wtorek, 12 lutego 2019

Gdzie się ukrywa Rudolf Skowroński? – z cyklu Tajemnice Wywiadu

"Nikt nie jest chyba zainteresowany w tym, żeby Rudolf Skowroński objawił się i zaczął mówić. […] Tajemnic, które trwają od PRL-u, ale nie zostały rozwikłane w III RP jest bardzo dużo".
23 stycznia 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN – Przystanek Historia – odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Tajemnice Wywiadu”. Prowadzący Piotr Woyciechowski gościł tym razem redaktora Witolda Gadowskiego i dr Witolda Bagieńskiego, a dyskusja dotyczyła sylwetki poszukiwanego listem gończym biznesmena i agenta wywiadu Rudolfa Skowrońskiego.
2019.01.23_Tajemnice Bezpieki01m



Rudolf Skowroński, człowiek służb, biznesmen, „ikona transformacji ustrojowej przełomu lat 80-tych i 90-tych” ukrywa się skutecznie przed polskim wymiarem sprawiedliwości od 12 lat. Jak powiedział Piotr Woyciechowski dziennikarze sprowokowani tematem spotkania próbowali dowiedzieć się w Prokuraturze Generalnej, czy są jakieś nowe informacje na temat poszukiwania Rudolfa Skowrońskiego. Nie uzyskano żadnych informacji… Skowroński jest ostatnim znanym opinii publicznej zbiegiem, który jest „...ochraniany […] takim parasolem, że Państwo Polskie nie jest zdolne do zlokalizowania jego pobytu i ściągnięcia tutaj...” Postać Skowrońskiego łączy się ze sprawą mechanizmów transformacji ustrojowej i z ludźmi „...z pierwszych stron gazet i pierwszej listy tygodnika Wprost, najbogatszych ludzi w Polsce, którzy budowali w oparciu o służby specjalne, komunistyczne, swoje fortuny.” W dalszym ciągu Woyciechowski przypomniał ciekawe szczegóły z życia i działalności Rudolfa Skowrońskiego.
2019.01.23_Tajemnice Bezpieki04m

Witold Gadowski, zapytany czy wie gdzie przebywa Rudolf Skowroński stwierdził, że według niego jest to do ustalenia. Zastanawiając się gdzie jest Skowroński, zadał też pytanie, kto go ochrania, kto buduje mu bezpieczne ukrycie. Gadowski opowiedział o różnych informacjach, jakie pojawiają się w związku z hipotetycznym miejscem pobytu Skowrońskiego. Jak powiedział, dwa lata temu Skowroński „dał znak życia”. Mówiąc, że można by zlokalizować miejsce pobytu Skowrońskiego dodał, że gdyby odpowiednie służby chciały go szukać, to tak by się już stało.
2019.01.23_Tajemnice Bezpieki02m

Piotr Woyciechowski stwierdził, że podobnie nieuchwytny Dariusz Przywieczerski w pewnym momencie stracił „parasol” i został przekazany Polsce przez władze amerykańskie. Zwrócono też uwagę, że gigantyczny majątek Rudolfa Skowrońskiego jest wciąż zarządzany! Pieniądze trafiają do rodziny, a on sam nigdy nie został prawnie uznany za osobę nieżyjącą.

Nikt nie jest chyba zainteresowany w tym, żeby Rudolf Skowroński objawił się i zaczął mówić. […] Tajemnic, które trwają od PRL-u, ale nie zostały rozwikłane w III RP jest bardzo dużo. Jedna z nich to właśnie Rudolf Skowroński.

Witold Gadowski przypomniał wystąpienie sejmowe Andrzeja Leppera, w którym oskarżył on polskich polityków. Oskarżenie to można było wiązać z działalnością Rudolfa Skowrońskiego. Przypomniał też dziennikarkę Marię Wernikowską i jej książkę „Zwariowałam”, przedstawiającą liczne ustalenia dotyczące słynnych Klewek i zdarzeń z nimi związanych. Jak powiedział, nikt nie odniósł się do ustaleń Wiernikowskiej, zaś ona sama „zniknęła z firmamentu polskiego dziennikarstwa.

W dalszym ciągu Witold Gadowski wymienił kilka osób, które mogłyby coś powiedzieć o Rudolfie Skowrońskim, a prawdopodobnie widziały go jako ostatnie. Piotr Woyciechowski zwrócił uwagę jak oficerowie komunistycznego wywiadu cywilnego, prowadzący Rudolfa Skowrońskiego, bo o nich mowa, odnaleźli się w obecnych czasach jako autorzy książek szpiegowskich.
2019.01.23_Tajemnice Bezpieki10m

Witold Bagieński przypomniał fragmenty drogi życiowej Rudolfa Skowrońskiego, jego powiązania z „drugim obiegiem”, internowanie i rozpoczęcie współpracy z SB. Opowiedział o jego życiu, przypomniał kontakty biznesowe, początki spółek polonijnych, z którymi Skowroński miał do czynienia. Ze szczegółami przypomniał kolejne sprawy w jakich uczestniczył, a także sprawy powiązane z jego działalnością. Wyjaśnił działalność Służby Bezpieczeństwa, jej jednostek zaangażowanych w rozpracowywanie opozycji przed stanem wojennym, m.in. działalność Biura Studiów SB. Przypomniał też działania Wywiadu. Na tym tle omówił postać Skowrońskiego.

Spotkanie obfitowało w fakty, omówiono w nim szczegółowo działania Służby Bezpieczeństwa i Wywiadu, zwłaszcza w okresie zbliżonym do stanu wojennego i czasie transformacji ustrojowej. Poruszono również sprawy nieoficjalnego finansowania niektórych działań i sposobów zdobywania na to funduszy, a także prób wplątywania działaczy opozycyjnych w relacje finansowe z SB i Wywiadem. Przedstawiono wreszcie dalsze losy Rudolfa Skowrońskiego, już po transformacji, również w nowych polskich służbach.






Relacja: Michał KK

2019.01.23_Tajemnice Bezpieki20m

2019.01.23_Tajemnice Bezpieki19m