas niezwykle relacji USA z Polską – nie ukrywa redaktor.
„Stany Zjednoczone czeka powrót do pragmatycznej polityki” - mówił Wróblewski. Prelegent uznał okres prezydentury Baracka Obamy za czas cofania się USA z polityki znaczącej – hegemonistycznej dla świata.
Zdaniem Tomasza Wróblewskiego, są dwa zagrożenia dla Ameryki:
pierwszym jest świat islamski, który stanowi zagrożenie kulturowe; drugim jest zagrożenie ekonomiczne, ekspansja Chin i globalnych korporacji oraz UE.
„Prezydent Trump nie widzi sensu w Unii Europejskiej. Uważa, że Unia Europejska jest zagrożeniem dla USA” - powiedział Roninom red. Wróblewski.
W kwestii amerykańskiego podejścia do Rosji Wróblewski sądzi, że z punktu widzenia Waszyngtonu Rosję można omotać, wykorzystać przeciwko Chinom czy Islamowi. Dodaje jednak, że mamy tu mętne informacje ze źródeł doradczych Donalda Trumpa.

P1190077m

Redaktor Andrzej Talaga (dziennikarz, kulturoznawca, redaktor wielu pism) stwierdził:
„Ja zajmuję się sprawami bezpieczeństwa (...) W imię czego Amerykanie rozpoczną wojnę światową?” - powiedział Talaga. Wszystkie dojścia morskie od Atlantyku po Pacyfik muszą być kontrolowane przez USA lub ich sojuszników. Projekcja siły tu decyduje – twierdzi prelegent. Euroazja, kosmos, cyberprzestrzeń.
„Trump musi wpisać się w te ramy, nie ma innej możliwości” - mówił Talaga. Jednocześnie Amerykanom rzucane są wyzwania... Widzimy to od Chin – ekonomicznie po Rosję w cyberprzestrzeni. Są specjalne jednostki chińskie. Prezydent USA musi się z tą rzeczywistością zmierzyć.
„ Amerykanów już nie stać na opanowanie wszystkiego(...) , a dla Polski to niebezpieczeństwo” - podsumował Andrzej Talaga.

P1190079m

Redaktor Jakub Mielnik (reporter wojenny polskich i europejskich mediów, znawca kilku kontynentów) wskazał na emocje w polityce globalnej, a szczególnie w Europie, gdzie USA nie cieszą się już sympatia powszechną.
„Nie jest tajemnicą, że Unia Europejska jest z gruntu antyamerykańska” - zaczął Mielnik.
Znacznie większą estymą Europy Zachodniej cieszy się model Euro-Azjatycki z dostępem do surowców.
„Prezydent Trump zadaje pytanie, czym jest i o co jej chodzi – Unia Europejska?” - przewiduje publicysta „WPROST”. Kryzysy, populizm, migracje ludności... Europa nie wie, jak na to odpowiedzieć, jest pewna nerwowość.
Pojawienie się Trumpa stwarza nowe nowe możliwości, nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale i dla wielu innych państw, jest on zwolennikiem dwustronnych umów z poszczególnymi państwami – sądzi red. Mielnik.

Na zakończenie spotkania pytania zadawali uczestnicy i klubowicze Ronina.

Całość w relacji filmowej.


Relacja:
tekst: Sławomir Szadkowski
Video i foto: Bernard

P1190071m

P1190074m

P1190101m

Analiza "AMERYKA PO PRZEJŚCIACH REKOMENDACJE DLA POLSKIEGO RZĄDU". Dokument można ściągnąć lub obejrzeć, przewijając:



P1190093m

P1190107m

P1190119m