"Naród to rodzina rodzin. (..) Rodzina domowa ma dla nas wartość polskiej racji stanu, naszego być albo nie być". 19 grudnia 2019 w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań "Myśląc z Wyszyńskim" poświęconych nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego, organizowanych przez Archidiecezję Warszawską. Tematem grudniowym była „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny”.
W wydarzeniu wzięli udział: prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz, dr hab. Alina Maria Rynio oraz dr Michał Białkowski. Spotkanie prowadził bp Piotr Jarecki.
Prymas Wyszyński porównywał rodzinę do dzieła sztuki - zauważył bp Jarecki.- Mówił, że prawdziwym dziełem jest dzieło prowadzone z wielkim trudem. By rodzina była dziełem wymaga trudu zwycięstwa nad sobą każdego z jej członków. Ze względu na ludzkie słabości i egoizm gwarantem tego zwycięstwa jest Bóg. Dlatego tylko rodzina Bogiem silna jest prawdziwym dziełem sztuki.
Główny wykład, zarazem otwierający dyskusję, wygłosił dr Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zwrócił uwagę na kontekst historyczny w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Wyróżnił trzy okresy kształtowania się nauczania o rodzinie: pierwszy to okres Wielkiej Nowenny (1956-66), drugi okres to dekada lat 70., a trzeci związany był z falą strajków i powstaniem Solidarności.
Historyk podkreślił: "Rodzina to jedno z fundamentalnych pojęć nauczania społecznego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, do której wielokrotnie powracał. (..) Prymas Polski ukazuje rodzinę jako naturalną i trwałą społeczność bezwzględnie konieczną dla istnienia i rozwoju człowieka, narodu i państwa. (..) Rodzina jest źródłem z którego bierzemy życie, pierwszą szkołą uczącą nas myśleć, pierwszą świątynią, w której uczymy się modlić".
W swojej prelekcji dr Białkowski zarysował koncepcje pojęć rodziny, funkcje oraz zadania stojące przed rodziną a także zagrożenia życia rodzinnego.
"Rodzina jest matką społeczeństwa, gdyż naród powstaje z rodzin. Rodziny piastują w swoich dłoniach losy narodu". - stwierdził, odnosząc się do zdania prymasa. - "Rodzina domowa ma dla nas wartość polskiej racji stanu, naszego być albo nie być".
Dr hab. Alina Maria Rynio z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawiła perspektywę psychologiczną i socjologiczną. Mówiła o tym, co rodzina daje człowiekowi, jak prymas postrzegał małżeństwo i rodzinę, co stanowiło prymasowski punkt wyjścia w nauce o małżeństwie i rodzinie, przed czym prymas przestrzegał i w czym widział zagrożenie rodziny.
Na zakończenie prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie omówił wymiar kulturowy i globalizacyjny nauczania prymasa Wyszyńskiego.
Uczestnicy spotkania podkreślali aktualność myśli kard. Wyszyńskiego na temat rodziny.
Relacja: Margotte i Bernard