"Trzeba historię znać, żeby być dobrym Polakiem i dobrze służyć swemu krajowi" - mówił Jan Pietrzak w czasie finału Prawdziwej Matury z Historii. 21 października odbył się egzamin ustny, na który przybyło z całej Polski 13 uczestników akcji Towarzystwa Patriotycznego - Fundacji Jana Pietrzaka, ogłoszonej w lutym 2014 roku.
Do Prawdziwej Matury z Historii mogli przystąpić uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci wyższych uczelni z wyłączeniem studentów wydziałów historycznych oraz inne osoby, które zawodowo nie zajmują się problematyką historyczną. Pierwszy etap konkursu obejmował przygotowanie pracy pisemnej na jeden z tematów podanych w wykazie zagadnień programowych ogłoszonym na stronie akcji.
Na egzamin finałowy przybyło 13 finalistów - autorów najlepszych prac pisemnych. Jak zauważył prof. Jan Żaryn, reprezentowali oni różne zakątki polskiej ziemi, od Sejn i Suwalszczyzny po śląskie ziemie południowo-zachodnie, a także różne pokolenia. Prace konkursowe poświęcone były różnym epokom historycznym, od średniowiecza po współczesność.
W Domu Dziennikarza, gdzie odbył się egzamin, powitał uczestników i gości Pan Jan Pietrzak, który podkreślił, mówiąc o nauce historii:
"To niezwykle potrzebna wiedza w obecnych czasach, bo Polska bez wiedzy historycznej przestaje być tym narodem, jakim był kiedyś".
Przypomniał także o innych akcjach Towarzystwa Patriotycznego, takich jak: "Czas Poloneza" z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, "Wiec w obronie Poezji", czy najnowsza inicjatywa - wezwanie do budowy Łuku Triumfalnego w hołdzie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. Plakaty reklamujące te wydarzenia widoczne były na sali.
Uczestnicy Matury z Orłem Białym odpowiadali przed komisją, w której zasiedli: prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Żaryn, dr Andrzej Wroński oraz mgr Jarosław Schabieński.
Oprócz odpowiedzi na pytania, sprawdzające ich wiedzę, maturzyści mówili także, o tym, skąd ich zainteresowanie historią i chęć udziału w akcji Towarzystwa Patriotycznego.
Na zakończenie egzaminatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom akcji Matura z Orłem Białym.
Mgr Jarosław Schabieński zaznaczył: "Taka była myśl, która stała za tym konkursem, że to ma być historia dotycząca naszej Ojczyzny, Polski, pogłębianie wiedzy o jej dziejach po to, żeby lepiej ją rozumieć i lepiej dla niej pracować. W Państwa pracach widoczna była troska i zachwyt trudnymi losami naszej Ojczyzny".
Dr Andrzej Wroński ze Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza powiedział: "Żyjemy w czasach, kiedy u nas, w Polsce, ta historia jest powoli rugowana, jest to w pewnym stopniu świadome działanie władz, ponieważ, jeżeli mniej znamy historię, mniej wiemy o przeszłości, to przestajemy odczuwać naszą tożsamość narodową. A ludźmi pozbawionymi własnej tożsamości narodowej łatwiej rządzić, łatwiej nimi manipulować. Próba zniewolenia umysłów, jeśli chodzi o pamięć historyczną, chyba teraz jest większa niż była w czasach PRL-u, choć tam było inne podejście. Tym bardziej piękne jest to, że wbrew temu wszystkiemu są ludzie, którzy brali udział w tej pięknej inicjatywie, którzy z potrzeby serca, chcą uczyć się historii, chcą poznać przeszłość, żeby lepiej ocenić rzeczywistość. Za to wszystkim bardzo dziękujemy".
Organizator akcji Pan Jan Pietrzak zaznaczył: "Wiele lat temu napisałem pieśń "Żeby Polska była Polską" i od tej pory zająłem się nieco poważniej niż w młodości sprawami polskimi, bo ten utwór mnie zobowiązywał do tego, żeby myśleć o Polsce poważnie. Ludzie pytają mnie, co to znaczy, "żeby Polska była Polską". W mojej prostej ocenie wystarczy, żeby rządzili mądrzy i uczciwi ludzie. To program minimum. Robimy wszystko, żebyście mądrzy byli w sprawach historycznych. W ten sposób traktujemy Was jak nową "1 Kompanię Kadrową" wolnej Polski, która kiedyś nastąpi, bo nasza wolność jest po 1989 roku półwolna. Robiąc tę akcję liczymy na to, że osoby, które zainteresują się polską historią, odkryją jej piękno i wspaniałych ludzi, wielkie postacie, bohaterstwo. To da im odniesienie do spraw teraźniejszych. Trzeba historię znać, żeby być dobrym Polakiem i dobrze służyć swemu krajowi ".
Po naradzie jury konkursowego, jej przewodniczący prof. Jan Żaryn zwrócił się do maturzystów, podkreślając: "To była olbrzymia przyjemność przeprowadzenie rozmów z Państwem. Każdy z uczestników okazał się miłośnikiem i znawcą historii, a miłość z wiedzą warto łączyć".
Odczytał nazwiska laureatów. Wyłoniono 5 najlepszych z najlepszych, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, m.in. 3-dniowe wycieczki do Brukseli z pobytem w Centrum Polskim im. Ignacego Paderewskiego i zwiedzaniem miasta.
Nagrody rzeczowe w postaci książek wręczała Pani Katarzyna Pietrzak.
Pierwszą nagrodę zdobyła licealistka 17-letnia Helena Kocur z miejscowości Rydułtowy, która przyjechała na egzamin w towarzystwie mamy.
Kolejne miejsca zajęli: Mariusz Solecki z Katowic, Karol Rozenberg ze Sztumu, Wanda Głażewska z Ostrołęki oraz Urszula Barczyk z Szalowej.
Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.
Nagrody zostaną wręczone 8 listopada podczas dorocznego Koncertu Niepodległości organizowanego przez Towarzystwo Patriotyczne.
"Wiwat za polską historię. Cieszcie się, że jesteście w gronie tych, którzy czują, znają i kochają Polskę" - powiedział na zakończenie Pan Jan Pietrzak.
Blogpress.pl był patronem medialnym Matury z Orłem Białym.
Relacja filmowa:
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157649028149226/