środa, 22 maja 2019

O relacjach polsko-żydowskich w kontekście II Wojny Światowej


W środę 24 kwietnia 2019 r. o  godz. 18:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki w gmachu dawnego Aresztu  Śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 odbyła się czwarta  debata z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki  międzynarodowe w kontekście przeszłości?”. Tym razem zaproszeni  eksperci pochylili się nad problematyką relacji polsko-żydowskich w  kontekście narracji historycznych o II Wojnie Światowej.
Relacje!



Debatę rozpoczęło powitanie wszystkich  zebranych i przedstawienie panelistów. Przy stoliku zebrali się  eksperci, których zainteresowania pokryły bardzo różne zagadnienia:  związany z UKSW ks. Prof. Waldemar Chrostowski, teolog, biblista, laureat Nagrody Ratzingera, znawca zagadnień związanych z dialogiem  chrześcijańsko-żydowskim; dr Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej, specjalizujący w problematyce Polaków ratujących Żydów oraz  Miłosz Lodowski, dyrektor kreatywny w MxM Production House, ekspert ds.  marketingu tożsamościowego i patriotycznego.  Poprowadzona przez dr Martynę Rusiniak-Karwat z Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Pileckiego  debata przybrała formułę sekwencji dłuższych wypowiedzi, między którymi w  punktach zapalnych skrzyła dyskusja i emocjonalna wymiana zdań.

2019.04.24_Realacje polsko żydowskie04m


W swoich wypowiedziach rozpoczynający merytoryczną część dyskusji dr Urynowicz skupił się na trzech aspektach  związanych silnie ze swoją profesją. W pierwszej kolejności przybliżył  sposób kształtowania się w historiografii sposobu opowiadania o II  Wojnie Światowej wśród Polaków i Żydów. Kluczowy dla tego aspektu był  jego zdaniem czas tuż po II Wojnie Światowej, w którym doszło do  rozwarstwienia badań na dwa kierunki. Żydowskie badania nad historią  skupiały się wokół Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej przy  Centralnym Komitecie Żydów Polskich. Z drugiej strony równolegle  pracowała Główna Komisja Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Drugim  ważnym wątkiem w wypowiedziach dr Urynowicza były kwestie związane z  językiem. Słowa, jakich używamy, zdaniem eksperta prezentują już to, co  chcemy przekazać. Dobre konotacje podkreślają wagę, złe wyodrębniają i  zamazują kontekst, który opisują. W jednej z wypowiedzi historyk z IPN  wyraził zdanie, że dotyczące Żydów słowa mają często mało pozytywne  zabarwienie, co wpływa na kształt narracji historycznych. Sugestia że  widać to nawet w wypowiedziach pozostałych uczestników dyskusji wywołały  burze, o której nieco później. Trzeci wątek w wypowiedziach badacza z  IPN ogniskował się wokół postulatów dotyczących polskich badań. Po  pierwsze związany był z wyrażonym przez Pana Doktora przekonaniem o  konieczności odważnego spojrzenia na fakty, także te trudne. Jeśli z  szerokiego zakresu źródeł wyłania się jakiś obraz, to nie możemy go  zdaniem naukowca negować. Z drugiej strony naszych badań historycznych  nie możemy ograniczać wyłącznie do stosunku Polaków do Żydów. Mamy drugą  stronę, a więc stronę żydowską, której jako historycy i społeczeństwo  nie badamy. Jest to związane z problemem z językiem i kulturą i łączy  się z problemem powielania stereotypów.

2019.04.24_Realacje polsko żydowskie06m



Syntetyzując wypowiedzi Księdza Profesora Waldemara Chrostowskiego stwierdzić można, że ogniskowały się  one wokół zagadnień związanych ze spotkaniem i dialogiem. W swojej  wypowiedzi Ksiądz Profesor dokonał wstępnego i porządkującego podziału  na historię i pamięć, pamięć zaś na pamięć indywidualną i zbiorową. To w  pamięci indywidualnej najwięcej jest zdaniem panelisty miejsca na  możliwość spotkania z drugim człowiekiem. Kolejnym wartościowym motywem w  wypowiedziach Księdza Profesora Chrostowskiego były wątki zwracające  uwagę na potrzebę dawania wyrazu swojej wrażliwości, a więc otwartego  mówienia, gdy słowa partnera w dyskusji powodują ból. Właśnie przy takim  szczerym mówieniu o swoich odczuciach Ksiądz Profesor osiągał w dialogu  chrześcijańsko-żydowskim najwięcej. Inaczej było w sytuacjach gdy  spotykały się dwie narracje co do faktów. Jako przykład panelista  wspominał Polaków ratujących Żydów, upamiętnionych przez symboliczne  drzewka w Instytucie Jad Waszem. Ciesząc się z ich ilości podczas swojej  obecności w Instytucie usłyszał pytanie „A ilu Was było?”. Jeśli więc  myślimy, że to nas zbliży – zwracał uwagę panelista - to musimy  pamiętać, że Żydzi patrzą na to z innej strony. Rozszerzając wątek  wrażliwości w odpowiedzi na pytanie z sali zaproszony przez  organizatorów ekspert podkreślał, że Polacy są mimo wszystko bardzo  wrażliwi, trzeba tylko tą wrażliwość poruszyć, rodzi się ona ze  spotkania. Kolejną uwagą powiązaną ze spotkaniem i dialogiem była uwaga  dotycząca potrzeby budowania własnej tożsamości, na przykład poprzez  podkreślenia polskiego cierpienia związanego z II Wojną Światową już od  września 1939 r. Ksiądz Profesor zwrócił także uwagę na konieczność  unikania w relacjach polsko-żydowskich fałszu, ideologii i stereotypów,  które istnieją po obu stronach, a więc także na konieczność  kształtowania wymaganych do tego uczciwości i rzetelności.

2019.04.24_Realacje polsko żydowskie07m


Trzeci z panelistów, Miłosz Lodowski, skupił się na silnie związanych z jego specjalizacją wątkach dotyczących  metod budowania narracji. Podkreślił, że budowanie ich to sfera  popkultury zdominowanej przez film. Przedstawiając analizę kina  amerykańskiego wskazywał, iż do lat 60. XX w, pokazywało ono sielankowy  klimat gentlemanów Niemców czy fascynacji Waffen SS. W tym samym czasie  Polacy odreagowywali II Wojnę Światową. Zauważał, że do lat 80. stosunek  kina amerykańskiego do Polaków był dobry, jako dowód podając fakt, iż w  każdym multietnicznym składzie żołnierzy w kinie zza wielkiej wody  zawsze obecny był Polak. W latach 80. zdaniem panelisty w kinie  amerykańskim zmieniła się narracja, pojawił się przekaż o  współodpowiedzialności Polaków. Skupieni na własnych sprawach  zapomnieliśmy, że historia niewłaściwie opowiedziana przestaje istnieć –  kwitował ten wątek panelista. Mimo takiego poglądu, ekspert z MxM  Production House nie jest zwolennikiem podejścia dążącego do nadrobienia  zaległości w opowiadaniu światu naszej historii w kilka lat. Zachęcając  do chłodnego, zdroworozsądkowego podejścia do sprawy Lodowski  przekonywał o braku możliwości działań w zakresie filmu bez potężnej  gospodarki, związanej z istnieniem potrzeby posiadania ogromnego  zaplecza dystrybucyjnego i promocyjnego. W zamian za to podkreślał  potrzebę wychowania młodego pokolenia dumnego ze swojej tożsamości oraz  pracy metodą małych kroków. W jej ramach próby tworzenia wielkich  produkcji filmowych przed osiągnięciem odpowiedniego poziomu rozwoju  powinny zostać zastąpione „product placementem”, polegającym na  umieszczaniu w produkcjach filmowych czy w grach komputerowych  pozytywnych polskich akcentów. Jako przykład na działanie tego typu  panelista wskazywał kazus dodatku do gry Medal of Honor. W zapowiedzi  producenci, ukazując mapę z czasów II Wojny Światowej z wyróżnionymi  trzema europejskimi stolicami (Paryż, Praga, Warszawa), wysyłali zdaniem  eksperta czytelny w języku biznesu sygnał sugerujący możliwość  wykupienia ulokowania akcji gry w podanych miastach. Kiedy gra ukazała  się na rynku, okazało się, że pozwala na grę w Paryżu i Pradze. W  Warszawie niestety nie.

Jak zostało wspomniane, dłuższe i  spokojne wypowiedzi panelistów zdynamizował spór, powstały po słowach  dr. Urynowicza dostrzegającego negatywny sposób prowadzenia narracji w  wypowiedziach pozostałych uczestników dyskusji czy wspominającego trudne  karty w relacjach polsko-żydowskich takie jak pogromy. Emocje udzieliły  się zgromadzonej publiczności, która domagała się konkretnych  przykładów na poparcie stawianych przez eksperta tez. Aktywność publiczności reaktywowana została w ostatniej części wydarzenia, związanego z sesją pytań z sali.


Gorące momenty, pytania z sali jak i  wszystkie pozostałe podjęte w niniejszej relacji wątki rozszerzone o szereg niezwykle ciekawych przykładów znajdziecie Państwo w nagraniu  wideo, dostępnym poniżej.

Dyskusje są przygotowywane w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla  Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej.  Nowe miejsce debaty o Polsce". Został on dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”.
Patronat nad cyklem objęli: „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze Historia”, „DoRzeczy”, historykon.pl oraz blogpress.pl.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej.

Relacja tekstowa: zespół Fundacji im. Janusza Kurtyki.


Relacja wideo: Michał KK

2019.04.24_Realacje polsko żydowskie15m

2019.04.24_Realacje polsko żydowskie13m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157708363046185