"Ruszacie na wschód i na południe ku miejscom bohaterstwa i męczeństwa, ku miejscom Golgoty Wschodu, pierwszego i drugiego Katynia. Idziecie ku tym, którzy na was czekają, czekają na pomoc, modlitwę, obecność, świadectwo pamięci, na słowa nadziei i otuchy". - mówił ks. Stanisław Małkowski na uroczystości pożegnania rajdu katyńskiego, który wyruszył sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Dziś sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wyruszył Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Trasa tegorocznego rajdu wiedzie przez Białoruś, Rosję, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Serbię, Węgry, Słowację. Motocykliści mają zamiar odwiedzić miejsca związane z polską historią w związku z rocznicami bitew: pod Orszą (w 500. rocznicę bitwy), pod Warną - (w 570. rocznicę bitwy) oraz pod Cecorą - (w 394. rocznicę bitwy). Uczestnicy rajdu odwiedzą miejsca urodzenia Romualda Traugutta, Tadeusza Kościuszki, Krystyny Krahelskiej, Tadeusza Rejtana. Pomodlą się w miejscach zbrodni komunistycznych, na cmentarzach w Kuropatach, Katyniu, Butowie, Bykowni. Złożą wieniec na grobie Lotników Polskich w Belgradzie, którzy zginęli lecąc z pomocą walczącej Warszawie. Złożą wieńce w Budapeszcie pod Pomnikiem Katyńskim i Pomnikiem Powstania Węgierskiego 1956 roku i w wielu innym miejscach bliskich sercu Polaka. Odwiedzą Polaków Kresowych na Polesiu, Wołyniu, Podolu, Górali Czadeckich i potomków powstańców listopadowych w Turcji. Odbędą liczne spotkania z Polakami w Warnie, Sofii, Belgradzie, Budapeszcie, w słowackiej Nitrze. Spotkają dzieci polskie, białoruskie, rosyjskie, ukraińskie – w sierocińcach i w szkołach.
13 września rozstawią namioty na Jasnogórskich Błoniach, aby pokłonić się Matce Boskiej Częstochowskiej. 14 września, jadąc do Warszawy pomodlą się pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Regnach k. Koluszek, którego nie można dokończyć, bo władza się nie zgadza. O 14:00 powrócą pod Pomnik Katyński na warszawskim Podwalu.
W rajdzie uczestniczy 80 motocyklistów z Polski i z zagranicy.
W tym roku w uroczystym pożegnaniu Rajdu Katyńskiego wzięli udział: metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, ks. Stanisław Małkowski oraz syn rotmistrza Pileckiego, Andrzej Pilecki. Z nagrania przemówił Kapelan Rodzin Katyńskich, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, zmarły 7 lat temu.
Oprawę wojskową zapewniła Komenda Garnizonu Warszawa, grała Orkiestra Wojskowa z Lublina.
Uczestników uroczystości powitał komandor rajdu Wiktor Węgrzyn.
"Celem rajdu jest trzymanie pamięci o tych wszystkich miejscach, w których w okrutny sposób kwiat inteligencji, oficerowie polscy zostali zamordowani 74 lata temu.: Katyń, Bykownia, Smoleńsk - wiele innych miast i miejsc, do których pojedziecie. Druga sprawa to modlitwa za tych, którzy zginęli, ale także za ich rodziny. Trzeci wymiar tego rajdu to miłość do Polski, do Ojczyzny. My starsi pamiętamy, że żyliśmy w takich czasach kiedy pamięć o Katyniu była zupełnie zacierana. Ten był szczęśliwy, który miał mądrych rodziców i wyniósł z domu rodzinnego prawdę o Katyniu w tamtym komunistycznym czasie albo ten był szczęśliwy, który miał w szkole odważnego nauczyciela historii. To zacieranie, przemilczanie i fałszowanie prawdy było uzasadniane tym, żeby nie popsuć stosunków między Polską a ZSRS. Wydawać by się mogło, że dzisiaj taki powód nie powinien już istnieć, okazuje się, że nie jest to takie oczywiste. Trzeba pamiętać, że żadnych relacji prawdziwych nie da się zbudować na fałszu, ukrywaniu prawdy czy jej rozmiękczaniu. Dlatego wasza inicjatywa ma tak bardzo wielkie znaczenie. To jest też wielka pielgrzymka po śladach polskości".- podkreślił kardynał Kazimierz Nycz.
"Ruszacie na wschód i na południe ku miejscom bohaterstwa i męczeństwa, ku miejscom Golgoty Wschodu, pierwszego i drugiego Katynia. Zwracacie się ku przeszłości bohaterskiej i męczeńskiej, ale również zwycięskiej. Idziecie ku tym, którzy na was czekają, czekają na pomoc, modlitwę, obecność, świadectwo pamięci, na słowa nadziei i otuchy. Jesteście ojczystą husarią, wielokrotnie w dziejach zwycięską, podobni do tej husarii, która prowadzona przez Matkę Najświętszą Zwycięską ukazała się nad Warszawą przed świtem 15 sierpnia 1920 roku. Dwa dni później, 17 sierpnia w kościele garnizonowym przy ulicy Długiej płomienny kaznodzieja warszawski, ks. Antoni Szlagowski, późniejszy arcybiskup, proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie na Koszykach, na pogrzebie ks. Ignacego Skorupki wołał: U wrót Warszawy toczy się bój, ważą się losy Polski, losy Europy. Czy Polska będzie czy Europa będzie? Bój to z pogaństwem nowożytnym, bój to z szatanem samym. Te słowa nie straciły swojej mocy".- mówił ks. Stanisław Małkowski.
Komandor trasy płk Mieczysław Struś wydał rozkaz do honorowego startu.
Odegrano Hymn Rajdu Katyńskiego:
Gdzie przeszła husaria, gnała kawaleria,
Gdzie w ułańskich szarżach cwałowały konie,
Tędy dzisiaj pędzi nasza maszyneria,
Suną motocykle w stalowym szwadronie.
Chociaż dziś bez lancy, szabel i orderów,
Pamięć polskiej chwały naszych serc motorem,
Odrabiamy lekcję wielkich oficerów,
Żeby w polskich barwach zawsze iść z honorem.
Silnika ryk i wiatru łyk, nic więcej nam nie trzeba,
Bo nie ma jak mieć pełny bak i kęs polskiego chleba,
Tysiącem dróg prowadzi Bóg, a każda do Ojczyzny,
Gdzie trafisz w świat, tam polski ślad i polskie znajdziesz blizny.
Na ojczystej warcie trwają wciąż husarze,
W sztafecie honoru nieśmy ich sztandary,
Żadni nas szydercy nie pozbawią marzeń,
Bo jesteśmy polską jazdą wielkiej wiary.
Silnika ryk i wiatru łyk, nic więcej nam nie trzeba,
Bo nie ma jak mieć pełny bak i kęs polskiego chleba,
Tysiącem dróg prowadzi Bóg, a każda do Ojczyzny,
Gdzie trafić w świat, tam polski ślad i polskie znajdziesz blizny.
Motory rżą i naprzód rwą i gnają w tysiąc koni,
I kipi krew i huczy śpiew, za kołem koło goni,
Choć wielki świat to jeden ślad, zostaje poza nami,
Bo w którą z szos nas nie pchnie los,
Jesteśmy Polakami
Jesteśmy Polakami
Jesteśmy Polakami
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157646761245622/
Relacja: Margotte i Bernard
Program Rajdu
23.08.14 (sob.) Warszawa – Szostaków, Białoruś
Przejście graniczne - BRZEŚĆ
24.08.14 (niedz.) Szostaków – Kosów Poleski – Hruszówka - Nieśwież
25.08.14 (pon.) Nieśwież – Kuropaty - Orsza
26.08.14 (wt.) Orsza – Smoleńsk – Katyń
27.08.14 (śr.) Katyń – Moskwa
28.08.14 (czw.) Moskwa – Butowo - granica
29.08.14 (piąt.) granica - Kijów-Bykownia
30.08.14 (sob.) Kijów – Żytomierz – Berdyczów – Chmielnik - Winnica – Latyczów
31.08.14 (niedz.) Latyczów – Bar – Nowa Uszyca – Kamieniec Podolski
1.09.14 (pon.) Kamieniec Podolski – Chocim – Okopy Św. Trójcy - Czerniowce
2.09.14 (wt.) Czerniowce – Braiła
3.09.14 (sr.) Braiła – Warna
4.09.14 (czw.) Varna, Bułgaria
5.09.14 (pi.) Varna – Polonez-Adampol
6.09.14 (sob.) Polonez-Adampol
7.09.14 (niedz.) Polonez, Turcja – Sofia
8.09.14 (pon.) Sofia – Belgrad
9.09.14 (wt.) Belgrad – Budapeszt 2
10.09.14 (śr.) Budapeszt
11.09.14 (czw.) Budapeszt - Esztergom, Węgry - Nitra, Słowacja
12.09.14 (piąt.) Nitra – Wadowice
13.09.14 (sob.) Wadowice – Jasna Góra
14.09.(niedz.) Częstochowa - Warszawa
Opublikowano: Blogpress, pon., 25/08/2014 - 10:00