niedziela, 27 grudnia 2015

Dlaczego my, Polacy, tak bardzo jesteśmy podzieleni? Spotkanie z Barbarą Stanisławczyk

Dlaczego my, Polacy, tak bardzo jesteśmy podzieleni? Czego nie nauczyła nas historia? Czy polskie społeczeństwo się zjednoczy? 19 listopada 2015 roku klub Ronina zaprosił Barbarę Stanisławczyk, autorkę książki "Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce". Spotkanie prowadził Marcin Wolski.
IMG_8276m



"Dlaczego my, Polacy, tak bardzo jesteśmy podzielni? Dlaczego w Polsce toczy się tak zacięty spór? Autorka pokazuje, że nie jest to spór doraźny, partyjny, czy tylko medialny. Dzisiejsze podziały i kontrowersje mają korzenie historyczne. Chodzi w nich o sprawy zasadnicze, o wartości fundamentalne. Jest to książka o polskiej tożsamości i jej ścisłym związku z religią, z katolicyzmem, a także książka o współczesnej kulturze i współczesnym barbarzyństwie, ukazująca uniwersalny charakter polskiego sporu. To lektura, którą gorąco zalecam tym wszystkim, którzy chcą być świadomymi obywatelami i Polakami". - uważa prof. Zdzisław Krasnodębski

"Książka Barbary Stanisławczyk jest przejmująco opowiedzianą historią polskiego doświadczenia narodowego od demokracji szlacheckiej do dzisiejszego społeczeństwa masowego – z jego wulgarnością, rozpadem więzi między ludźmi i pogardą dla wysokich ideałów. Opowiedziana historia jest gorzka, lecz pod nią tkwi mocne pozytywne przesłanie, mówiące o potrzebie nieustannej troski obywatelskiej o wspólnotę narodową, o suwerenność państwową oraz o wartości duchowe, bez których nie przetrwalibyśmy jako wspólnota i których dzisiaj znowu wypada nam bronić". - twierdzi prof. Ryszard Legutko.

"Poszukujecie namysłu, który podtrzymuje wartości? Namysłu, który tu-i-teraz każdego z nas osadza w wielkiej tradycji Cywilizacji Zachodu, który polskość chroni i zarazem szlifuje ją do konfrontacji z wyzwaniami współczesności, to… nie wypuśćcie niniejszej książki ze swoich rąk, zanim jej nie przeczytacie". - zaleca prof. Andrzej Zybertowicz.

Zdaniem Barbary Stanisławczyk, dwie wizje cywilizacyjne: chrześcijańska i liberalno-lewicowa oraz spór, jaki się między nimi rozgrywa, doprowadziły do głębokiego podziału społecznego. W ramach tego podziału istnieją dwa rodzaje przywództwa duchowego oraz dwa rodzaje wspólnot z różnymi systemami wartości i odniesień, z różnym stosunkiem do państwa, narodu, rodziny, patriotyzmu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z dyskusji o książce, która odbyła się w Cafe Niespodzianka:



Relacja: Margotte i Bernard

IMG_8164m

IMG_8191m


IMG_8209m

IMG_8251m

PB190049m

PB190057m

IMG_8241m

IMG_8240m

IMG_8151m

IMG_8225m

IMG_8271m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157662861579275

Film reklamujący książkę: