wtorek, 10 grudnia 2019

Premiera IV tomu "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka

"Określenie Złoty Wiek nie jest bynajmniej pustym sloganem, jeśli pomyśleć o skali dokonań i dziedzictwa stworzonego przez tamto stulecie, to budzi respekt i poczucie wdzięczności"
29 listopada odbyła się premiera IV tomu "Dziejów Polski" - kolejnej części monumentalnego dzieła prof. Andrzeja Nowaka opisującego całą historię Polski.
ProfAN


"Trudny złoty wiek" skupia się na latach 1468-1572, czyli na okresie największej świetności Rzeczypospolitej a kończy się trzy lata po zawarciu Unii Lubelskiej 1569 roku i w roku śmierci ostatniego Jagiellona. "Dzieje Polski" ukazują się od 2014 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk.

"Pisanie tego tomu było wielką przyjemnością, odkrywaniem z niewidocznych kart podręczników historycznych, czy nawet z tego, co kształtuje na ogół naszą wyobraźnię, nieoczekiwanych aspektów historii naszego Złotego Wieku". - mówił prof. Nowak w czasie premiery dla mediów. - "Przekonałem się, że to określenie Złoty Wiek nie jest bynajmniej pustym sloganem, jeśli pomyśleć o skali dokonań i dziedzictwa stworzonego przez tamto stulecie, to budzi respekt i poczucie wdzięczności, bo to jest czas, gdy kształtuje się instytucjonalnie i obyczajowo nasza kultura polityczna - sejmików, sejmów, udziału obywateli w życiu publicznym".

ANM_2

Premiera dla mediów:

Relacja wideo: Michał KK

Tego samego dnia wieczorem w warszawskim Domu Dziennikarza odbyła się premiera dla czytelników, którą prowadzili: wydawca Leszek Sosnowski i szef Klubu Ronina Józef Orzeł. Wśród obecnych na tym spotkaniu gości znaleźli się m.in.: ambasador Litwy Eduardas Borisovas, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Hanna Macierewicz, Halina Łabonarska, Ernest Bryll, Jan Pietrzak, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Jan Żaryn oraz Jerzy Zelnik, który odtwarzał postać Zygmunta Augusta w filmach: "Królowa Bona" i "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny".

Na pytanie o to, dlaczego ten "Złoty Wiek" polskiej historii, nazwał też trudnym, prof. Nowak odparł, cytatem z książki: "To był wiek dojrzewania Polaków do obywatelstwa, do Rzeczypospolitej. Długi wiek nieustającego zmagania z geopolitycznymi wyzwaniami, położenia na styku Imperium Osmańskiego, habsburskich ambicji, moskiewskiego trzeciego Rzymu i wielkiej gry o panowanie na Północy, nad Bałtykiem".

W odpowiedzi na pytanie dotyczące odniesień do współczesności, historyk powiedział, że w każdej epoce znajdujemy mnóstwo materiału do zastanowienia się nad naszym czasem, mnóstwo lekcji do nauczenia, do wyciągnięcia wniosków. A w tych 104 latach, jakie obejmuje ten tom, znajduje się wiele zjawisk ożywiających wyobraźnię na tematy współczesne.

Geopolityka musi nas interesować - mówił autor "Dziejów Polski". - Bo kiedy rezygnujemy z niepodległości, wtedy geopolityka nie jest dla nas problemem, martwią się za nas inni, ci którzy nami rządzą w swoich interesach, wbrew naszym.

Nawiązując do dziejów Polski pod panowaniem Jagiellonów, historyk stwierdził, że można odczytać z tej historii pewną naukę, jak radzić sobie z wyzwaniami, które tworzą silniejsi od nas sąsiedzi.

Odnosząc się do unii polsko-litewskiej prof. Nowak podkreślił, że
była dziełem udanym, gdyż funkcjonowała przez 400 lat, unia lubelska przez ponad 200 lat. Gdyby było inaczej zostałaby zerwana.

"Ta nauka unii jest czymś pożytecznym dziś także w Europie, jak zagwarantować prawa słabszemu partnerowi, żeby nie mógł się czuć całkowicie zdominowany, pozbawiony szans kontynuowania swojej państwowości".

Jak zauważył historyk, w tym tomie można znaleźć także odpowiedź na pytanie, jak połączyć spór rozróżnionych w wierze z lojalnością wobec dobra wspólnego, które tworzy Rzeczpospolita.


Premiera dla czytelników:

Relacja foto i wideo: Bernard i Margotte

Tekst: Margotte

IMG_3166m

IMG_3202m

IMG_3195m

IMG_3188m

IMG_3175m

IMG_3133m

IMG_3205m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157712102477362