niedziela, 18 listopada 2012

Czy to koniec uniwersytetu?

IMG_1876m
Zadajmy sobie pytanie, kto może mieć interes w tym, żeby uniwersytet trwał, żeby był wysokiej jakości? Kto ma interes w tym, żeby uniwersytet biernie podporządkowywał się pewnym trendom rynkowym i schodził w dół? - zastanawiał się prof. Zybertowicz w czasie debaty poświęconej kondycji uniwersytetu i jego przyszłości. - "Pewnych procesów nie powstrzymamy, wytypujmy te, którym jesteśmy się w stanie przeciwstawić".


W auli starego BUW-u odbyła się debata zorganizowana przez kwartalnik „Rzeczy Wspólne”, NZS i stowarzyszenie „Młodzi dla Polski”. W dyskusji wokół najnowszego numeru czasopisma, w którym głównym tematem jest pytanie czy to koniec uniwersytetu, uczestniczyli: prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, UMK), Andrzej Maśnica (politolog, publicysta RW), prof. Jolanta Choińska-Mika (historyk, UW, twórczyni reformy nauczania historii).

Spotkanie prowadził redaktor naczelny RW Bartłomiej Radziejewski, który w artykule wstępnym napisał, że po pierwsze uniwersytet zostaje podporządkowany żywiołom rynku i demokracji, przez co zostaje sprowadzony do roli narzędzia panującej ideologii, po drugie szkoła wszystkich szczebli straciła na rzecz mass mediów status głównego wychowawcy, te z kolei kontrolowane przez wielkie grupy kapitałowe ekrany i szpalty, ze swoimi bohaterami-celebrytami, kształtują dziś moralność i osobowość, po trzecie uniwersytet sam się degraduje, godząc się na rezygnację z kształtowania charakterów i wiedzy na rzecz umiejętności, na podważenie idei prawdy, na hiperspecjalizację.

Pozostaje wprawdzie uniwersytet kuźnią elit – twierdzi Radziejewski - ale to już głównie elity w sensie opisowym. Kryzys uniwersytetu przekłada się na zanik elit zdolnych do mierzenia się z coraz poważniejszymi problemami skali cywilizacyjnej.

O tym rozmawiali uczestnicy debaty, analizując sytuację, spierając się (czasem ostro) i wyciągając wnioski na przyszłość.

Polecamy skrót debaty :


"Pewnych procesów nie powstrzymamy, wytypujmy te, którym jesteśmy się w stanie przeciwstawić" - mówił prof. Zybertowicz. - "Ale do tego trzeba rozstać się z mentalnością postkolonialną".

Republikańska odpowiedź na zadane przez profesora Zybertowicza pytanie, kto może mieć interes w tym, żeby uniwersytet trwał, żeby był wysokiej jakości, według prof. Choińskiej-Miki, brzmi: "My wszyscy powinniśmy mieć w tym interes".



Całość debaty:




IMG_1873m

IMG_1817m

IMG_1855m

IMG_1893m

IMG_1812m

IMG_1897m

IMG_1919m

IMG_1922m

IMG_1925m

IMG_1793m

Relacja: Margotte i Bernard