wtorek, 26 sierpnia 2014

Kanonizacja Jana Pawła II - przegląd tygodnia w Klubie Ronina



Przegląd tygodnia w klubie Ronina poświęcony był najważniejszemu wydarzeniu nie tylko minionego tygodnia - kanonizacji Jana Pawła II, a komentowali Tomasz Terlikowski, Jacek Karnowski i Antoni Trzmiel.

IMG_6183m

Przegląd tygodnia w klubie Ronina poświęcony był najważniejszemu wydarzeniu nie tylko minionego tygodnia - kanonizacji Jana Pawła II, a komentowali Tomasz Terlikowski, Jacek Karnowski i Antoni Trzmiel.

Tomasz Terlikowski zwrócił uwagę na postawę premiera i prezydenta, którzy przeżyli „radykalne nawrócenie”: „Premier, który zapowiadał, że nie będzie klękał przed księżmi przeżył, w przestrzeni retorycznej, „radykalne, nawrócenie” - występował w Wadowicach, mówił prawie jak ksiądz, momentami nawet lepiej i bardziej pobożnie niż ksiądz Sowa, co nie jest bardzo trudne, ale udało mu się."

Z kolei prezydent Komorowski wraz z żoną, w przeciwieństwie do np. króla Hiszpanii, który przyklęknął i ucałował papieża w pierścień, nie wykonali tego drobnego gestu.

Publicyści zastanawiali się, czy kanonizacja Jana Pawła II coś zmieni. Punktem odniesienia był moment śmierci papieża Polaka, która „może na krótko, ale przeorała polską politykę”.
IMG_6184m

Antoni Trzmiel: „Stopień urbanizacji języka, którym przedstawiana była kanonizacja - z jednej strony czczych hołdów, a z drugiej strony „rąbanki”, jest olbrzymi. Dość zacząć od Gazety Wyborczej, która serwuje "obrazki z kanonizacji" - cytat z tytułu, wybitym fragmentem jest „zapach kiełbasy, kanapek i ugotowanych jajek unosił się na Placu św. Piotra już od soboty”. To jest refleksja którą dzieli się Gazeta Wyborcza". Antoni Trzmiel cytował fragmenty skandalicznego tekstu „tuza dziennikarstwa i nauczyciela przyszłych pokoleń” Jacka Żakowskiego. Odsyłamy do filmu.

Jacek Karnowski ocenił telewizję, która z jednej strony poświęciła wiele czasu na przypominanie Jana Pawła II, a z drugiej strony pokazywała twarze rodem z PRL-u. „Miałem poczucie, że to jest nieszczere. [...] Kanonizacja wywołała poruszenie, ale agresja trwa, jak mówi prof. Pawełczyńska zmutowany sowiecki komunizm zadomowił się także na Zachodzie i stamtąd przychodzi w formie sprytnie dostosowanej do każdego społeczeństwa. Mamy polityków z obozu rządzącego, którzy pojechali do Rzymu, a jednocześnie mamy rozpoczętą odbudowę tęczy na Placu Zbawiciela, która jest kontrsymbolem do kościoła Zbawiciela, tęczy która ma 6 kolorów - tęcza Boga ma siedem kolorów.”

P1240211m

„Mam poczucie, że nasza strona za mało się rusza, za mało robimy, mówię to także do siebie.”

„Nie będzie odrodzenia Polski, jeżeli masa krytyczna ludzi sumienia nie będzie wystarczająco silna, dostatecznie duża.”

Tomasz Terlikowski zastanawiał się, czy może powtórzyć się sytuacja podobna do tej z czasu wyboru Karola Wojtyły na papieża i jego pierwszej pielgrzymki - gdy początkowo mogło się wydawać, że nic się nie zmienia, a po jakimś czasie wybuchła Solidarność.

„To jest chyba ostatnie z cyklu wielkich przeżyć duchowych, które może nas głęboko rozpalić, tak, żebyśmy przetrwali jako naród.”

Jacek Karnowski zwrócił zaś uwagę na to, że „Polska jest zbyt ambitnym i dużym narodem w stosunku do swojego położenia - 40 milionowa Polska z tym terytorium i mocną kulturą jest potencjalnie kandydatem na przywódcę.” Co nie wszystkim się podoba.

„Polska albo będzie wielka, albo jej nie będzie. Ciśnienia zewnętrzne w naszym położeniu są takie, że nie możemy pozwolić sobie na taką bylejakość!”.


Antoni Trzmiel cytował kluczowe wypowiedzi i napomnienia Jana Pawła II skierowane do Polaków w czasie jego pielgrzymek do Ojczyzny - o Polsce, wartościach, ale też o solidarności (i Solidarności), którą Jan Paweł II włączył do języka Kościoła.

IMG_6157m

Tomasz Terlikowski parafrazując wypowiedź Jana Pawła II powiedział: „Polska się nie zmieni, dopóki ty się nie zmienisz. I to dotyczy każdego z nas.”


O „prywatyzacji życia”, fundamentalnym kryzysie Polski, o „III RP w rozkwicie, rumianej jak rzeźnia o poranku.”, kryzysie demograficznym, emigracji, rodzinie, Rzymie – polskim mieście tego dnia, białoruskiej fladze z napisem "Na Białorusi Bóg żyje", ale też o chorobie kolan pary prezydenckiej, skandalicznym pomyśle TVP - wywiadzie z Jaruzelskim na okoliczność kanonizacji – w filmie poniżej.



Relacja: Bernard i Margotte

IMG_6203m

IMG_6188m

IMG_6179m

P1240227m

P1240217m


Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157644419347862/

Opublikowano: Blogpress, śr., 30/04/2014 - 08:21