sobota, 30 sierpnia 2014

Dlaczego w Polsce nie było Majdanu - Wataha 2014 cz. 4

DSC_7272

Przedstawiamy kolejną, tym razem ostatnią relację filmową z tegorocznej Watahy, w którym udział wzięli posłanka Małgorzata Gosiewska, prof. Andrzej Zybertowicz i redaktor tygodnika „wSieci” Andrzej R. Potocki. Spotkanie prowadził organizator i gospodarz Watahy Michał Stróżyk.




Na początku spotkania Michał Stróżyk odczytał list Jarosława Kaczyńskiego do uczestników zlotu Wataha, w którym prezes Prawa i Sprawiedliwości nawiązał do rocznicy wymarszu I Kadrowej pod wodzą Józefa Piłsudskiego i postawy szczególnie młodych ludzi tak wówczas, jak i teraz.

DSC_7204

Szanowni Państwo,
W bieżącym roku mija setna rocznica wyjścia I Kadrowej Kompanii pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego. Tworzyli ją ludzie w różnym wieku, z przewagą młodych, dla których Polska znaczyła więcej niż ich własne życie. Od dziesiątków lat Polacy żyli w trzech zaborach, nierzadko poddając się wątpliwościom i beznadziei. Wielu już nawet nie interesowało się losami ojczyzny, której nie było na mapach świata, a której najlepsi synowie zginęli w wielkich narodowych powstaniach lub zesłaniach syberyjskich.

A jednak w 1914 roku Józef Piłsudski zdołał uformować kompanię, szli z wiarą o odzyskanie Polski. Dziś nie brak analogii do tamtych czasów. Wszak jak mawiają mędrcy, historia kołem się toczy, i dziś mówi się Wam, młodym, zajmijcie się własnymi sprawami, nie rozprawiajcie o Polsce, nie interesujcie się polityką, żyjcie konsumując produkowane dla was dobra. Bądźcie Europejczykami bez konkretnej przynależności, zapomnijcie o historii, o swych przodkach i licznych bohaterach. Nie róbcie sobie nadziei na sprawiedliwość. I przed Wami dzisiaj zamykają się okiennice możniejszych, zasobniejszych, mądrzejszych.

Chciałem zwrócić się do Was, byście nie słuchali tych podszeptów. Nie dajcie się zwieść! To Polska, Wasza ojczyzna powinna być drogowskazem i oparciem, to z nią musicie być gotowi poświęcić wszystko. Rozmiłujcie się w niej, i walczcie o jej lepsze losy, a ona wam odda, jak kochają kochające matki. Jesteście spadkobiercami całych pokoleń bohaterów, często bezimiennych, a jednak trwających - powstańców listopadowych, styczniowych, także Żołnierzy Wyklętych i tych niezłomnych z czasów komuny. Wierzę, że ich przesłanie znacie, więc idźcie.

Łącząc wyrazy szacunku,
Jarosław Kaczyński



Dyskutowano o sytuacji politycznej Polski, a przede wszystkim o „taśmach prawdy” i wszystkich z tego wynikających konsekwencjach. Michał Stróżyk zapytał jakie były przyczyny tego, że Polacy nie wyszli na ulice tak jak zrobili to Węgrzy.

DSC_7340

Odpowiadając na pytanie prof. Andrzej Zybertowicz zwrócił uwagę na konieczność poznania sposobu myślenia drugiej strony.
„Czy my rozumiemy ich sposób myślenia? Czy umiemy z nimi rozmawiać? [...] Kogoś można przekonać do czegokolwiek, tylko na bazie jego sposobu kodowania rzeczywistości, czyli jego językowego obrazu świata. Dla większości Polaków nic się w Polsce nie dzieje, co stanowiłoby podstawę do jakiegoś Majdanu.”

A próbując wskazać co należy zrobić:
„Zacząć się z nimi zaprzyjaźniać, poznać jak oni myślą, jakie są ich marzenia, jakie są ich niepokoje. Jak poznacie ich schematy myślowe to dopasować się do ich schematu, znaleźć szczelinę w ich myśleniu. Jeśli chcecie coś zrobić dla Polski, podejmijcie zobowiązanie - w każdym miesiącu co najmniej jedną niegłosującą dotąd osobę wciągnę do rozmowy o Polsce.”


DSC_7214

Na pytanie „dlaczego my siedzimy w stodole, a oni w luksusowym hotelu” próbował odpowiedzieć Andrzej Potocki, nawiązując do afery taśmowej, powiązaniach personalnych, władzy, układach w biznesie i koncernach kontrolowanych przez państwo, czy interesach Pawła Wojtunika.

Prof. Zybertowicz wspomniał o tym jak jeden z sędziów Trybunału Konstytucyjnego miał możliwość kupna akcji ITI, które potem odsprzedał z 300-tys. zyskiem.

Posłanka Małgorzata Gosiewska mówiła o zbliżających się wyborach, jednoczeniu się prawicy, które rodzi różne problemy zwłaszcza na niższych szczeblach struktur partyjnych, programie Prawa i Sprawiedliwości perspektywach zmiany władzy oraz o tym, że raczej nie dojdzie do wcześniejszych wyborów.

W drugiej części spotkania miała miejsce ciekawa, ale też burzliwa dyskusja z uczestnikami zlotu.

Logo tegorocznej Watahy przedstawiające znak Polski walczącej oraz głowę wilka zaprojektował Wacław Klemp. Autorem logo Watahy przedstawiającego husarię jest Kamil Dakowicz. Autorem plakatów zaś Wojciech Korkuć.


Więcej filmów z Watahy:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLjbVL_XsAuV-JQbVnwJ3SOSOLmA66i4BC oraz https://www.youtube.com/channel/UCA_pf8g63RoGRf_WDx-c19g https://www.youtube.com/watch?v=xdDj5N_unVs

Relacja: Anna Szmuda with a little help from Bernard


DSC_7316

DSC_6998-2

DSC_7312

DSC_7823-2

DSC_6924-2

DSC_6941-3

DSC_7114

DSC_7750-2

DSC_7739-2

DSC_7812-2

DSC_7369

DSC_6811-2