wtorek, 31 grudnia 2019

Prof. Wojciech Roszkowski – Dlaczego „Kierunek Targowica”?

"Nikogo nie oskarżam o zdradę stanu. (..) Nie ma tam żadnych aktów oskarżenia, ale jest spora dokumentacja".
9 grudnia gościem klubu Ronina był historyk, prof Wojciech Roszkowski, autor książki "Kierunek Targowica. Polska 2005 -2015" (Wydawnictwo Biały Kruk, 2019).
WR_4


Polska w roku 2005 przeżyła reset lewicowych i liberalnych rządów, wydawało się, że postkomuniści przegrali i już nie wrócą. A jednak zaledwie po dwóch latach wszystko się odmieniło i już w 2007 roku III RP znalazła się na najlepszej drodze do nowej gospodarczej i moralnej targowicy. Jak do tego mogło dojść i ile zła musiało się jeszcze wydarzyć, nim Polacy w 2015 r. powrócili na patriotyczny szlak, opisuje książka wybitnego intelektualisty i historyka współczesności prof. Wojciecha Roszkowskiego. Jest ona nie tylko ciekawie napisaną, mądrą pracą historyczną, ale też bardzo poważnym ostrzeżeniem.

https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/kierunek-targowica-polska-2005-2015

"Ja nikogo nie oskarżam o zdradę stanu. Historyk najnowszy jest w trudnej sytuacji, bo z jednej strony ma trochę więcej swobody niż prokurator i sędzia, i może pewne opinie i wnioski formułować trochę swobodniej, ale jednak zawsze musi się liczyć z pozwem o naruszenie dóbr osobistych. (...) Mówimy o pewnej tendencji państwa, której siły wpływów zewnętrznych coraz bardziej były widoczne. Nie ma tam żadnych aktów oskarżenia, ale jest spora dokumentacja (..) z przypisami". - mówił autor książki w czasie spotkania z czytelnikami.

Książka dotyczy nie tylko spraw bliskich bezpieczeństwu narodowemu i polityki zagranicznej, ale również sposobu rządzenia.

Prof. Wojciech Roszkowski przypomniał wydarzenia z dekady 2005-2015, w tym spór premiera i prezydenta o szczyt UE w 2008 roku; reakcję rządu Donalda Tuska na wiec w Tbilisi, gdzie obok prezydenta Polski stali ramię w ramię przywódcy Estonii, Litwy, Łotwy i Ukrainy, przeciwstawiając się agresji rosyjskiej; tajną umowę między polskim BBN a Biurem Bezpieczeństwa Rosji; rezygnację przez USA z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce w 2009 roku; rozmowę Donalda Tuska z Władimirem Putinem na molo w Sopocie; rozdzielenie wizyt premiera Tuska i prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 roku, co było w interesie Rosji; katastrofę smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku; zgodę na zbadanie przez Rosję katastrofy Tu-154M z prezydentem na pokładzie na podstawie konwencji chicagowskiej o lotach cywilnych; słowa Ewy Kopacz na temat rzetelności badań, przemysł pogardy wobec Prawa i Sprawiedliwości i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi; kontrakt gazowy z Rosją podpisany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka w 2010 roku; udział Sergieja Ławrowa MSZ Rosji w naradzie ministra Radosława Sikorskiego z polskimi ambasadorami; Euromajdan i aneksję Krymu przez Rosję; monopol wielkich mediów w Polsce; aferę podsłuchową.

Chociaż w swojej wypowiedzi historyk skupił się na relacjach z Rosją, zauważył, że Niemcy mają wpływ na Polskę bardziej aksamitny, bardziej niezauważalny. Prawie cała prasa lokalna jest w rękach niemieckich - "ktoś do tego dopuścił, trzeba przyjrzeć się relacjom części naszej elity politycznej z Niemcami".

Nawiązując do wygrania wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość i rządów "dobrej zmiany" prof. Roszkowski zaznaczył: "Jest to próba uruchomienia suwerennej polityki zagranicznej".



Relacja: Bernard i Margotte

WR_3

WR_5

PC090101m

WR_1