środa, 18 grudnia 2019

Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród-patriotyzm-państwo w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

"Troska o wspólny byt Polaków była dla prymasa Wyszyńskiego, obok działalności duszpasterskiej, kluczowym zagadnieniem".
11 grudnia w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia odbyło się spotkanie poświęcone książce pod redakcją Ewy K. Czaczkowskiej i Rafała Łatki poświęcone nauczaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego w odniesieniu do narodu i państwa.
IMG_3275m

Publikacja "Prymas Wyszyński a Niepodległa" została wydana w ramach Centralnego Projektu Badawczego Instytutu Pamięci Narodowej: „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”. Jest to praca zbiorowa, zawierająca 14 artykułów, stanowi pokłosie konferencji, która odbyła się w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W promocji książki wzięli udział: dr Rafał Łatka (BBH IPN) i ks. prof. Dominik Domagała (UKSW).

Dr Rafał Łatka zaznaczył, że kategorie: patriotyzm, naród i państwo były stale obecne w nauczaniu prymasa Wyszyńskiego, z tym, że to kategoria narodu jest z nich trzech najważniejsza. "Troska o wspólny byt Polaków była dla prymasa Wyszyńskiego, obok działalności duszpasterskiej, kluczowym zagadnieniem".

Artykułem otwierającym publikację jest tekst ks. Jerzego Buczka "Kardynał Stefan Wyszyński obrońcą prawdy, wolności i sprawiedliwości w okresie zniewolenia komunistycznego", a zamykającym Andrzeja Grajewskiego "Strażnik wiary na Kresach. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wobec Kościoła na terenach Związku Sowieckiego".
Dr Rafał Łatka, który skupił się w swoim referacie na "idei dobra wspólnego i racji stanu w nauczaniu Prymasa Wyszyńskiego" stwierdził, że "za rację stanu w tym okresie prymas Wyszyński uważał nie dobro państwa, a dobro narodu", a "podstawową komórką dla prymasa była rodzina, o której kondycje moralną troszczył się bardzo wyraźnie".




Relacja: Margotte i Bernard

IMG_3265m

IMG_3255m